Wiosna przybyła na Wyspę, a przynajmniej tak wynika z naszych kalendarzy. Niestety, w UK nie czuć jeszcze pachnącej i budzącej się do życia przyrody, która zalicza pewne opóźnienie. Z jakiego powodu? Kiedy można spodziewać się „wybuchu” kwitnących, różowych magnolii i kwiatów wiśni?
Co jest powodem tegorocznego „spóźnienia się” wiosny? Niskie temperatury w marcu, regularne opady śniegu i najsuchszy luty od 30 lat opóźniły kwitnienie. National Trust zapowiada, że znaczna część Wielkiej Brytanii będzie świadkiem „naprawdę niesamowitego pokazu” wiosennego rozkwitu, ale… dopiero w przyszłym miesiącu. Kluczowy wpływ na wegetację w przyrodzie będzie miał właśnie marzec, z łagodniejszymi temperaturami i z większą wilgotnością. „Chociaż mieliśmy ogólnie łagodną zimę, ostatnie mrozy wpłynęły na szybkość wracania do życia przyrody. Z tego powodu w wielu naszych ogrodach kwitnienie zostało opóźnione. Wciąż jednak czekamy na ten naprawdę niesamowity pokaz wiosny, który wybuchnie falami w całym kraju, jak niesamowita meksykańska fala kwiatowa, oznaczając uspokajający moment nadejścia wiosny” – komentował Andy Jasper z National Trust.
Wiosna przybyła na Wyspy
Niemniej, lokalnie w niektórych miejscach można już obserwować kwitnienie choćby w rejonie południowo-zachodniej Kornwalii. W Glendurgan Gardens w pobliżu Falmouth magnolie są w pełnym rozkwicie. „Na szczęście, ze względu na wyjątkowy mikroklimat Kornwalii, nie zostaliśmy tak dotkliwie dotknięci ostatnimi mrozami i śniegiem, jak w pozostałej części kraju. w rezultacie nasi goście mogą teraz cieszyć się niezwykle pięknym pokazem magnolii w naszym ogrodzie” – komentował Tom Cutter, zastępca głównego ogrodnika w National Trust w Glendurgan.
Jak to jednak jest z tym początkeim wiosny? Pory roku można określać na dwa sposoby – albo pod względem meteorologicznym, albo pod względem astronomicznym. Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej, a więc w dniu przypadającym na 20 lub 21 marca (w roku przestępnym mogą być dodatkowo cofnięte o jeden dzień). W 2023 roku początek wiosny wypadł w dniu wczorajszym, w poniedziałek, 20 marca. Dodajmy także, że koniec wiosny wyznacza inne zdarzenie, a mianowicie przesilenie letnie (moment maksymalnego wychylenia osi obrotu Ziemi w kierunku Słońca, gdy biegun północny jest bliżej Słońca niż południowy). Przesilenie letnie jest również "ruchome" i przypada na 20-21 czerwca
Kiedy przypadł pierwszy dzień wiosny 2023 roku?
Z kolei wiosna meteorologiczna rozpoczęła się już dobre trzy miesiące temu, wraz z dniem 1 marca 2023 (w środę). „Meteorologiczne pory roku są wyznaczone »na sztywno» przez klimatologów w celu porównania warunków w różnych miejscach na półkuli północnej i opracowania danych statystycznych« – jak tłumaczy przyjęcie takiej, a nie innej daty Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Warto również dodać, że istnieje jeszcze pojęcia wiosny klimatycznej. Jest to okres roku, w którym średnie dobowe temperatury powietrza wahają się pomiędzy 5 a 15°C. Zasadniczo wiosnę poprzedza zima, jednak pomiędzy tymi okresami znajduje się klimatyczny etap przejściowy − przedwiośnie. Za początek wiosny fenologicznej przyjmuje się początek wegetacji oraz kwitnienie przebiśniegów i krokusów. W zależności od kontynentu i strefy klimatycznej, pory roku zmieniają się wcześniej, bądź później i trwają dłużej, bądź krócej.
Czym różni się wiosna meteorologiczna od wiosny astronomicznej?
Z naukowego punktu widzenia, równonoc jest momentem, kiedy Ziemia przekracza ten punkt na swojej orbicie, w którym równik jest najbliższą Słońcu częścią Ziemi, a Słońce oświetla w takim samym stopniu obie półkule. Od momentu, gdy promienie Słońca przekroczą punkt Barana na równiku niebieskim, przez kolejne sześć miesięcy Słońce mocnej oświetla półkulę północną, co owocuje cieplejszą i bardziej słoneczną pogodą, a także dłuższymi dniami na tej półkuli.
Należy jednak pamiętać, że odwrotny efekt w tym samym czasie pojawia się na półkuli południowej, która przez najbliższe pół roku będzie mniej oświetlona. Dla półkuli południowej równonoc marcowa jest zatem równonocą jesienną, a dla półkuli północnej jest to równonoc wiosenna.
Kiedy Wielka Brytania zakwitnie magnoliami i kwiatami wiśni?
Z punktu widzenia wierzeń i tradycji ludowych, równonoc wiosenna była momentem przywitania wiosny, a wraz z nią — budzącego się nowego życia. Przyroda zaczyna otrząsać się z zimowego snu, a rośliny odżywają, wydając świeże zielone i kolorowe pąki. Równonoc wiosenna od zawsze była zatem świętem nowego życia, które w końcu zwyciężało nad zimową martwotą.
Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii równonoc wiosenna łączona była z tradycjami pogańskimi skupionymi wokół Stonehenge. Druidzi i zwykli ludzie tradycyjnie spotykali się w tym miejscu, by pierwszy wiosenny świt przywitań tańcem i śpiewem. Podobne spotkania odbywały się w wielu kulturach na całym świecie.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
„Wzajemny swobodny przepływ osób” popierany przez oszałamiającą większość Brytyjczyków
Coraz więcej imigrantów przyjeżdża do Wielkiej Brytanii. Skąd pochodzą i co zmienił Brexit?