Polacy będą wyjeżdżać z Wysp? Brytyjska gospodarka słabnie

Wielka Brytania przestaje być atrakcyjnym krajem dla Polaków? Niestety mamy do czynienia z kolejnym czynnikiem zniechęcającym do pozostania w UK. Brytyjska gospodarka znowu zaliczyła spadek, największy w przemyśle i budownictwie, gdzie pracuje wielu naszych rodaków.

Brytyjski Urząd Statystyczny (ONS) poinformował w piątek, że produkt krajowy brutto spadł w maju o 0,1 proc. Jest to dość pesymistyczna wiadomość, jeśli weźmiemy prognozowany wcześniej przez ekonomistów z City wzrost o 0,1 proc. w skali miesiąca. Niestety maj jest już drugim miesiącem z rzędu, w którym brytyjska gospodarka słabnie. Jak to się przełoży na życie Polaków na Wyspach i ewentualne decyzje o wyjeździe?

- Advertisement -

Brytyjska gospodarka odnotowuje kolejne spadki

Po kwietniowym spadku o 0,3 proc., maj jest kolejnym słabym miesiącem. Przypomnijmy, że po wprowadzeniu przez rząd wielu trudnych zmian w kwietniu, brytyjskie firmy zaczęły redukować miejsca pracy i anulowały plany inwestycyjne.

Najnowsze dane pokazują, że spadki w budownictwie, wydobyciu ropy naftowej i gazu. A także produkcji samochodów i produkcji farmaceutyków przeważyły nad powrotem do wzrostu w dominującym brytyjskim sektorze usług.

Ostatnie dane niestety zwiększają niepokój dotyczący kondycji brytyjskiej gospodarki. A malejąca aktywność w sektorze budowlanym i produkcyjnym napędza ogólny spadek.

Niepokoje podsycił też kanclerz skarbu w Gabinecie Cieni, Mel Stride. Według którego niedawne zwroty w Partii Pracy „stworzyły tykającą bombę podatkową” dla gospodarki.

Dzięki lekkomyślnym decyzjom Partii Pracy gospodarka faktycznie skurczyła się w maju. To jeszcze bardziej zwiększy presję na podwyżki podatków jesienią – powiedział.

Ekonomiści przewidują, że aktywność gospodarcza pozostanie ograniczona przez resztę roku. Co będzie związane z rosnącą niepewnością, wysokimi kosztami kredytów oraz kruchym zaufaniem przedsiębiorstw i konsumentów.

Wielka Brytania staje się coraz mniej atrakcyjna dla Polaków?

Czy stan brytyjskiej gospodarki okaże się kolejnym czynnikiem zniechęcającym Polaków do pozostania na Wyspach?

Wielka Brytania traci na atrakcyjności w oczach Polaków
Wielka Brytania coraz bardziej traci na atrakcyjności w oczach Polaków / fot. Getty Images

Nie ma wątpliwości, że największy wpływ na opuszczanie przez Polaków Wielkiej Brytanii ma Brexit i jego konsekwencje. Jak wynika z danych Obserwatorium Migracji Uniwersytetu w Oksfordzie, o ile jeszcze w 2017 roku na Wyspach pracowało 660 000 Polaków, to już mniej niż 600 000 było ich w kwietniu 2020 roku. Co zbiegło się z początkiem pandemii.

Natomiast po wdrożeniu nowego systemu imigracyjnego po Brexicie, w 2021 roku liczba zatrudnionych na Wyspach Polaków spadła o 60 000, z 565 000 do 505 000.

Z kolei z najnowszych danych z 2024 roku wynika, że tylko 1200 naszych rodaków otrzymało pozwolenia na pracę w Wielkiej Brytanii w ubiegłym roku. Jest to związane z faktem, że Polacy podlegają obecnie restrykcyjnym ograniczeniom wizowym. Nakładają one na przyjezdnych między innymi wymóg wysokich kwalifikacji zawodowych, dobrej znajomości języka angielskiego i niemałych zarobków.

Obecny rząd Partii Pracy również nie prowadzi pro-imigracyjnej polityki. Przypomnijmy, że chce on wydłużyć czas oczekiwania na settled status do 10 lat. To coraz bardziej osłabia motywację obywatel UE, w tym Polaków, do planowania swojej przyszłości na Wyspach. A ta – patrząc na najnowsze zmiany – jest mocno destabilizowana przez rząd.

Przytoczone wyżej najnowsze dane gospodarcze także wpisują się w ten mało sprzyjający trend dotyczący budowania swojego życia w UK. Przypomnijmy, że największe spadki zanotowano w sektorze produkcyjnym i budowlanym, gdzie zatrudnionych jest wielu imigrantów z Polski.

Pytanie zatem, czy pogarszający się stan brytyjskiej gospodarki – w połączeniu z innymi czynnikami – wpłynie na decyzję Polaków o wyjeździe z Wielkiej Brytanii w niedalekiej przyszłości? Jak sądzicie? Podzielcie się swoją opinią i piszcie na adres: [email protected] 

Teksty tygodnia

“Polski strajk” w Holandii. Setki osób domagają się lepszych warunków pracy

Pracownicy centrów dystrybucyjnych w Holandii strajkują. Wśród protestujących przeważają Polscy zatrudnieni przez agencje pracy tymczasowej.

Hamulec czynszowy w Niemczech. Kto ma prawo do obniżki czynszu?

W Niemczech wprowadzono hamulec czynszowy, aby ustabilizować ceny najmu i chronić najemców przed zbyt dużymi podwyżkami.

To już trzecia fala upałów tego lata. Temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza

Już po raz trzeci tego lata mamy do czynienia z falą upałów. Na sobotę meteorolodzy zapowiadają aż 34 stopnie. Ulga ma przyjść dopiero w przyszłym tygodniu w postaci burz.

Wielkie zmiany w zbiórce śmieci! Szykuj się na cztery pojemniki

Ogłoszono datę wprowadzenia istotnych zmian w systemie zbiórki odpadów i recyklingu. Zgodnie z nową strategią, od 2026 roku w gospodarstwach domowych rozpocznie się cotygodniowa selektywna zbiórka odpadów spożywczych.

Imigranci na brytyjskim rynku pracy. Jak wygląda obecnie sytuacja?

Migration Observatory opublikowało dane dotyczące imigrantów na brytyjskim rynku pracy. A konkretnie tego, jaką najczęściej wykonują pracę.

Przeczytaj także