Policja w Londynie będzie zmuszała ludzi do zakładania maseczek tylko „w ostateczności”

Fot. Getty

Od dziś noszenie maseczek w sklepach i supermarketach staje się obowiązkowe, a łamanie tej zasady może poskutkować mandatem w wysokości nawet £100. Ale, jak mówi komisarz Metropolitan Police w Londynie, funkcjonariusze będą interweniować i karać londyńczyków niestosujących się do reguł tylko w ostateczności. 

- Advertisement -

Wprowadzony przez rząd Borisa Johnsona nakaz zakładania maseczek w sklepach i supermarketach na terenie Anglii wywołał spore oburzenie wśród części mieszkańców, którzy potraktowali go jako zamach na swoją wolność. Przeciwko obowiązkowi noszenia maseczek protestowano m.in. w Hyde Parku w Londynie, a w sieci pojawiła się petycja przeciwko obligatoryjnemu zakładaniu maseczek w środkach transportu publicznego (nakaz taki obowiązuje w Anglii od 15 czerwca). 

Met Police będzie interweniowała tylko w ostateczności

Jak jednak podała komisarz Metropolitan Police w Londynie, Dame Cressida Dick, funkcjonariusze policji będą w stolicy egzekwowali obowiązek zakładania maseczek w sklepach tylko w ostateczności. Na przykład wtedy, gdy właściciel (pracownicy) sklepu nie będą w stanie przekonać klienta do założenia maseczki, gdy klient nie będzie chciał w związku z brakiem maseczki opuścić sklepu lub wreszcie gdy z tego powodu dojdzie między ludźmi do konfliktu (zwłaszcza z użyciem przemocy). – W przypadku problemów z maseczkami wezwanie policji powinno być ostatecznością. Ale oczywiście prawo jest prawem – zaznaczyła Cressida Dick na łamach LBC Radio. 

 

 

 

Maseczki obowiązkowe w UK

Komisarz Met Police jest jednak dobrej myśli i wierzy, że większość społeczeństwa będzie się stosować do zasad wprowadzonych przez rząd UK. – Mam nadzieję, że ogromna większość ludzi zastosuje się [do obowiązujących reguł], a osoby, które się nie zastosują, zostaną zawstydzone i albo zmuszone do opuszczenia sklepu, albo do założenia [maseczki], przez właściciela sklepu lub innych członków społeczeństwa. Jeśli jednak ktoś będzie zaniepokojony tym, co dzieje się w jego sklepie, to tak, oczywiście powinien wezwać policję, a my postaramy się pomóc – dodała komisarz. 

Teksty tygodnia

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie