Polska jest bardzo bezpiecznym krajem. Niektóre powody zaskakują

O tym, jak bezpiecznie jest w Polsce w porównaniu do innych państw, także bogatych państw Unii Europejskiej, mówi się już otwarcie i powszechnie. Ale jak do tego doszło? Co zmieniło się od trzech dekad, od lat 90-tych, gdy Polska za bezpieczny kraj wcale nie uchodziła? Internauci okazuje się mają w tym względzie mnóstwo przemyśleń. A niektóre są mocno zaskakujące.

Polska to bezpieczny kraj – o tym się mówi

Zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy od jakiegoś czasu wyraźnie zaznaczają, że Polska na tle innych państw Europy i świata jest krajem nadzwyczaj bezpiecznym. Ale jeszcze trzy dekady temu wcale tak nie było. Na początku lat 90-tych, gdy Polska powoli podnosiła się po zmianie systemu polityczno-gospodarczego, przemoc, kradzieże, w tym zwłaszcza samochodów, a także działalność mafii i innych zorganizowanych grup przestępczych były powszechne. Co się zatem stało, jaką przemianę zaszła Polska, że teraz nad Wisłą żyje się tak spokojnie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do wypowiedzi jednego z internautów na portalu Reddit, który w pigułce podał prawdopodobne przyczyny takiego stanu rzeczy:

1. Rząd w pewnym momencie naprawdę ostro zajął się przestępczością zorganizowaną. Przestępczość zorganizowana prawdopodobnie nadal istnieje, ale nie wpływa już na zwykłych ludzi, jak w latach 90-tych.
2. 2004 r. Polska dołącza do UE i wiele osób opuszcza kraj , w tym wielu drobnych przestępców, złodziei, chuliganów.
3. Znowu efekt UE. Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, znalezienie pracy nie jest już problemem. Każdy, kto chce pracować, może albo łatwo znaleźć pracę w Polsce, albo wyjechać, aby legalnie pracować gdzie indziej. W latach 90. wiele drobnych przestępstw (napady, włamania itp.) wiązało się z bezrobociem. Ludzie zwracali się ku przestępczości, aby jakoś zarabiać pieniądze.

Praca jest, a Polacy pracować lubią i potrafią

Ten ostatni argument wydaje się rzeczywiście nadzwyczaj istotny i jest też wskazywany przez innych internautów. Na tym samym portalu czytamy, że bezpieczeństwo w Polsce wynika z „bardzo niskiego bezrobocia [i tego, że] ludzie są zajęci pracą”.

Ale internauci powtarzają też inny argument, a mianowicie że dużo pomniejszych przestępców zwyczajnie po otwarciu granic w 2004 r. wyjechało za granicę. „Dużo naszego ludzkiego 'elementu’ wyemigrowało do Wielkiej Brytanii i Holandii w pierwszej możliwej chwili. Współczuję rdzennym mieszkańcom tych krajów” – czytamy w kolejnym wpisie. A w jeszcze innym internauta dodaje: „Jest w tym ziarno prawdy. W 2007 roku byłem na krótkiej emigracji w Londynie i bądźmy szczerzy… nie wysłaliśmy tam naszych najlepszych ;))). A niektórzy moi kumple, którzy przeprowadzili się do NL, byli w większości awanturnikami…”.

Ciekawy pogląd na sytuację w Polsce daje też internautka, która pisze: „[W Polsce są] relatywnie niewielkie nierówności społeczne. Nie ma głębokich podziałów społecznych. Nie ma gett. Oczywiście były (i są) bogatsze i biedniejsze społeczności. Jednak nie ma dzielnic, w których przestępczość jest tak powszechna, że staje się opcją domyślną. Ponadto brak różnorodności rasowej, etnicznej lub religijnej pomaga. Jakkolwiek źle to brzmi”.

Teksty tygodnia

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.

Kryzys mieszkaniowy w UK. Migranci wynajmują przybudówki jako mieszkania

Patologia na rynku wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii jest bardzo widoczna. Migranci szukający taniego lokum zapłacą za każdy dach nad głową

11-letnia dziewczynka wpadła do Tamizy – trwają poszukiwania

Tragiczny wypadek we wschodniej części Londynu. Do Tamizy wpadła...

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

O ile wzrośnie podatek Vehicle Excise Duty od kwietnia 2025?

Od 1 kwietnia 2025 roku wrosną stawki „podatku samochodowego” w Wielkiej Brytanii. O ile więcej posiadacze czterech kółek zapłacą ramach Vehicle Excise Duty (VED)?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

Wielka Brytania planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej

Minister spraw wewnętrznych planuje zaostrzenie polityki imigracyjnej. Chce zająć się unikaniem przez nielegalnych imigrantów deportacji.

Jak pasażerowie oceniają program Ryanair Prime?

Za i przeciw - jak oceniany jest program Ryanair Prime? Czy korzyści, które płyną z wykupienia „abonamentu lotniczego” w cenie 79 funtów, uzasadniają jego koszt?