Polska jest bardzo bezpiecznym krajem. Niektóre powody zaskakują

O tym, jak bezpiecznie jest w Polsce w porównaniu do innych państw, także bogatych państw Unii Europejskiej, mówi się już otwarcie i powszechnie. Ale jak do tego doszło? Co zmieniło się od trzech dekad, od lat 90-tych, gdy Polska za bezpieczny kraj wcale nie uchodziła? Internauci okazuje się mają w tym względzie mnóstwo przemyśleń. A niektóre są mocno zaskakujące.

Polska to bezpieczny kraj – o tym się mówi

Zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy od jakiegoś czasu wyraźnie zaznaczają, że Polska na tle innych państw Europy i świata jest krajem nadzwyczaj bezpiecznym. Ale jeszcze trzy dekady temu wcale tak nie było. Na początku lat 90-tych, gdy Polska powoli podnosiła się po zmianie systemu polityczno-gospodarczego, przemoc, kradzieże, w tym zwłaszcza samochodów, a także działalność mafii i innych zorganizowanych grup przestępczych były powszechne. Co się zatem stało, jaką przemianę zaszła Polska, że teraz nad Wisłą żyje się tak spokojnie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do wypowiedzi jednego z internautów na portalu Reddit, który w pigułce podał prawdopodobne przyczyny takiego stanu rzeczy:

1. Rząd w pewnym momencie naprawdę ostro zajął się przestępczością zorganizowaną. Przestępczość zorganizowana prawdopodobnie nadal istnieje, ale nie wpływa już na zwykłych ludzi, jak w latach 90-tych.
2. 2004 r. Polska dołącza do UE i wiele osób opuszcza kraj , w tym wielu drobnych przestępców, złodziei, chuliganów.
3. Znowu efekt UE. Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, znalezienie pracy nie jest już problemem. Każdy, kto chce pracować, może albo łatwo znaleźć pracę w Polsce, albo wyjechać, aby legalnie pracować gdzie indziej. W latach 90. wiele drobnych przestępstw (napady, włamania itp.) wiązało się z bezrobociem. Ludzie zwracali się ku przestępczości, aby jakoś zarabiać pieniądze.

Praca jest, a Polacy pracować lubią i potrafią

Ten ostatni argument wydaje się rzeczywiście nadzwyczaj istotny i jest też wskazywany przez innych internautów. Na tym samym portalu czytamy, że bezpieczeństwo w Polsce wynika z „bardzo niskiego bezrobocia [i tego, że] ludzie są zajęci pracą”.

Ale internauci powtarzają też inny argument, a mianowicie że dużo pomniejszych przestępców zwyczajnie po otwarciu granic w 2004 r. wyjechało za granicę. „Dużo naszego ludzkiego 'elementu’ wyemigrowało do Wielkiej Brytanii i Holandii w pierwszej możliwej chwili. Współczuję rdzennym mieszkańcom tych krajów” – czytamy w kolejnym wpisie. A w jeszcze innym internauta dodaje: „Jest w tym ziarno prawdy. W 2007 roku byłem na krótkiej emigracji w Londynie i bądźmy szczerzy… nie wysłaliśmy tam naszych najlepszych ;))). A niektórzy moi kumple, którzy przeprowadzili się do NL, byli w większości awanturnikami…”.

Ciekawy pogląd na sytuację w Polsce daje też internautka, która pisze: „[W Polsce są] relatywnie niewielkie nierówności społeczne. Nie ma głębokich podziałów społecznych. Nie ma gett. Oczywiście były (i są) bogatsze i biedniejsze społeczności. Jednak nie ma dzielnic, w których przestępczość jest tak powszechna, że staje się opcją domyślną. Ponadto brak różnorodności rasowej, etnicznej lub religijnej pomaga. Jakkolwiek źle to brzmi”.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ostrzeżenie przed śniegiem i problemami w podróżowaniu

W tym tygodniu nastąpi znaczny spadek temperatur na Wyspach za sprawą arktycznego frontu. Met Office wydało ostrzeżenie przed śniegiem.

Brytyjczycy chcą powrotu do UE. Premier pod presją

W ciągu zaledwie trzech tygodni 36 000 osób podpisało petycję za powrotem do UE. Keir Starmer znalazł się pod nową presją w sprawie Brexitu.

Inflacja w UK w październiku 2024 znów poszła w górę

We październiku 2024 inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do poziomu 2,3 proc., zwiększając presję na opóźnienie dalszych obniżek stóp procentowych. Indeks CPI znajduje się powyżej celu inflacyjnego Banku Anglii ustalonego na poziomie równych 2 proc.

Ewakuacja lotniska Gatwick. Podróżni mówią o „totalnym chaosie”

W piątek po godzinie 10.00 rano ewakuowano lotnisko Gatwick z przyczyn „bezpieczeństwa”. Wśród podróżnych powstał chaos.

Praca sezonowa w Niemczech – w jakich warunkach pracują imigranci przyjeżdżający „na szparagi”?

W jakich warunkach muszą pracować imigranci, którzy przyjeżdżają "na szparagi" do Niemiec? Odsłaniamy kulisy pracy sezonowej w kraju zachodnich sąsiadów Polski.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.

Kosmetyki, które każda mama powinna mieć. Twoja skóra i maluch ci podziękują!

Ciąża to zarówno jeden z najbardziej wyjątkowych, jak i...

Chorobowe i urlop wypoczynkowy w Holandii

Pracując w Holandii podlegasz takim samym prawom jak Holendrzy. Jednak zasady przyznawania urlopu czy zwolnień lekarskich różnią się od tych w Polsce. Sprawdź szczegóły.