Polska jest bardzo bezpiecznym krajem. Niektóre powody zaskakują

O tym, jak bezpiecznie jest w Polsce w porównaniu do innych państw, także bogatych państw Unii Europejskiej, mówi się już otwarcie i powszechnie. Ale jak do tego doszło? Co zmieniło się od trzech dekad, od lat 90-tych, gdy Polska za bezpieczny kraj wcale nie uchodziła? Internauci okazuje się mają w tym względzie mnóstwo przemyśleń. A niektóre są mocno zaskakujące.

Polska to bezpieczny kraj – o tym się mówi

Zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy od jakiegoś czasu wyraźnie zaznaczają, że Polska na tle innych państw Europy i świata jest krajem nadzwyczaj bezpiecznym. Ale jeszcze trzy dekady temu wcale tak nie było. Na początku lat 90-tych, gdy Polska powoli podnosiła się po zmianie systemu polityczno-gospodarczego, przemoc, kradzieże, w tym zwłaszcza samochodów, a także działalność mafii i innych zorganizowanych grup przestępczych były powszechne. Co się zatem stało, jaką przemianę zaszła Polska, że teraz nad Wisłą żyje się tak spokojnie?

- Advertisement -

Aby odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do wypowiedzi jednego z internautów na portalu Reddit, który w pigułce podał prawdopodobne przyczyny takiego stanu rzeczy:

1. Rząd w pewnym momencie naprawdę ostro zajął się przestępczością zorganizowaną. Przestępczość zorganizowana prawdopodobnie nadal istnieje, ale nie wpływa już na zwykłych ludzi, jak w latach 90-tych.
2. 2004 r. Polska dołącza do UE i wiele osób opuszcza kraj , w tym wielu drobnych przestępców, złodziei, chuliganów.
3. Znowu efekt UE. Odkąd Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, znalezienie pracy nie jest już problemem. Każdy, kto chce pracować, może albo łatwo znaleźć pracę w Polsce, albo wyjechać, aby legalnie pracować gdzie indziej. W latach 90. wiele drobnych przestępstw (napady, włamania itp.) wiązało się z bezrobociem. Ludzie zwracali się ku przestępczości, aby jakoś zarabiać pieniądze.

Praca jest, a Polacy pracować lubią i potrafią

Ten ostatni argument wydaje się rzeczywiście nadzwyczaj istotny i jest też wskazywany przez innych internautów. Na tym samym portalu czytamy, że bezpieczeństwo w Polsce wynika z „bardzo niskiego bezrobocia [i tego, że] ludzie są zajęci pracą”.

Ale internauci powtarzają też inny argument, a mianowicie że dużo pomniejszych przestępców zwyczajnie po otwarciu granic w 2004 r. wyjechało za granicę. „Dużo naszego ludzkiego 'elementu’ wyemigrowało do Wielkiej Brytanii i Holandii w pierwszej możliwej chwili. Współczuję rdzennym mieszkańcom tych krajów” – czytamy w kolejnym wpisie. A w jeszcze innym internauta dodaje: „Jest w tym ziarno prawdy. W 2007 roku byłem na krótkiej emigracji w Londynie i bądźmy szczerzy… nie wysłaliśmy tam naszych najlepszych ;))). A niektórzy moi kumple, którzy przeprowadzili się do NL, byli w większości awanturnikami…”.

Ciekawy pogląd na sytuację w Polsce daje też internautka, która pisze: „[W Polsce są] relatywnie niewielkie nierówności społeczne. Nie ma głębokich podziałów społecznych. Nie ma gett. Oczywiście były (i są) bogatsze i biedniejsze społeczności. Jednak nie ma dzielnic, w których przestępczość jest tak powszechna, że staje się opcją domyślną. Ponadto brak różnorodności rasowej, etnicznej lub religijnej pomaga. Jakkolwiek źle to brzmi”.

Teksty tygodnia

Brytyjski rząd dopłaca do elektryków. Grant nawet do 3750 funtów

Od 16 lipca brytyjscy kierowcy mogą korzystać z nowego programu rządowego Electric Car Grant. Nabywcy nowych samochodów elektrycznych mogą liczyć na rabat sięgający nawet 3750 funtów.

Zamieszkaj na irlandzkiej wyspie i zgarnij 84 tys. euro. Rząd za to zapłaci

Jeśli marzy ci się mieszkanie na wyspie i spokojne życie z dala od miejskiego zgiełku, to Irlandia daje ci taką szansę. W ramach programu „Our Living Islands” można otrzymać nawet do 84 tys. euro za osiedlenie się na jednej ze wskazanych wysp.

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Śmiertelne wypadki w pracy – najwięcej wśród przyjezdnych pracowników

W Holandii pracownicy z zagranicy zmagają się z bardzo trudnymi warunkami w pracy. Przestarzały sprzęt i wyśrubowane normy nie do zrealizowania dla ludzi powodują liczne problemy.

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

Przeczytaj także