Polski artysta jest „wykorzystywany” przez AI częściej, niż Picasso i da Vinci

Kim jest twórca, którego prace były wykorzystywane przez algorytmy sztucznej inteligencji częściej, niż dzieła tak wielkich artystów jak Pablo Picasso i Leonardo da Vinci? Jak się okazuje, jest nim Polak!

Nazwisko znakomitego polskiego artysty cyfrowego zostało użyte w promptach wykorzystywanych w programach korzystających z algorytmów sztucznej inteligencji do generowania grafik ponad 400 000 razy, licząc od września 2022 roku. Jak wynika z wyliczeń serwisu Lexica ilość osób, która w ten sposób „inspiruje się” jego pracami, jest większa niż tych, którzy odwołują się do takich mistrzów, jak Pablo Picasso i Leonardo da Vinci. Rzecz jasna, naszego rodaka nikt nie pytał o zgodę na wykorzystanie jego prac w ramach działań różnych programów służących do generowania grafik. Gregowi Rutkowskiemu, bo o nim w tym artykule mowa, taka sytuacja zdecydowanie się nie podoba.

Artysta z Polski popularniejszy od Picassa i da Vinciego

Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC, za pomocą taki narzędzi jak Midjourney, Dall.E, NightCafe i Stable Diffusion możliwe jest generowanie grafiki najróżniejszego typu w zaledwie kilka sekund. Wystarczy jedynie wprowadzić krótką komendę (prompt) w stylu „żołnierze polscy walczący na froncie II wojny światowej w nocy w stylu Juliusza Kossaka” i… gotowe. Całą resztą za użytkownika załatwia algorytm, generując (nie tworząc!) grafikę odpowiadającą promptowi.

Na jakiej podstawie AI jest w stanie wygenerować daną grafikę, skąd program „umie” rysować? Sztuczna inteligencja nie nauczyła się tego sama, tylko poprzez analizę miliardów istniejących obrazów, które znajdują w internecie. Działają bez jakiegokolwiek pozwolenia i bez poszanowania dla praw autorskich, budząc kontrowersje z etycznego punktu widzenia. A tacy artyści, jak Rutkowski mają tego dość.

Polak ofiarą sztucznej inteligencji

„W pierwszym miesiącu, kiedy tylko to odkryłem, zdałem sobie sprawę, że wyraźnie wpłynie to na moją karierę” – komentował dla BBC artysta urodzony w Pieńsku, który tworzył ilustracje na potrzeby takich marek, jak „Dungeons and Dragons” czy „Magic: The Gathering”.

„Czułem się i nadal czuję się z tym naprawdę źle, źle. Właściwie jestem zszokowany i zaniepokojony, ponieważ to, co się teraz dzieje, wpłynie nie tylko na mnie, ale także na wielu innych artystów i na ich przyszłość. Ktoś może stworzyć coś w ciągu pięciu sekund, używając mojego imienia lub nazwiska dowolnego innego artysty jako promptu” – relacjonuje na łamach portalu Creative Blog.

Jak czeka nas przyszłość?

Stworzenie ilustracji na potrzeby „Dungeons & Dragons” lub kluczowej grafiki do gry, takiej jak „Horizon Forbidden West”, zajmuje Rutkowskiemu od 20 do 40 godzin. Sztuczna inteligencja może to zrobić w kilka sekund. „To przerażające” – mówi. „Przerażające jest to, że naprawdę z obawą patrzę w swoją przyszłość”.

Dla polskiego artysty cyfrowego najlepszym rozwiązaniem będzie regulacja chroniąca zarówno artystów, jak i kolekcjonerów. Coś musi się zmienić, zwłaszcza gdy Rutkowski mówi mi, że jego imię stało się „domyślnym promptem” w niektórych generatorach grafiki AI. „Więc ludzie mogą po prostu wpisać moje imię, a następnie kliknąć i uzyskać naprawdę fajne wyniki” – podsumowuje.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Najtańsze wakacje all-inclusive. Jeden kraj zdecydowanie wygrywa w rankingu

Kiedy rekordowe upały dotrą do Wielkiej Brytanii?

Ryanair odwołał w ten weekend setki lotów

Od sierpnia podrożeje alkohol w sklepach. Ceny jakich trunków wzrosną najbardziej?

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Deportacja przestępców zagranicznych jest teraz szybsza

Deportacja przestępców z Wielkiej Brytanii przeprowadzana jest coraz szybciej. A laburzyści chcą jeszcze usprawnić ten proces.

Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro

Podróże z Ryanair bywają pełne przygód. Ostatnio pasażerka musiała dopłacić na lotnisku, choć jej walizka idealnie mieściła się w stelażu do pomiaru. Wystający uchwyt walizki kosztował pasażerkę 70 Euro.

Naciski na gigantów handlu, aby dali pracownikom podwyżki

Powstają naciski, aby zapewnić podwyżki dla pracowników sieci handlowych. Podwyżki te powinny uwzględnić wysokość Real Living Wage.

WAŻNE! Dyżur paszportowy w Norwich i Peterborough

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie podanym przez serwis RP,...

W lutym 2025 inflacja w UK spadła

Indeks CPI (czyli wskaźnik cen konsumpcyjnych w UK), który stanowi oficjalną miarę inflacji, w lutym 2025 roku wyniósł 2,8 proc w skali rocznej. W porównaniu ze styczniem 2025 odnotowano spadek o 0,2 proc.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Dyżury paszportowe w Konsulacie Generalnym RP w Belfaście

Odbędą się one w dwóch terminach - 22 i 29 marca 2025, jak czytamy na oficjalnych stronach.

Święto Holi w Londynie – czas kolorów

Tak samo jak Chiński Nowy Rok, tak samo hinduskie Święto Holi ma swoje miejsce w kalendarzu imprez i wydarzeń w Londynie. Kiedy odbędzie się w tym roku oraz jaki jest plan wydarzeń?

Ostrzeżenie przed mrozem na Wyspach i w Irlandii

Meteorolodzy wydali dla Wielkiej Brytanii i Irlandii ostrzeżenie przed mrozem. Znad Arktyki nadciągają zimne masy powietrza...

Lista zmian w świadczeniach socjalnych. Co się zmieni?

Od kilku miesięcy Laburzyści zapowiadają konieczność wprowadzenia cięć budżetowych i zmian w świadczeniach socjalnych. Dziura budżetowa rośnie. Lista zmian w świadczeniach socjalnych jest długa. 

Podwyżka emerytur w Niemczech. O ile?

W Niemczech od lipca emeryci dostaną wyższe emerytury. Dzięki podwyżce, przeciętny emeryt dostanie miesięcznie więcej o średnio 66 euro.

Polski imigrant skazany za zabicie i poćwiartowanie 67-latka

Jak się okazało w czasie procesu, oskarżony o morderstwo imigrant z Polski był partnerem swojej ofiary.