piątek, 20 września, 2024

Polski duchowny pełniący posługę w UK oskarżony o przestępstwa seksualne

Polski duchowny z katolickiej diecezji w Portsmouth został oskarżony o przestępstwa seksualne wobec małoletnich. Ksiądz Piotr G. miał dopuszczać się niewłaściwych zachowań w ramach swojej posługi na wyspie Jersey, podczas obrzędów związanych z egzorcyzmami.

Znany polski egzorcysta został oskarżony o popełnienie dziesięciu przestępstw natury seksualnej wobec osób małoletnich, a jak podaje serwis informacyjny RMF FM, chodzi konkretnie o osiem czynów nierządnych oraz dwa przypadki ataków seksualnych. Rzecznik diecezji katolickiej w angielskim Portsmouth w oficjalnym oświadczeniu nie tylko w jasny sposób zakomunikował o postawieniu zarzutów, ale również podjął konkretne działania. Piotr G. został odcięty od wszelkich czynności duszpasterskich, co (niestety!) nie jest normą w tego typu przypadkach.

Jakie działania podjęła diecezja w Portsmouth?

Jednocześnie diecezja zapewnia, że podjęła współpracę z brytyjską policją w tej sprawie oraz zaangażowała się w procedury mające na celu pomoc ofiarom księdza. Wszystko wskazuje na to, że w tym przypadku nie mamy do czynienia z żadnymi próbami zatuszowania tej sprawy. Strona kościelna miała udostępnić wszelkie dokumenty dotyczące tej sprawy, które pomogą w ustaleniu faktów. Dodajmy również, iż zarzuty dotyczą okresu, gdy polski duchowny sprawował posługę na wyspie Jersey, a więc w latach 2002-2008.

„Zdajemy sobie sprawę, że usłyszenie tej wiadomości może wywołać przygnębienie, szczególnie u ofiar i osób, które tego doświadczyły. Wyrażamy nasz szczery smutek z powodu każdego, kto doświadczył przemocy w Kościele” – jak czytamy w oświadczeniu.

Kim jest ksiądz Piotr G.?

– Proszę o uszanowanie ofiar i ich doświadczenia. Nie ma i nie może być zgody na lekceważenie ich uczuć lub ślepą obronę duchownego, tylko dlatego, że jest on znany – jak komentuje tę sprawę Tomasz Terlikowski w mediach społecznościowych, znany katolicki publicysta i osoba, która oskarżonego znała osobiście.

– Wbrew temu, co jest powtarzane przez część z polskich duchownych i dziennikarzy – fałszywe oskarżenia wcale nie zdarzają się często. Fundamentalną zasadą postępowania Kościoła i państwa w tej sprawie jest zaufanie osobie zgłaszającej niewłaściwe zachowania czy krzywdę. I tej zasadzie pozostaję wierny – dodaje Terlikowski w tym samym wpisie na Facebook`u.

Warto dodać, że ks. Piotr G. jest osobą publiczną, która często pojawia się w mediach katolickich. Był kapłanem, który zniechęcał ludzi w kryzysie psychicznym do szukania pomocy u psychiatry i zasłynął z wypędzania „demona intelektualizmu”, jak zwraca uwagę redakcja Podcastu Religioznawczego.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?