Polski kat Nottingham zmuszał do niewolniczej pracy dwóch swoich rodaków

Fot: Daily Mail

40 miesięcy więzienia – taka kara została wymierzona Edwardowi Z., który zmuszał swoich rodaków do niewolniczej pracy w Wielkiej Brytanii. 42-letni kat trzymał dwóch Polaków pod kluczem na strychu swojego domu.

Z kolejnym przykładem współczesnego niewolnictwa mamy tym razem do czynienia w Nottingham. W sądowym uzasadnieniu wyroku czytamy między innymi, iż Z. traktował swoje ofiary w sposób "zupełnie poniżający" i "odebrał im ich ludzką godność". Polak, aby zmusić swoich rodaków do pracy najpierw łamał ich pod względem psychicznym. Zastraszał, głodził, bił.

POMÓŻ w walce ze współczesnym niewolnictwem – "Polish Express" wspiera akcję "Spot the Signs"

Mieszkali u niego na strychu, gdzie nocami byli zamykani na noc. Warunki tam panujące były opłakane, co zresztą widać na filmie udostępnionym przez "Daily Mail". "Niewolnicy" spali na gołej drewnianej podłodze mając do przykrycia jedynie koc i kurtkę. O jakichkolwiek sanitariach nie mogło być mowy, lecz zamiast iść za potrzebą na zewnątrz musieli załatwiać się w środku. W dodatku Z. kazał im sikać do plastikowych butelek, żeby… nie hałasowali zbytnio!

Dwójka Polaków była zmuszana do pracy po dwadzieścia godzin dziennie – od ósmej rano do czwartej w nocy. Mieli prawo do "krótkiej przerwy". Wykonywali kartki z życzeniami. W tygodniu zarabiali… 70 funtów. Ich wypłaty sięgające 300 funtów były rekwirowane przez Edwarda Z.

Policja trafiła na ślad tej sprawy po tym, jak jednemu z niewolników udało się uciec od swojego prześladowcy. Nie po raz pierwszy, zresztą. Wcześniej, w styczniu 2016 roku podjął on nieudaną próbę uwolnienia się od Z. Niestety, 42-latek go znalazł, złapał i za karę pobił drewnianym drągiem. Później, zmusił do dalszej pracy.

Druga próba okazała się skuteczna. Mężczyzna wylądował najpierw na ulicy, a później trafił do więzienia w Gatwick. Tam, opowiedział co go spotkało. Sprawą zajął się detektyw Mike Ebbins. Określił on dwójkę Polaków, jako "idealne ofiary" – długotrwale bezrobotni, uzależnieni od alkoholu i nie znający zupełnie angielskiego.

Polacy z Birmingham zmuszali do niewolniczej pracy swojego rodaka – teraz staną przed sądem

Problem "modern slavery" w ostatnich czasie mocno się nasilił, co na własnej skórze odczuli imigranci, także Ci z Polski – to właśnie oni najczęściej padają ofiarami współczesnych wyzyskiwaczy. Niestety, bardzo często ich oprawcami są właśnie ich rodacy, którzy gotowi są żerować i zarabiać na ludzkim cierpieniu… 

Warto przy tej okazji przypomnieć o akcji "Spot the sign". Jej celem jest uświadomienie społeczeństwa o zagrożeniach płynących z "modern slavery", które ma jednocześnie pomóc w przeciwdziałaniu temu zjawisku. Bo każdy może walczyć ze współczesnym niewolnictwem – i każdy powinien! Po więcej szczegółów odsyłamy do naszego artykułu. Nie bądźcie bierni!

Teksty tygodnia

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Dzień Króla w Holandii – jak obchodzi się Koningsdag?

To jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze święto państwowe w Holandii. Jaka jest jego historia? Z jakimi tradycjami się wiąże?

Poznaj kandydatów na Prezydenta RP i zagłosuj w naszej ankiecie wyborczej!

Wkrótce wybory prezydenckie w Polsce. Postanowiliśmy zapytać Was o zdanie – na kogo oddacie głos w nadchodzących wyborach prezydenckich? Zapraszamy do głosowania w naszej ankiecie!

Ponad 70 domów bez wody i kanalizacji. Właściciele utknęli w proceduralnej próżni

Irlandia zmaga się z problemem braku dostępnych domów i mieszkań. A gdy te już są, zmaga się z problemem doprowadzenia do nieruchomości wody i kanalizacji. Problem jest ogromny, bowiem domy nie nadają się do zamieszkania

Przeczytaj także