Polski znów najpopularniejszym językiem w brytyjskich szkołach

Szkoły w West Berkshire przyjrzały się ponownie uczniom, dla których angielski nie jest ojczystym językiem. Okazało się, że polski po raz kolejny jest najczęściej używanym językiem ojczystym wśród uczniów, dla których angielski jest językiem dodatkowym. Brytyjskie szkoły stają przed wyzwaniem wspierania wielojęzycznych uczniów. Zaś dane z West Berkshire i Londynu pokazują, jak istotna jest rola języka polskiego w tym kontekście.

EAL w brytyjskich szkołach: rosnąca różnorodność językowa

W brytyjskich szkołach funkcjonuje ponad 300 języków. Odzwierciedla to ogromną różnorodność kulturową i demograficzną kraju. W hrabstwie West Berkshire, uczniowie w szkołach posługują się ponad 80 różnymi językami. Natomiast w całej Wielkiej Brytanii liczba uczniów z EAL stale rośnie. I tak w roku szkolnym 2023/24 stanowiła średnio 21% uczniów w szkołach podstawowych i 17% w szkołach średnich.

Londyn pozostaje liderem w różnorodności językowej. Jak wynika z danych z roku szkolnego 2023/24 – aż 44% uczniów w stolicy Wielkiej Brytanii posługuje się w domu językiem innym niż angielski. Dla porównania, w północno-wschodniej Anglii odsetek ten wynosi jedynie 9%.

Polski najpopularniejszym językiem w brytyjskiej szkole

W wielu szkołach w Wielkiej Brytanii polski zajmuje pierwsze miejsce wśród języków ojczystych uczniów EAL. Dane z West Berkshire wskazują, że polski dominuje zarówno w szkołach podstawowych, jak i średnich.

Szkoły Little Health i St Bart’s mają największą populację uczniów EAL w szkołach średnich, przy czym polski, hindi i urdu są najczęstszymi pierwszymi językami.

St Bart’s ma 35 procent uczniów z angielskim jako językiem dodatkowym, co stanowi 200 uczniów. Natomiast Little Heath ma 36 procent z 156 uczniami.

Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, St Joseph’s Catholic Primary School ma największy odsetek uczniów w szkołach podstawowych. I tym razem hindi i polski są ponownie najbardziej powszechne.

Wyzwania dla szkół i nauczycieli

Wysoki odsetek uczniów z EAL stanowi wyzwanie dla brytyjskiego systemu edukacji. Szkoły muszą zapewnić wsparcie uczniom, którzy uczą się angielskiego jako dodatkowego języka.

Zgodnie z ustawą o równości z 2010 roku szkoły mają obowiązek wspierania uczniów z EAL, promując ich osiągnięcia i równość w dostępie do edukacji. Działania te obejmują:

  • Zajęcia dodatkowe z języka angielskiego: Wiele szkół oferuje indywidualne lekcje lub kursy wyrównawcze dla uczniów z EAL.
  • Wsparcie psychologiczne i socjalne: Pomoc w adaptacji uczniów i rodzin do nowego środowiska.
  • Tłumaczenia i materiały w języku ojczystym: Wprowadzenie tłumaczeń kluczowych dokumentów szkolnych oraz materiałów edukacyjnych w językach używanych przez uczniów.

Wiadome jest, że tak znaczący odsetek dzieci obcojęzycznych w szkole, jak to ma miejsce w West Berkshire w Londynie, jest wyzwaniem dla całego systemu i nie wszystkie szkoły w pełni wspierają dzieci z EAL.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kierowcy elektryków dostaną po kieszeniach. Kontrowersyjne zmiany

Od kwietnia 2025 zmienią się zasady naliczania VED, czyli...

Ogromna dziura na środku ulicy ciągle się powiększa. Ewakuowano 30 domów

Przez nagłe pojawienie się dużej dziury na środku ulicy w walijskim Merthyr Tydfil konieczna była ewakuacja 30 domów.

Elon Musk namiesza w brytyjskiej polityce finansując Farage’a?

Po wsparciu dla Donalda Trumpa, Elon Musk przygotowuje się do ingerencji w brytyjską politykę. Chce przeznaczyć darowiznę Farage'owi.

Brytyjski premier dostał pierwsze zaproszenie od liderów UE od czasu Brexitu

Po raz pierwszy od czasu Brexitu brytyjski premier otrzymał zaproszenie do spotkania z przywódcami UE i omówienia ważnych problemów.

Najważniejsze wydarzenia finansowe w UK w grudniu 2024

Tradycyjnie, z dokładnością do miesiąca na naszych łamach opisujemy zmiany finansowe na Wyspach. Co i w jaki sposób uderzy w nasze portfele w grudniu 2024?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie