Poradnik: Mandaty w Wielkiej Brytanii – ile zapłacimy za przekroczenie dozwolonej prędkości?

Fot: Wikimedia Commons

Brytyjska drogówka surowsza dla kierowców – od 24 kwietnia 2017 znacząco zmodyfikowano przepisy ruchu drogowego. Wprowadzono między innymi nowe kary związane z ograniczeniem prędkości. Oto szczegóły:

- Advertisement -

Przepisy dotyczące wykroczeń drogowych, które zmieniły się w UK wiosną 2017 roku, dotyczą między innymi kar za używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. Obowiązują też nowe zasady dotyczące fotelików dziecięcych oraz przepisy w sprawie grzywien za przekroczenie prędkości. Władze UK poniekąd zrezygnowały ze "sztywnego" systemu przyznawania mandatów i wprowadziły nowy system.

Uwaga, kierowcy! Nowe ograniczenie prędkości i wyższe mandaty

Wykroczenia związane z przekroczeniem dopuszczalnego limitu prędkości podzielono na trzy grupy:

Band A: przekroczenie prędkości od 01 do 10 mil/h – kara w wysokości 50% tygodniowych zarobków oraz 3 punkty karne;
Band B: przekroczenie prędkości od 11 do 20 mil/h – kara w wysokości 100% tygodniowych zarobków oraz 4-6 punktów karnych lub zawieszenie prawa jazdy na okres od 7 do 28 dni;
Band C: przekroczenie prędkości powyżej 21 mil/h – kara w wysokości 150% tygodniowych zarobków oraz 6 punktów karnych bądź utrata prawa jazdy na okres od 7 do 56 dni.

Jak widać w Wielkiej Brytanii kwota mandatu nie jest ustalono na sztywno, tylko zależy od tego ile dany kierowca zarabia. Ten system już działa bardzo skutecznie, bo całkiem niedawno został pobity rekord w wysokości mandatu! Mario Lemina, który na co dzień gra w klubie piłkarskim z Southampton, ale to nie strzelonymi bramkami przejdzie do historii Wielkiej Brytanii, ale łamaniem przepisów drogowych. Leminą zaczęła interesować się policja po tym jak fotoradar zrobił mu zdjęcie, gdy jechał z nadmierną prędkością. Piłkarz otrzymał bowiem mandat w wysokości 96 tys. funtów, co w przeliczeniu na złotówki wynosi około 450 tys. Za taką kwotę w Polsce można kupić spore mieszkanie, a nawet postawić dom!

 

 

Brytyjska gwiazda sportu dostała najwyższy mandat w historii

Co jeszcze warto wiedzieć o mandatach za prędkość w UK?

Otóż kierowca lub motocyklista, który zgromadzi 12 lub więcej punktów karnych w ciągu 3 lat, może zostać zdyskwalifikowany na okres minimum 6 miesięcy lub dłużej, jeśli był już wcześniej zdyskwalifikowany. „Dyskwalifikację”, zgodnie z przepisami obowiązującymi w UK, można porównać do zakazu prowadzenia pojazdów w Polsce, za którego naruszenie grozi odpowiedzialność karna. 

W przypadku poważnych przestępstw, takich jak: niebezpieczne prowadzenie pojazdu lub pod wpływem alkoholu, sąd ma obowiązek nakazania dyskwalifikacji. Minimalny okres wynosi 12 miesięcy, ale w przypadku powtarzających się przestępców lub gdy poziom alkoholu jest wysoki, może on być dłuższy. Na przykład drugie wykroczenie z powodu jazdy po użyciu alkoholu w ciągu 10 lat może spowodować dyskwalifikację na minimum 3 lata.

Od mandatów przyznanych przez drogówkę można się odwoływać, ale zgodnie z obowiązującymi od wiosny 2017 roku wytycznych próby "wymigania się" od płacenia są trudniejsze. Maleją one jeszcze bardziej, gdy dojdzie do procesu. Jeśli przed sądem nie uda się udowodnić, że przekroczenie prędkości było uzasadnione można spodziewać się naprawdę surowej kary. 
 

Teksty tygodnia

Aż 1,5 mln imigrantów z UE poczeka dłużej na status zasiedlenia

Osoby, które przeprowadziły się do Wielkiej Brytanii w 2020 roku, będą musiały czekać dodatkowe pięć lat, aby otrzymać status zasiedlenia.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Wojna w Szkocji trwa! Atak maczetą i spalone auto

W poniedziałek dwóch mężczyzn trafiło do szpitala po brutalnym ataku maczetą. W tym samym dniu znaleziono spalone doszczętnie auto. Wojna w Szkocji trwa, gangi nadają rytm codziennemu funkcjonowaniu Glasgow.

Przywódcy religijni apelują do Starmera o złagodzenie polityki imigracyjnej

Przedstawiciele chrześcijan, muzułmanów i wyznawców judaizmu napisali do premiera wspólny apel o złagodzenie polityki imigracyjnej.

Elektroniczne bramki na lotniskach wracają dla posiadaczy brytyjskich paszportów

Elektroniczne bramki na lotniskach w krajach należących do UE będą znowu dostępne dla posiadaczy brytyjskich paszportów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie