Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Nawet brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Noc z soboty na niedzielę była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka. Na falę kulminacyjną czeka obecnie Wrocław.

Powódź w Polsce jest obecnie tematem głównym wszystkich polskich serwisów, które donoszą o aktualnej sytuacji na południu kraju. W Głuchołazach zarządzono wczoraj przymusową ewakuację, a z wodą walczą także mieszkańcy Lądka-Zdroju i Kłodzka.

- Advertisement -

Powódź w Polsce na miarę tej z 1997 roku?

Za sprawą niżu genueńskiego o nazwie Boris mamy obecnie do czynienia w Polsce z ulewami wywołującymi powódź podobną w skali do tej z 1997 roku. Sytuacja jest krytyczna w Głuchołazach, gdzie doszło do przymusowej ewakuacji mieszkańców.

Burmistrz Głuchołazów, Paweł Szymkowicz powiedział:

Niestety spełniły się czarne scenariusze. W tej chwili już nie będzie dobrowolnej ewakuacji. Wyprowadzamy każdego, czy tego chce, czy nie. Mają opuścić lokal. Kwestią minut jest to, jak most zostanie zabrany i wtedy wszystko może się wydarzyć.

Na konferencji prasowej premier, Donald Tusk powiedział, że w wielu miejscach sytuacja jest dramatyczna. Potwierdzono także, że do tej pory w kraju jedna osoba zginęła w wyniku powodzi.

Jak podały Wody Polskie – w niedzielę nad ranem zbiornik Racibórz Dolny na Odrze rozpoczął piętrzenie wezbranych wód.

Szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że zwiększono o półtora tysiąca liczbę żołnierzy gotowych do pomocy. Obecnie w działania w Głuchołazach i Kotlinie Kłodzkiej zaangażowanych jest 500 żołnierzy.

Rozpocznie się walka o Wrocław?

Obecnie Wrocław czeka na falę kulminacyjną, która ma dotrzeć tam we wtorek, 17 września. Jak podał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu:

Wszystkie jazy na odrzańskich stopniach wodnych na naszym odcinku Odry od ujścia Nysy Kłodzkiej do ujścia Warty maksymalnie przepuszczają nadmiar wód wezbraniowych. Fala kulminacyjna spodziewana jest we Wrocławiu 17 września i będzie się utrzymywać na pewno kilka dni.

Lokalne media podały w sobotę wieczorem, że we Wrocławiu tysiące mieszkańców musiało korzystać z klatek schodowych w wieżowcach. Gdyż w obawie przed powodzią zamknięto windy.

Teksty tygodnia

Koniec złotej ery „saksów”? Coraz mniej Polaków wyjeżdża do pracy sezonowej za granicą

Jeszcze kilka lat temu wakacyjna praca na Zachodzie była dla tysięcy Polaków szansą na szybki i atrakcyjny zarobek. Dziś, jak zauważa „Rzeczpospolita”, coraz mniej osób decyduje się na wyjazd. Nawet mimo to średnie stawki w Niemczech, Holandii czy Skandynawii wciąż są dwa razy wyższe niż w Polsce.

Budżet UK w kryzysie. O inflacji i zadłużeniu, jakich dawno Wielka Brytania nie widziała

Budżet UK w kryzysie. To nie przesada, ale coraz częściej powtarzane ostrzeżenie ekonomistów, polityków i niezależnych instytucji.

Eksperci alarmują. Rekordowa liczba przypadków zanieczyszczenia wody w UK

Według danych Agencji Ochrony Środowiska, w ostatnim roku liczba poważnych przypadków zanieczyszczenia wody przez przedsiębiorstwa wodociągowe wzrosła aż o 60 procent. W 2024 roku odnotowano łącznie 2801 takich incydentów – to najwyższy wynik w historii. Poprzedni rekord padł w 2023 roku, kiedy zgłoszono 2174 przypadki.

Niemieccy politycy chcą dłuższej drogi do uzyskania obywatelstwa

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna oraz Unia Chrześcijańsko-Społeczna zapowiadają radykalne zmiany w polityce migracyjnej Niemiec. Kwestia zasadniczo koncentruje się na zaostrzeniu przepisów dotyczących naturalizacji.

Brytyjczycy są dyskryminowani we własnym kraju? Fala oburzenia w UK po zakazie dla 12-latki.

Wielka Brytania nie cichnie po incydencie w szkole. Dziewczynka nie została wpuszczona na szkolną imprezę integracyjną ponieważ założyła sukienkę z motywem brytyjskiej flagi.

Przeczytaj także