środa, 18 września, 2024

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a nadchodzący weekend zapowiada się jeszcze bardziej niepokojąco. Niż genueński o nazwie Boris uderzył już w południowo-zachodnią część kraju, przynosząc intensywne opady deszczu, które mają się nasilić. Wiele regionów już od wczoraj otrzymuje alerty, a sytuacja pogarsza się.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne, szczególnie dla południowych województw, takich jak Śląsk, Małopolska i Podkarpacie. W tych regionach przewidywane są opady na poziomie 100-150 mm w ciągu doby, co stwarza wysokie ryzyko powodzi, zwłaszcza błyskawicznych.

IMGW ostrzega, że sytuacja hydrologiczna może gwałtownie się pogorszyć, szczególnie na mniejszych rzekach, które już osiągają stany ostrzegawcze. Miejsca takie jak Karpaty, Podhale i tereny przygraniczne mogą być szczególnie narażone na niebezpieczne wezbrania wód​.

Oczekuje się także burz, które mogą dodatkowo utrudniać sytuację.

Prognozy meteorologiczne przewidują, że w niedzielę strefa opadów przesunie się na wschód, obejmując większą część kraju. Na północy i północnym zachodzie opady będą znacznie słabsze. Temperatura będzie zróżnicowana — na południu chłodniej (około 14-17°C), a na wschodzie nawet do 23°C​.

Prognozy na weekend

W sobotę, 14 września będzie najgorzej na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce, gdzie zapowiadane są silne opady deczczu w tym nawałnice.

Największe sumy opadów:

  • na Dolnym Śląsku a zwłaszcza w Sudetach do 70 mm
  • w województwie opolskim również do 70 mm,
  • w śląskim i małopolskim do 90 mm,
  • w łódzkim do 50 mm,
  • w podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim do 40 mm.

W niedzielę, 15 września, nadal największe opady na południu kraju (najsilniejsze w Kotlinie Kłodzkiej, na Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce).

Sumy opadów:

  • województwie dolnośląskim, opolskim do 80 mm,
  • śląskim i małopolskim do 100 mm,
  • podkarpackim do 40 mm,
  • w świętokrzyskim i łódzkim i na południu mazowieckiego do 35 mm,
  • lubelskim do 20 mm.
  • Wysoko w górach śnieg z deszczem i śnieg. Ttru do 100 km/h. Podczas burz porywy wiatru do 65 km/h.

Czy czeka nas powtórka z 1997 roku?

Choć prognozy są porównywalne z tymi z 1997 roku, wielka powódź już Polsce nie grozi. Bowiem po 1997 roku, zainwestowano w ochronę przeciwpowodziową i zabezpieczenia rzek. Wielomiliardowe inwestycje mają zapewnić, że nie dojdzie już do powodzi takich jak w 1997 roku. W ciągu 20 lat od powodzi wydano około miliarda złotych na inwestycje tylko na Dolnym Śląsku. Nadciągające ulewy, szczególnie budzą obawy mieszkańców Wrocławia, który w 1997 roku odniósł największe straty.

Jaki jest stan rzek w Polsce?

Obecnie stan rzek w Polsce jest zróżnicowany, a wiele regionów zmaga się z zagrożeniem powodziowym. Intensywne opady deszczu na południu kraju powodują szybki wzrost poziomu wody, zwłaszcza w rzekach górskich i podgórskich. Szczególnie zagrożone są zlewnie rzek takich jak Nysa Kłodzka, Bóbr, Kwisa i Oława. IMGW ostrzega przed możliwością wystąpienia powodzi błyskawicznych, które mogą dotknąć obszary zurbanizowane, prowadząc do lokalnych podtopień.

W rejonie górnej Odry oraz Wisły hydrolodzy przewidują dalszy wzrost poziomu wód, co może skutkować przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a nawet alarmowych w niektórych miejscach. W niedzielę kulminacja fali wezbraniowej spodziewana jest na Wiśle w rejonie Wyszogrodu, gdzie poziom rzeki może przekroczyć stan alarmowy o około 30 cm.

Prognozy hydrologiczne przewidują, że sytuacja hydrologiczna na rzekach w całym kraju może się pogarszać w najbliższych dniach. W związku z tym służby monitorują sytuację na wałach przeciwpowodziowych, a w niektórych miejscach już teraz trwa ich wzmocnienie​.

Mieszkańcom zagrożonych obszarów zaleca się monitorowanie lokalnych ostrzeżeń i przygotowanie się na ewentualne ewakuacje, szczególnie w dolinach rzek. W wielu miejscowościach straż pożarna i służby ratownicze pozostają w gotowości, aby reagować na powodzie i podtopienia. Również w wielu miastach wydawane są worki z piaskiem, aby mieszkańcy mogli uszczelniać swoje posesje.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Tragiczna śmierć Polaka podczas pokazu sztucznych ogni

Do śmierci naszego rodak doszło w miniony weekend, w sobotę 7 września 2024 roku. Miała ona miejsce podczas pokazu fajerwerków w Westeinderplassen, zespole jezior w holenderskim Aalsmeer.

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...