Powrót do Polski: prawo do brytyjskiego zasiłku. Jak się o niego starać?

Wyjeżdżając na dobre z Wielkiej Brytanii do Polski warto pamiętać o tym, że może nam przysługiwać zasiłek dla bezrobotnych. Jeśli podejmiemy odpowiednie kroki, to można załatwić sobie brytyjski zasiłek i otrzymywać go przebywając w Polsce.

Wszyscy zdają sobie sprawę, że wyjazd i przeprowadzka z Wielkiej Brytanii do Polski wymaga załatwiania wielu potrzebnych i koniecznych formalności, takich jak choćby sprawy podatkowe, o których pisaliśmy już wcześniej. Trzeba jednak wiedzieć, że wypełniając kilka dodatkowych druków można otrzymać brytyjski zasiłek dla bezrobotnych, który można otrzymywać będąc już w Polsce.

 

W momencie wyjazdu do Polski należy wypełnić formularz CA3916 –  Information we need to issue a statement of National Insurance contrubution. Wypełniając go należy podać wszystkie dane dotyczące historii zatrudnienia oraz płaconych składek ubezpieczeniowych. Do tego formularza należy dołączyć przede wszystkim otrzymany od pracodawcy formularz P60, co ważne z ostatnich TRZECH lat. Oprócz tego należy załączyć ostatnie payslipy również z ostatnich TRZECH lat pracy od każdego pracodawcy. Warto przy tym poświęcić trochę czasu i uporządkować przy tym dokumenty dotyczące historii pracy i płaconych składek ubezpieczeniowych,  także zadbać o rozliczenia podatkowe, dokumenty P45 i wspomniane P60.

Wniosek o zasiłek dla bezrobotnych można wysłać także już przebywając w Polsce. W tym celu należy pobrać formularz CA3916 z TEJ strony i wypełnić go w sposób opisany powyżej. UWAGA! Do formularza CA3916 oprócz payslipów i P60 należy także dołączyć pismo od ostatniego pracodawcy, w którym wyjaśniony jest powód rozwiązania umowy.

 

 

 

Aby wniosek o zasiłek został pozytywnie rozpatrzony należy także potwierdzić okres ubezpieczenia, czyli pracy w Wielkiej Brytanii. Na szczęście dla wszystkich wyjeżdżających, można to zrobić w odpowiednim Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Aby to zrobić należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem do polskiego WUPu i dołączyć do niego dokumenty potwierdzające fakt pracy w Wielkiej Brytanii.

Gotowe dokumenty należy wysłać pod adres:

Customer Operations
National Insurance Contributions and Employer Office
International Caseworker
Benton Park View
Newcastle upon Tyne
NE98 1ZZ
United Kingdom

 

Można także postarać się o Employment History (historię zatrudnienia) oraz National Insurance Contribution Record. Są to dokumenty potwierdzające przez ile lat płaciliśmy składki emerytalne i tym samym ile lat mamy do emerytury zaliczone. Dlaczego piszemy, że w takich dokumentach warto mieć porządek? Ponieważ po 10 latach pracy w Wielkiej Brytanii nabywamy prawo do brytyjskiej emerytury, która obowiązuje nawet po wyjeździe z kraju więc prawidłowe udokumentowanie swoich lat pracy ułatwi przyszłe staranie się o emeryturę brytyjską.

 

Teksty tygodnia

Obwodowe komisje wyborcze w Holandii – tu zagłosujesz na prezydenta RP

Tu zagłosujesz na prezydenta RP. Prezentujemy pełną listę obwodowych komisji wyborczych (OKW), które utworzono w Holandii.

Wzrosną ceny benzyny w Holandii. Od kiedy?

Od przyszłego roku wzrosną ceny benzyny w Holandii, jeśli rząd nie podtrzyma swojej ochrony przed skutkami kryzysu dla obywateli.

Czy kontrole na granicach wewnątrz UE zmniejszają przemyt ludzi?

Kontrowersyjne kontrole na granicach wewnątrz UE miały zapewnić bezpieczeństwo i spokój. Jak na razie jedynie utrudniają życie mieszkańców. Czy realnie zmniejszają przemyt ludzi?

Obwodowe komisje wyborcze w Irlandii – tu zagłosujesz na prezydenta RP

Poniżej, prezentujemy pełną listę irlandzkich obwodowych komisji wyborczych (OKW).

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Przeczytaj także