Pozostało 100 dni do Brexitu! Czy Wielka Brytania zdąży podpisać porozumienie z UE do 29 marca 2019 r.?

Fot. Getty

Na 100 dni przez Brexitem Wielka Brytania wydaje się być pogrążona w chaosie. Komentatorzy polityczni wątpią w to, czy Londyn zdoła do 29 marca 2019 r. podpisać porozumienie z Unią Europejską i przyjąć EU (Withdrawal Agreement) Bill. 

- Advertisement -

Zaledwie 100 dni pozostało Brytyjczykom na przyjęcie umowy wynegocjowanej z Unią Europejską, a także na przeniesienie fragmentów tego porozumienia do prawa brytyjskiego. Najbliższe głosowanie nad umową wyjścia zostało wyznaczone na tydzień rozpoczynający się 14 stycznia, ale na ten moment trudno jest przewidzieć, jak ono przebiegnie. Eksperci prognozują, że Theresa May będzie poddawać umowę pod głosowanie w Izbie Gmin do skutku, chcąc tym samym zmęczyć opozycyjnych wobec niej parlamentarzystów. Argumentem, który szefowa brytyjskiego rządu zapewne użyje dla osiągnięcia tego celu, ma być to, że Bruksela nie godzi się na ponowne otwarcie negocjacji, a nawet gdyby tak się stało, to i tak pozostałoby na to zbyt mało czasu. 

Imigranci z UE będą musieli zarabiać 30 000 funtów rocznie, aby uzyskać pozwolenie na pracę w UK

Jedną z wciąż rozważanych przez komentatorów politycznych, a notorycznie odrzucaną przez Theresę May opcji, jest wydłużenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i przeprowadzenie nowego referendum. Jeśli Jeremy Corbyn poparłby drugie referendum, to wciąż żywa pozostałaby opcja pozostania Wielkiej Brytanii w obrębie Wspólnoty. 

W planie dotyczącym polityki imigracyjnej po Brexicie nie wspomniano o redukcji salda migracji do dziesiątek tysięcy

Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że przyjęcie przez Izbę Gmin umowy wyjścia to tylko pierwszy etap na drodze do Brexitu. W następnej kolejności skłócony parlament będzie musiał jeszcze przyjąć EU (Withdrawal Agreement) Bill, który przeniesie istotne fragmenty umowy wyjścia do prawa brytyjskiego. Z kolei na samym końcu umowę będzie musiał zaakceptować Parlament Europejski. Wielu Brytyjczyków wątpi w to, że na przeprowadzenie wszystkich głosowań starczy czasu i podejrzewa, że Theresa May tak czy tak będzie musiała prosić Brukselę o przesunięcie daty ostatecznego rozstania się Wielkiej Brytanii z Unią, byle tylko uniknąć scenariusza no-deal. 

 

 

 

„Rokrocznie odbiera się Polakom ogromną liczbę dzieci” – poseł Jacek Wilk staje w obronie polskich rodzin w Wielkiej Brytanii

Teksty tygodnia

Nielegalni kurierzy w UK. Tysiące imigrantów pracuje na czarno

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Reformy reform – warsztaty przed przyznaniem świadczenia i zmiany tylko dla nowych wnioskodawców

DWP wprowadza warsztaty przed przyznaniem świadczenia PIP oraz zapowiada zmiany jedynie dla nowych świadczeniobiorców. Jakie zmiany pociągnie za sobą reforma reform?

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Zmieni się wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Bank Anglii prosi o pomoc

Bank Anglii planuje zmienić wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Prosi o pomoc mieszkańców Wysp, którzy mogą zgłaszać swoje propozycje.

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie