Prawda o tragedii Hillsborough wyszła na jaw – kibice Liverpoolu uniewinnieni

15 kwietnia 1989 roku na Hillsborough, stadionie Sheffield Wednesday, rozgrywano półfinał Pucharu Anglii. Nottingham Forest grał z Liverpoolem FC. Trybuny pękały w szwach – i to nie metaforycznie, ale dosłownie.

Na sektor zajmowany przez fanów „The Reds” obsługa wpuściła więcej osób, niż przewidywały normy bezpieczeństwa (nota bene stadion od dekady nie posiadał ważnego certyfikatu bezpieczeństwa!). W dodatku umieszczono ich na mniejszej trybunie, większą rezerwując dla kibiców z Nottingham.

Pod naporem stłoczonych, jak sardynki w puszcze fanów, zaczęła walić się jedna z trybun. Ludzie zaczęli tratować się w panice. Uduszonych i zdeptanych zostało 96 osób. Tragedia w Hillsborough do dziś jest największą stadionową katastrofa, jaka wydarzyła się w UK.

Mecz został odwołany. Najmłodszą ofiarą katastrofy na Hillsborough był 10-letni Jon-Paul Gilhooley, kuzyn wieloletniego kapitana i ikony Liverpoolu, Stevena Gerrarda. Cały sportowy świat był w głęboki szoku.

Wydarzenia z 15 kwietnia przyczyniły się do powstania tzw. raportu Taylora, który całkowicie zrewolucjonizował kulturę kibicowania na Wyspach. Wprowadzono numerowane krzesełka w każdym sektorze, zlikwidowano miejsca stojące, zadbano o bezpieczeństwo.

Irakijczyk, który brutalnie zgwałcił na basenie 10-latka, nadal chce sprowadzić do Austrii rodzinę

Do tej pory winnych upatrywano w kibicach, którzy mieli się niewłaściwie zachowywać. W 2012 roku wypłynęły jednak dokumenty, które wskazywały na licznie niedopatrzenia organizatorów, fatalne błędy policji i nieudolnie prowadzą akcję ratunkową. Przez lata kolejne rządy brytyjskie tuszowały tę sprawę, ale prawda wreszcie wyszła na jaw.

Sąd w Warrington uznał, że wydarzenia sprzed 27 lat był „nieumyślnym zabójstwem”. Gdyby nie zaniedbania dramatu można byłoby uniknąć. Sprawiedliwości stało się zadość, a kibice zostali uniewinnieni.

Teksty tygodnia

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

Jak w UK obchodzi się święta wielkanocne?

Świętowanie Wielkanocy w UK.

Jakie zwyczaje są charakterystyczne dla Brytyjczyków?

Londyn przestaje być miastem milionerów i miliarderów

Czasy, gdy Londyn był wymarzonym miejscem do życia dla bogaczy (bezpowrotnie?), minęły. W ostatnim czasie w brytyjskiej stolicy doszło do prawdziwego eksodusu milionerów, multimilionerów i miliarderów.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie