Przepisy związane z Electronic Travel Authorisation zaczynają dotyczyć Polaków

Od 5 marca stycznia 2024 roku, w życie wchodzą zmiany w zakresie uzyskania Elektronicznej Autoryzacji Podróży (Electronic Travel Authorisation). Dotyczą one Polaków przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii.

Na samym wstępie zaznaczamy, że nowe brytyjskie regulacje podróżne już zaczynają dotyczyć Polaków. Przepisy związane z Electronic Travel Authorisation (Elektroniczna Autoryzacja Podróży) w przypadku obywateli RP wchodzą w życie z dniem 2 kwietnia 2025. Od tego dnia, aby przekroczyć brytyjską granicę, konieczne będzie legitymowanie się certyfikatem ETA. Natomiast ubiegać się o jego wydanie będzie można już od 5 marca.

Co zmienia się w dniu 5 marca? Od tego dnia Polacy, którzy planują przyjazd do UK, będą mogli aplikować o wydanie ETA.

Rzecz jasna, kwestie związane z Elektroniczną Autoryzacją Podróży nie będą dotyczyły tych Polaków, którzy dysponują brytyjskim paszportem, settled status lub tymczasowym settled status.

Przepisy związane z Electronic Travel Authorisation (Elektroniczna Autoryzacja Podróży) w przypadku obywateli RP wchodzą w życie z dniem 2 kwietnia 2025.
Przepisy związane z Electronic Travel Authorisation – co zmienia się dla Polaków? (fot: Getty Images)

Czym jest Electronic Travel Authorisation (ETA)?

Program Electronic Travel Authorisation (ETA) został już uruchomiony w październiku 2023. Sukcesywnie będzie obejmował obywateli kolejnych krajów. Na początku konieczność uzyskania Elektronicznej Autoryzacji Podróży dotyczyła obywateli sześciu państw Rady Krajów Zatoki Perskiej (to Arabia Saudyjska, Bahrajn, Katar, Kuwejt, Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie). Z kolei od 8 stycznia 2025 objęto tym obowiązkiem obywateli kolejnych 48 państw – w tym USA, Kanadę, Australię, Japonię, Izrael, Meksyk i Argentynę.

Konieczność uzyskania Elektronicznej Autoryzacji Podróży będzie wiązała się ze złożeniem wniosku o uzyskanie pozwolenia na wjazd lub tranzyt do UK. ETA pozostaje ważne przez dwa lata lub do upływu ważności paszportu.

Cyfrowy dokument umożliwili odbycie wielokrotnych podróży do UK lub na jednorazowe pobyty do sześciu miesięcy. Będzie można z niego korzystać w celach turystycznych, odwiedzin rodziny i przyjaciół, biznesowych lub aby odbyć studia krótkoterminowe.

Pełna lista krajów, które dotyczą już lub w przyszłości będą dotyczyć regulacje ETA, jest pod tym adresem:
https://www.gov.uk/guidance/check-when-you-can-get-an-electronic-travel-authorisation-eta

Czy Polacy będą potrzebowali ETA, aby wjechać do UK?

Jak pisaliśmy powyżej jeszcze nie, ale wkrótce będzie to koniecznością. Wymóg ten pojawi się od 2 kwietnia 2025 roku i będzie dotyczył 34 krajów europejskich, w tym Polski właśnie. Dodajmy, iż kwestie związane z uzyskanie Elektronicznej Autoryzacji Podróży nie będą dotyczyły tych Polaków, którzy dysponują brytyjskim paszportem, settled status lub tymczasowym settled status.

Kto nie będzie musiał wyrabiać ETA? Warto zapoznać się z „wyjątkami”, które zestawiono na oficjalnych stronach GOV:
https://www.gov.uk/guidance/apply-for-an-electronic-travel-authorisation-eta#who-does-not-need-aneta

WAŻNE! ETA nie daje prawa na przebywanie w Wielkiej Brytanii dłużej niż sześć miesięcy. Dzięki niemu nie otrzymuje się pozwolenia na wykonywanie pracy lub samozatrudnienia, nie można ubiegać się o zasiłki czy mieszkać w UK.

Przepisy związane z Electronic Travel Authorisation (Elektroniczna Autoryzacja Podróży) w przypadku obywateli RP wchodzą w życie z dniem 2 kwietnia 2025.
Polski paszport (fot: Pxhere.com)

Ile będzie kosztowała aplikacja w ramach ETA?

Początkowo podano, że koszt wydania ETA wyniesie 10 funtów. Jednak jeszcze w styczniu brytyjskie władze zdecydowały się podwyższyć tę stawkę. Koszt wniosku w systemie ETA ma wzrosnąć z 10 funtów do 16 funtów. Do podwyżki dojdzie po tym, jak zatwierdzona zostanie propozycja ze strony Home Office.

Wniosek o jego wydanie ETA będzie można złożyć poprzez aplikację UK ETA App lub poprzez dedykowaną stronę internetową. Uzyskanie dokumentu ma zająć do trzech dni roboczych.

Szczegółowe informacje na temat procesu uzyskiwania dokumentu znajdują się na pod: https://www.gov.uk/guidance/apply-for-an-electronic-travel-authorisation-eta

Co z Electronic Visa Waiver (EVW) i Common Travel Area?

Warto również dodać, iż nowy program całkowicie zastąpi obecny program Electronic Visa Waiver (EVW). Wiązał się on z ponoszeniem wyższych kosztów za jednorazową wizytę w UK.

Praktycznie może to oznaczać, że wraz z nadejściem roku 2025 ruch bezwizowy do UK przestanie istnieć lub będzie bardzo ograniczony. Program nie będzie dotyczył obywateli brytyjskich i irlandzkich, którzy dzięki Common Travel Area mogą podróżować na Wyspie bez ograniczeń. ETA będzie jednak dotyczyło tych, którzy przyjeżdżają do UK przez Irlandię.

Teksty tygodnia

Niemcy zaostrzą kontrole graniczne i politykę wobec imigrantów

Niemcy chcą zaostrzyć swoją politykę imigracyjną. Nowy minister spraw wewnętrznych, Alexander Dobrindt zamierza zwiększyć kontrole graniczne.

Koniec z settled status dla imigrantów po 5 latach pobytu

W ramach nowej polityki imigracyjnej brytyjski rząd zamierza skończyć z przyznawaniem settled status imigrantom po 5 latach pobytu.

L4 z powodu wypalenia zawodowego a zabawa? Kobieta zwolniona dyscyplinarnie z pracy wygrała z pracodawcą

Czy zdjęcie z imprezy sylwestrowej może kosztować Cię pracę? Czy pokazanie uśmiechu na Instagramie w trakcie zwolnienia lekarskiego to wystarczający powód do dyscyplinarki?

Obniżka stóp procentowych. W tle porozumienie między UK i Trumpem

Bank Anglii zdecydował się na obniżkę stóp procentowych po pesymistycznych danych ekonomicznych. W międzyczasie zawarto porozumienie handlowe z USA.

Problemy ze zwrotem podatku w UK. HMRC w ogniu krytyki

HMRC znalazło się w ogniu krytyki za opóźnienia. Wiele osób na zwrot podatku czekało ponad cztery miesiące.

Przeczytaj także