Czym jest ramadan? Skąd wzięło się to święto? Dlaczego jest takie ważne dla muzułmanów? W jaki sposób nie-muzułmanie powinni się zachowywać podczas ramadanu? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat?
Czym jest ramadan?
Jest to dziewiąty miesiąc roku według kalendarza muzułmańskiego. Jest on święty, ponieważ właśnie w tym czasie rozpoczęło się objawianie Koranu, świętej księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawała ona w latach 610–632, gdy była objawiana prorokowi islamu, Mahometowi przez Archanioła Dżibrila (identyfikowanego w islamie z biblijnym archaniołem Gabrielem) przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.
W jaki sposób muzułmanie świętują ten czas?
Podczas trwania ramadanu (arab. رمضان, ramaḍān; per., paszto, czecz. ramzan; tur. ramazan; beng. রমজান, ramajāna) od świtu do zachodu słońca muzułmaninowi nie wolno spożywać żadnych pokarmów, pić żadnych napojów (w tym wody), ani uprawiać seksu. Stosunki intymne są dozwolone tylko w nocy. Ostatni posiłek przed kolejnym dniem postu jedzą oni przed nadejściem świtu, a konkretnie w momencie, kiedy usłyszą wołanie do porannej modlitwy fadżr, powstrzymują się od dalszego jedzenia i picia. Fadżr to modlitwa muzułmańska (salat), pierwsza w ciągu dnia, odmawiana o świcie. Obejmuje dwa obowiązkowe rakaty.
W ramadanie muzułmanie zwykle spożywają dwa posiłki – iftar po zachodzie słońca oraz suhur przed świtem. Jednak obowiązkiem muzułmanina podczas ramadanu jest szczególna wstrzemięźliwość nie tylko wobec doznań cielesnych, ale i wewnętrznych złych skłonności do fałszu, obłudy, obmowy, kłamstw. Post to inaczej ochrona przed karą Allaha. Ci, którzy poszczą, wchodzą do raju z bramy „ar-Rajan” (gdzie raj ma 8 bram, piekło 7, a odległość między bramami wynosi 70 lat).
Czy od postu istnieją jakieś wyjątki w religii islamu?
Tak, od tych reguł są wyjątki. Kobiety ciężarne, karmiące matki, osoby chore psychicznie i podróżujący nie muszą przestrzegać zasad ramadanu. Ma to jednak swoją „cenę". W zamian mogą wybrać sobie 30 dowolnych dni w ciągu roku na post, a w czasie ramadanu nakarmić przynajmniej jedną osobę, którą nie stać na przyzwoity posiłek.
Jak ramadan wypada w 2023 roku?
W tym roku muzułmański okres postu rozpocznie się w środę 22 marca i będzie trwać przez cztery tygodnie, aż do 20 kwietnie 2023. Koniec tego okresu wyznaczy trwające trzy dnie święto Ramadan Bajram (Święto Przerwania Postu), Id al-Fitr.
Jak przyznają muzułmanie, każdy ramadan jest inny. Czasem poszczenie przychodzi z łatwością, czasem przypomina wspinanie się na ośmiotysięcznik, kiedy ciało odmawia posłuszeństwa, a trzeba iść do przodu. Praktykujący muzułmanie przyznają, że najtrudniejsze są pierwsze dni ramadanu. Organizm nie jest przyzwyczajony do głodówki i domaga się jedzenia oraz picia
Czym jest Id al-Fitr (Ramadan Bajram Święto Przerwania Postu)
W tym dniu muzułmanie w atmosferze radości odwiedzając się nawzajem, pozdrawiają słowami „id mubarak”, składają sobie życzenia i obdarowują prezentami.
Jest to dzień radości, modlitwy, wzajemnego pojednania i dziękczynienia Bogu za przeżycie czasu świętego postu i przebaczenie grzechów. Jest to również dzień społecznej solidarności. Ci, których na to stać, winni w tym dniu wesprzeć potrzebujących, aby i oni mogli mieć udział w radości tego świątecznego dnia.
W oficjalnym raporcie przygotowanym przez ONS, którego celem było dokładne oszacowanie wielkości poszczególnych grup etnicznych i religijnych przebywających w UK, czytamy o rekordowej ilości wyznawców islamu mieszkających w Wielkiej Brytanii. Muzułmanie są drugą, po chrześcijanach, największą grupą religijną w UK. W 2016 roku na Wyspie było ich 3.13 mln. Po raz pierwszy w historii kraju ta mniejszość religijna liczy ponad 3 miliony wyznawców. Dodajmy, że muzułmanie są najbardziej dynamicznie rosnącą społecznością religijną w UK.
Opracowano na podstawie Wikipedii
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Wyprzedaż biletów w Ryanairze. Już za 13 funtów loty do Hiszpanii, Portugalii, Danii i nie tylko
Oto wszystkie płatności pomocowe z tytułu wysokich kosztów utrzymania dostępne w marcu 2023