Bardzo szybkie pociągi to w Japonii norma oraz podstawa sprawnego transportu. W Kraju Kwitnącej Wiśni transport kolejowy funkcjonuje bez zarzutu, a jeśli zdarzy się godzinne opóźnienie, to zdecydowanie jest to temat, o którym opowiedzą wszystkie media. Japończycy mają w dziedzinie szybkich pociągów ogromne doświadczenie, ponieważ ich Shinkanseny jeżdżą od lat 60-tych ubiegłego stulecia. Obecnie japońskie pociągi osiągają prędkość maksymalną wynoszącą ponad 600 km/h, jednak na co dzień po torach i z pasażerami nie jeżdżą szybciej niż 300-320 km/h.
Zaraz za Japonią, w światowym rankingu kolei dużych prędkości GoEuro, plasuje się Korea Południowa. Tam pociągi osiągają rekordową prędkość 421 km/h. Pierwszą trójkę rankingu zamykają Chiny. Państwo Środka jest jednym z najbardziej zindustrializowanych krajów na świecie i tamtejsze szybkie pociągi jeżdżą ze średnią prędkością wynoszącą 350 km/h.
Koleje dużych prędkości obecne są także w Tajwanie. Wyspa ta uplasowała się na szóstej pozycji w rankingu, a wyprzedziły ją dwa kraje europejskie, czyli Francja (rekordowa prędkość: 575 km/h, dopuszczalna prędkość: 320 km/h) na pozycji czwartej i Hiszpania (rekordowa prędkość: 404 km/h, dopuszczalna prędkość: 320 km/h) na piątej.
Wyraźnie widać, iż Europa dąży do rozwoju szybkiego kolejnictwa. Koleje dużych prędkości są dostępne także w takich krajach jak Niemcy, Włochy i Austria. Państwa te zajmują odpowiednio siódme, ósme i dziewiąte miejsce rankingu, zaś na pozycji zamykającej pierwszą dziesiątkę uplasowała się geograficznie bliska Europie Turcja. W tym kraju rekord prędkości wyniósł 303 km/h, natomiast pociągi jeżdżą przeważnie z prędkością wynoszącą 250 km/h.
Mapa tras kolei dużych prędkości w Europie
Koleje dużych prędkości jeżdżą również w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Belgii, Holandii oraz Szwecji. Także Polska ma swoją szybką linię, obsługiwaną przez PKP Intercity. Nowoczesne pociągi Express Intercity Premium mogą rozwijać prędkość wynoszącą ok. 200 km/h. Do przewozów tych wykorzystuje się jednostki Pendolino ED250. Kolejne szybkie trasy w Europie planowane są w w Czechach, na Węgrzech, a także w Serbii i Chorwacji.
