Rodzaje umów o pracę w UK: Zobacz porównanie 4 najczęstszych form zatrudnienia w Wielkiej Brytanii

Fot. Shutterstock, Getty

Zastanawiasz się nad nową pracą i nie jesteś pewien, czy rodzaj kontraktu proponowanego przez potencjalnego pracodawcę będzie dla Ciebie korzystny? Zobacz koniecznie porównanie najczęstszych typów umów o pracę obowiązujących w Wielkiej Brytanii: full-time, part-time, fixed-term, zero-hours oraz zatrudnienie przez agencję pracy.

- Advertisement -

W Wielkiej Brytanii między pracownikiem a pracodawcą może zostać zawarty jeden z poniższych typów kontraktów:

  • full-time i part-time
  • fixed-term
  • zero-hours
  • zatrudnienie jako agency staff.

Ponadto, istnieją osobne wytyczne rządowe, dotyczące zatrudniania członków rodziny, młodzieży oraz wolontariuszy. Inne regulacje dotyczą także pracy w charakterze freelancera, konsultanta, czy osób samozatrudnionych. Poniżej przedstawiamy rządowe ustalenia, dotyczące zatrudnienia przez agencje.

Umowa na czas nieokreślony (full-time i part-time)

Umowa o pracę pełny etat lub na część etatu musi spełnić następujące warunki i zapewnić pracownikowi wszelkie prawa przysługujące osobom zatrudnionym w UK, do których należą między innymi prawa wymienione niżej:

  • umowa musi mieć formę pisemną, określającą warunki zatrudnienia
  • pracownik musi otrzymywać stawkę nie niższą niż aktualna stawka płacy minimalnej w UK
  • pracownik musi otrzymywać payslipy
  • pracownik ma prawo do ustawowego zasiłku chorobowego (Statutory Sick Pay)
  • pracownik ma prawo do urlopu macierzyńskiego/ojcowskiego/adopcyjnego.

Umowa na czas określony (fixed-term contract)

Jak czytamy na stronach brytyjskiego rządu, osobom zatrudnionym na podstawie umowy na czas określony przysługują te same prawa, co osobom zatrudnionym na czas nieokreślony w oparciu o umowy na cały lub częściowy etat. Dodatkowo dla kontraktów fixed-term charakterystyczne jest:

  • umowa obowiązuje tylko przez wskazany w kontrakcie okres – najczęściej zakończenie umowy jest równocześnie terminem zakończenia zadania określonego w umowie i zleconego osobie zatrudnionej
  • zakończenie umowy może też nastąpić, gdy zajdą inne określone wydarzenia.

Dowiedz się więcej: Jakie prawa przysługują pracownikom w Wielkiej Brytanii? Zobacz listę 10 najważniejszych zobowiązań pracodawcy

 

Kontrakt zero-hours

Niektórzy mawiają, że kontrakty zero-hours to odpowiednik polskich „śmieciówek”. Jest to niewątpliwie najgorszy rodzaj umowy – z perspektywy osoby zatrudnionej. Jest tak m.in. dlatego, że umowa tego typu nie przewiduje z góry żadnej minimalnej liczby godzin, którą pracownik musi przepracować w danym okresie. Oznacza to na przykład, że jeśli w danym miesiącu pracownik nie będzie akurat potrzebny pracodawcy, to może się zdarzyć, że nie przepracuje on ani jednej godziny w tym miesiącu, a tym samym – nic nie zarobi.

Jak czytamy na stronach rządowych, kontrakty zero-hours dotyczą zazwyczaj pracy „na akord” lub pracy dorywczej. Mimo że pracodawca ma prawo wzywać pracownika wtedy, gdy jest on akurat potrzebny i nie musi zapewnić pracownikowi ani jednej godziny pracy, pracownik z kolei ma prawo odmówić stawienia się w pracy „na zawołanie”. Pracodawca jest też odpowiedzialny za bezpieczeństwo i zdrowie w pracy WSZYSTKICH osób zatrudnionych.

Polecane: PORADNIK: Czym są i jak działają kontrakty "zero hours"?

Dodatkowo, pracownikowi zatrudnionemu w ramach kontraktu zero-hours przysługuje prawo do krajowej płacy minimalnej oraz do ustawowego płatnego urlopu – ten ostatni będzie jednak naliczany proporcjonalnie do liczby przepracowanych godzin.

Zatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy

Osoby zatrudnione za pośrednictwem agencji to często również pracownicy tymczasowi. Jednak w przeciwieństwie do osób zatrudnionych na kontraktach zerowych, pracownicy agencyjni (agency staff) mogą liczyć na większe przywileje, do których należą między innymi:

  • po 12 tygodniach nieprzerwanego zatrudnienia na tym samym stanowisku, pracownicy agencyjni otrzymują takie same warunki zatrudnienia, co pracownicy zatrudnieni na stałe – przede wszystkim dotyczy to wysokości wynagrodzenia, czasu pracy, pracy na nocną zmianę, przerw i urlopu
  • w miejscu pracy pracownicy agencyjni mają prawo korzystać ze wspólnych obiektów (np. ze stołówki pracowniczej)
  • pracownicy agencyjni mają takie samo prawo, co inni do informacji o wolnych miejscach pracy.

Nie przegap: Co Brytyjczycy robią w pracy, gdy… udają, że pracują? Zobacz listę 10 najbardziej popularnych „rozpraszaczy”

Teksty tygodnia

13 samobójstw, ponad 700 osób niesłusznie skazanych – skandal w Post Office to zniszczone życie tysięcy ludzi

W Wielkiej Brytanii ponad 700 pracowników Post Office zostało błędnie skazanych, a ich życie zostało - dosłownie - zniszczone. Teraz walczą w sądzie o oczyszczenie z zarzutów i odszkodowania.

Fale upałów mogą wywoływać 34 tys. zgonów rocznie w samej Wielkiej Brytanii

Eksperci alarmują, że w Anglii i Walii liczba zgonów spowodowanych falami upałów może znacznie wzrosnąć. Naukowcy przeanalizowali piętnaście scenariuszy obejmujących najbliższe pięćdziesiąt lat, uwzględniając różne poziomy globalnego ocieplenia, stopień przystosowania społeczeństwa, starzenie się populacji oraz lokalne różnice klimatyczne.

Ważne zmiany w statusie zasiedlenia dla imigrantów z UE

16 lipca Wielka Brytania wprowadza ważne zmiany w statusie zasiedlenia, które dotyczą imigrantów z UE, w tym Polaków. Związane są one z ciągłością pobytu na Wyspach i kwalifikowania się do otrzymania Settled Status.

Mortgage w UK: Jak dostać kredyt hipoteczny i kupić pierwszy dom bez stresu?

Planujesz kupno pierwszego domu w UK? Sprawdź, jak działa kredyt hipoteczny, jakie dokumenty są potrzebne i jak uniknąć najczęstszych błędów.

Wykonujesz ten zawód? Twoją pracę przejmie sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja wpływa na coraz więcej branż. Pracownicy w Wielkiej Brytanii powinni zdobyć nowe umiejętności, ponieważ badania pokazują, że niektóre zawody mogą wkrótce zostać zastąpione przez AI.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie