Różne zasady paszportowe w Ryanair, easyJet i Jet2 w roku 2024

Poniżej przedstawiamy pełną listę wytycznych dotyczących kontroli paszportowych w takich liniach jak Ryanair, easyJet i Jet2.

Wiele osób planuje już wyjazdy na tegoroczne wakacje. Aby jednak uniknąć stresu w podróży, warto zapoznać się z zasadami paszportowymi w głównych liniach lotniczych.

Zasady paszportowe w liniach lotniczych

Jeszcze przed udaniem się na lotnisko powinniśmy upewnić się, czy mamy ze sobą wszystko, co niezbędne, aby uniknąć chaotycznej odprawy. Oprócz znajomości zasad dotyczących bagażu podręcznego obowiązujących w liniach lotniczych, warto znać także wytyczne dotyczące dokumentów podróżnych.

Jest to kluczowe, gdyż pasażerowie, którzy mają problemy z paszportem lub innym dokumentem tożsamości, nie zostaną wpuszczeni na pokład samolotu. Zasady te różnią się w zależności od linii lotniczych.

Poniżej przedstawiamy zasady konkretnych linii lotniczych dotyczące formy dowodu tożsamości. Warto sprawdzić także zasady dotyczące bagażu podręcznego.

Zasady dotyczące paszportów w Jet2

W przypadku lotów międzynarodowych liniami Jet2 pasażerowie muszą okazać ważny paszport lub dowód osobisty. Natomiast przy lotach krajowych podróżni w wieku 16 lat lub starsi muszą przedstawić ważny dokument tożsamości ze zdjęciem.

Dzieci poniżej 16. roku życia mogą podróżować bez dokumentu tożsamości ze zdjęciem, pod warunkiem, że podróżują z osobą dorosłą posiadającą ważny dowód tożsamości, która może potwierdzić także tożsamość dziecka.

Ponieważ Wielka Brytania nie jest już częścią Unii Europejskiej, warto pamiętać, że kraje UE wymagają obecnie, aby brytyjskie paszporty były „młodsze” niż dziesięć lat i aby nadal były ważne przez co najmniej trzy miesiące w chwili planowanego opuszczenia kraju.

Zasady paszportowe w Ryanairze

Przy podróży zagranicznej w Ryanairze linie akceptują ważny dokument tożsamości ze zdjęciem, czyli:

– paszport

– w przypadku podróży poza Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) paszport musi być ważny przez okres planowanego pobytu

– wszyscy posiadacze paszportów spoza UE podróżujący do kraju członkowskiego UE muszą upewnić się, że ich paszport jest ważny przez co najmniej trzy miesiące od daty opuszczenia kraju.

Zasady w easyJet

Podczas lotów krajowych i międzynarodowych liniami easyjet należy mieć przy sobie dokument tożsamości. Wszyscy klienci linii podróżujący lotami międzynarodowymi muszą posiadać ważny dowód osobisty lub paszport wydany w UE/EOG/Szwajcarii oraz, jeśli jest to wymagane, ważną wizę.

Paszport musi być w dobrym stanie i podpisany. Niektóre kraje wymagają, aby paszporty były ważne przez minimalny okres trzech lub sześciu miesięcy.

Przed podróżą powinniśmy sprawdzić datę ważności i datę wydania paszportu. Jeśli jesteśmy posiadaczami brytyjskiego paszportu i podróżujemy do krajów UE (z wyjątkiem Irlandii) lub Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Andory, Monako, San Marino, Watykanu lub Szwajcarii, nasz paszport musi być ważny przez co najmniej trzy miesiące od dnia, w którym planujemy wyjazd z UE lub krajów powyższych.

Teksty tygodnia

Najtańszy supermarket w UK w marcu 2025

Gdzie w minionym miesiącu opłacało się najbardziej robić codzienne zakupy? Prezentujemy ranking najtańszych marketów w Wielkiej Brytanii za marzec 2025 roku.

Obwodowe komisje wyborcze w Niemczech – tu zagłosujesz na prezydenta RP

W Niemczech utworzono w sumie 53 obwodowe komisje wyborcze. Polscy imigranci będą mogli oddać w nich swój głos w wyborach prezydenckich 2025.

Home Office wycofało się z deportacji 80-letniej Polki

Home Office zreflektowało się przyznając, że deportacja Polki była błędną decyzją. Ostatecznie 80-letniej kobiecie przyznano prawo pobytu.

Setki osób wzięło udział w marszu upamiętniającym 14-letnią Polkę

Prawie 500 osób wzięło udział w marszu milczenia upamiętniającym 14-letnią Ninę, która targnęła się na własne życie po tym, jak była nękana przez rówieśników.

W Irlandii znów spadła liczba mieszkań socjalnych

System mieszkań socjalnych w Irlandii kuleje pomimo prób usprawnienia go przez system HAP. System HAP (Housing Assistance Payment) to irlandzki program wsparcia mieszkaniowego, w ramach którego lokalne władze opłacają część czynszu najmu bezpośrednio właścicielowi nieruchomości.

Przeczytaj także