Rozwód a kredyt hipoteczny w Wielkiej Brytanii. Zobacz, jak podzielić niespłacone zadłużenie

Co się stanie z kredytem hipotecznym zaciągniętym w Wielkiej Brytanii po rozwodzie? W tej sprawie rozwodzące się pary muszą dojść do jakiejś ugody, bo choć zabrzmi to okrutnie, banku nie obchodzą ich prywatne dramaty.

Zobowiązanie solidarne

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, wspólnie zaciągniętych długów i zobowiązań nie dotyczy podział majątku ustalony na zasadzie dobrowolności albo orzeczony przez sąd. Dla banku eksmałżonkowie to wciąż współkredytobiorcy, ponieważ instytucja ta nie rozróżnia, czy osoby biorące kredyt są małżeństwem (i czy kupują mieszkanie/dom w ramach małżeńskiej wspólnoty majątkowej), czy też żyją one w wolnym związku. Dlatego podział wspólnego majątku w ramach rozwodu nie wywiera jakichkolwiek skutków w odniesieniu do umowy kredytu.

Biorąc kredyt wspólnie małżonkowie zgadzają się, że będą go spłacać solidarnie. Oznacza to więc, że po rozwodzie bank i tak żąda spłaty kredytu od każdego z ex-małżonków z osobna, a w przypadku, gdy jedno z nich nie uiszcza wymaganych rat, to bank ma prawo żądać spłaty kredytu od drugiego ex-partnera. Przestoje albo zarzucenie spłacania rat przez jednego z ex-małżonków może zrujnować historię kredytową drugiego ex-małżonka.

chwilowkionline247.pl/pozyczki-bez-zdolnosci-kredytowej

Opcje w zakresie podziału niespłaconego kredytu hipotecznego

Osoby rozwodzące się mają kilka opcji odnośnie podziału niespłaconego kredytu hipotecznego:

Sprzedaż domu/mieszkania i spłata kredytu

Sprzedaż kredytowanej nieruchomości i spłata kredytu z uzyskanych w ten sposób środków, to najlepszy pomysł na podzielenie niespłaconego kredytu hipotecznego. Jeśli jednak wartość nieruchomości jest niższa od czasu zaciągnięcia zobowiązania, to ex-małżonkowie będą musieli solidarnie uiścić różnicę.

Wynajem nieruchomości

Jeśli wartość nieruchomości jest znacznie niższa, niż w momencie, gdy zaciągany był na nią kredyt i jeśli ex-partnerzy nie mają środków na spłacenie różnicy, to dobrym pomysłem jest wynajem nieruchomości. W takim wypadku środki uzyskane z czynszu pójdą na spłatę rat kredytowych.

Przeniesienie kredytu na jednego z byłych małżonków

Jeśli jeden z ex-małżonków chce zatrzymać dom/mieszkanie obciążone hipoteką, to warto jest się postarać o przeniesienie kredytu właśnie na niego. Przeniesienie uzależnione jest zarówno od woli obu stron, jak też od zgody banku na takie rozwiązanie. Po jasnym wyrażeniu woli przez ex-małżonków ws. przeniesienia kredytu, bank musi jeszcze sprawdzić zdolność kredytową osoby, która ma być od tej pory jedynym kredytobiorcą. Jeśli zdolność ta jest niska, to bank ma prawo zażądać dobrania współkredytobiorcy – np. nowego partnera albo rodzica. Przy przenoszeniu kredytu na jednego z byłych małżonków trzeba jednak liczyć na odrobinę szczęścia, ponieważ banki nie lubią takich rozwiązań, w myśl zasady, że zawsze lepiej jest mieć dwóch dłużników, niż jednego.

chwilowkionline247.pl

Teksty tygodnia

Zakłady fryzjerskie celem nalotów funkcjonariuszy imigracyjnych

W Wielkiej Brytanii funkcjonariusze imigracyjni przeprowadzili setki nalotów na zakłady fryzjerskie zatrudniające nielegalnych pracowników.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Kontrowersyjna parada w Derry. Koktajle Mołotowa i aresztowania

W Poniedziałek Wielkanocny w Derry odbyła się kontrowersyjna parada zorganizowana przez ugrupowanie Saoradh. Jest ono politycznie powiązane z Nową IRA

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie