Jedna z pasażerek Ryanaira skarży się, że irlandzkie linie nie chcą pokryć jej wszystkich wydatków związanych z odwołanym lotem.
Elaine twierdzi, że jej lot z Cork do La Rochelle został odwołany z powodu złych warunków pogodowych. Jednak wygenerowało to dla niej duże dodatkowe koszty.
– Musiałam zarezerwować hotel i polecieć do innego miasta. A Ryanair odmówił pokrycia wszystkich moich wydatków z tym związanych – powiedziała kobieta.
Wydatki związane z odwołanym lotem
Wydatki Elaine i niedogodności związane z odwołanym lotem w Ryanairze były znaczące. Kobieta powiedziała, że przez cztery dni nie miała innego lotu do miejsca docelowego. Dlatego zdecydowała się lecieć wcześniejszym lotem w inne miejsce.
Z jej relacji wynika, że pracownik Ryanaira polecił jej wziąć taksówkę do centrum Cork i zatrzymać się w konkretnym hotelu, gdyż ten na lotnisku był już pełny.
Zapewniał ją, że linia lotnicza pokryje jej dodatkowe wydatki. W sumie Elaine poprosiła o pokrycie kosztów związanych z:
– dwudniowym pobytem w hotelu,
– kolacją,
– śniadaniem,
– lunchem,
– przejazdem taksówkami,
– kosztami paliwa na podróż z alternatywnego lotniska do domu.
W sumie irlandzkie linie musiałyby jej zwrócić 435,70 euro. Jednak Ryanair uznał koszty za zbyt duże. I zgodził się na zwrot jedynie 273,70 euro. Przewoźnik poinformował, że zwrócona kwota obejmowała część pobytu Elaine w hotelu (240 euro). A także 13,70 euro za posiłki i 20 euro za taksówkę.

Prawa pasażerów
Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej EU261 pasażerowie, których loty odwołano, mają prawo do opieki, a także do „rozsądnych wydatków” na nocleg i posiłki.
Rozporządzenie nie podaje jednak definicji tego, co uznano „rozsądne”. Niestety stawia to klientów w trudnej sytuacji, gdy muszą bronić się przed zarzutami dotyczącymi byt dużych wydatków.
Zdaniem specjalistów jednak, linia lotnicza musi zapewnić pasażerom jedzenie, napoje, dostęp do środków komunikacji. A także hotel oraz podróż do i z niego, jeśli lot jest odwołany lub opóźniony.
Oczywiście pasażerowie powinni zrobić wszystko, aby koszty związane z tymi dodatkowymi wydatkami nie były zbyt wysokie.
Gdzie złożyć skargę?
Na stronie Irish Aviation Authority czytamy: „Jeśli twój przewoźnik lotniczy nie rozpatrzy skargi, musisz przekazać ją do rozpatrzenia przez właściwy organ egzekucyjny. Aby złożyć skargę, zarejestruj się na internetowej platformie dla konsumentów IAA (MySRS). A po zarejestrowaniu wypełnij internetowy formularz skargi”.
ADR może pomóc w rozwiązywaniu sporów konsumenckich bez konieczności wszczynania postępowania sądowego za pomocą środków takich jak mediacja i arbitraż. Ryanair jest członkiem AviationADR – i w razie potrzeby można złożyć skargę tutaj.