Rynek pracy w Kanadzie się rozwija i pozostaje otwarty na imigrantów

W jakiej kondycji znajduje się rynek pracy w Kanadzie? Czy ten północnoamerykański kraj nadal jest otwarty na imigrantów?

W kwietniu 2024 roku Kanada odnotowała znaczący wzrost liczby miejsc pracy. Gospodarka kraju „zyskała” aż 90 tysięcy zatrudnionych, a więc znacznie więcej, niż wynosi średnia wynosząca 20 tysięcy. Rynek pracy w Kanadzie znajduje się w dobre kondycji. Jak wynika z oficjalnych danych, wzrost zatrudnienia w przypadku pracy w niepełnym wymiarze godzin przekroczył 50 tysięcy. Szczególnie pozytywną informacją jest zwiększone przyjęć do pracy ludzi młodych (w przedziale wiekowym od 15 do 24 lat). Zatrudnienie w tym przypadku poszło w górę w kwietniu 2024 o 40 tysięcy. To pierwszy taki wzrost od grudnia 2022 roku. W kwietniu wzrosła liczba miejsc pracy w służbach specjalistycznych, naukowo-technicznych oraz w usługach noclegowo-gastronomicznych, a także w ochronie zdrowia i pomocy społecznej, jak podaje Statistics Canada.

Niemniej, stopa bezrobocia w Kanadzie nie uległa zmianie w stosunku do miesiąca poprzedniego. Wciąż wynosiła 6,1 proc. W skali rok do roku odsetek osób pozostających bez pracy się zwiększył.

Praca w Kanadzie – dla kogo?

„W usługach profesjonalnych, naukowych i technicznych zatrudnienie wzrosło o 26 000, czyli o 1,3 procent, w kwietniu, po spadku, który miał miejsce w marcu” – jak czytamy w raporcie „Labour Force Survey, April 2024”. W czwarty miesiącu roku więcej osób pracowało w sektorze hospitality i gastronomii. Wzrost wyniósł 2,2 proc., co przełożyło się na około 24 tysiące miejsc pracy. Dzięki temu w dużej mierze udało się skompensować spadek w marcu. Zatrudnienie w służbie zdrowia i pomocy społecznej wzrosło o 17 000 (wzrost o 0,6 proc.).

„Najszybszy wzrost zatrudnienia w ciągu ostatniego roku odnotowano wśród osób pracujących w szpitalach. W ciągu ostatniego roku liczba ta wzrosła o 9,8 proc., za nim uplasowały się usługi pomocy społecznej, które wzrosły o 8,6 proc. oraz placówki opiekuńcze, w których odnotowano wzrost zatrudnienia o 8,3 proc.” – jak czytamy na łamach „Labour Force Survey, April 2024”. Zgodnie z wszelkimi oczekiwaniami, właśnie w tym sektorze potrzeba dużej ilości rąk do pracy.

Z jakich programów mogą skorzystać pracownicy z zagranicy?

Z kolei portal Immigration.ca zwraca uwagę, iż kanadyjscy pracodawcy nadal chętnie zatrudniają pracowników z zagranicy. Służą temu dedykowane programy Temporary Foreign Worker Program (TFWP) oraz International Mobility Program (IMP). Dzięki Global Talent Stream (GTS) funkcjonujący w ramach TFWP rozpatrzenie wniosku o wizę i pozwolenie na pracę w Kandzie można otrzymać nawet w ciągu dwóch tygodni.

Pracodawcy mogą również zatrudniać obcokrajowców w celu obsadzenia dostępnych stanowisk za pośrednictwem systemu Express Entry, który przyjmuje wnioski imigracyjne online. Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem pracy w Kanadzie, to dosyłamy do osobnego tekstu poświęconego temu tematowi: „Praca w Kanadzie. Co trzeba załatwić przed wyjazdem i czy opłaca się emigrować?„.

Teksty tygodnia

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Ranking najlepszych pracodawców w Niemczech w 2025 roku

Osoby szukające pracy w Niemczech mogą skorzystać z rankingu najlepszych pracodawców przygotowanego przez LinkedIn.

Przeczytaj także