Rząd UK kupił 50 mln maseczek ochronnych, które… nie spełniają wymogów bezpieczeństwa!

Pięćdziesiąt milionów maseczek ochronnych, które brytyjski rząd zakupił w kwietniu nie będzie używanych w NHS ze względów bezpieczeństwa. Zapięcie "za ucho" sprawia, że nie przylegają do twarzy wystarczająco ciasno.

Rząd UK na mocy kontraktu z firmą Ayanda Capital zakupił 50 milionów maseczek ochronnych dla pracowników słuzby zdrowia. Jak podaje BBC umowa opiewała na sumę  252 milionów funtów i wygląda na to, że przynajmniej część z tych pieniędzy zostało (póki co) zmarnowanych. Zakupione środki ochrony osobistej nie mogą być używane przez pracowników NHS, ponieważ nie zapewniają odpowiedniej ochrony. Problemem jest sposób mocowania maski przy twarzy – zapinane są one za uchem, przez co nie przylegają do twarzy odpowiednio ciasno.

- Advertisement -

Firma Ayanda Capital utrzymuje, że ich produkty spełniają określone przez brytyjskie władze wymagania. 

 

Kompromitacja brytyjskiego rządu – zamówiono maseczki, których nie da się używać

Jak się również okazało osoba, która pierwotnie zwróciła się do rządu w sprawie umowy, doradca handlowy rządu, jednocześnie doradzał również zarządowi… Ayandy. Czy doszło do konfliktu interesów? Jak donosi BBC piastowane przez niego stanowisko miało nie odegrać żadnej roli podczas realizacji tego zamówienia – a przynajmniej on sam tak zapewnia.

Przypomnijmy, w pierwszych tygodnia pandemii, brak środków PPE mógł sparaliżować służbę zdrowia na Wyspach i mocno utrudnić dalszą walkę z koronawirusem. Władze musiały działać szybko. Rząd twierdzi, że musiał zwórcić się nowych dostawców, aby sprostać popytowi NHS. 29 kwietnia Department of Health and Social Care podpisał umowę z Ayanda Capital Limited na dostawę dwóch rodzajów maseczek. Kontrakt opiewał na sumę 252 milionów funtów. 

Co dalej z kontraktem wartym ponad 250 mln funtów?

Najdroższa część zamówienia dotyczyła 50 milionów masek oddechowych FFP2, które miały chronić pracowników służby zdrowia przed wdychaniem szkodliwych cząstek. Jak się jednak okazało nie spełniają one odpowiednich standardów i po prostu nie będą używane.

Teksty tygodnia

Najlepiej płatne zawody w Niemczech. O jakie kwalifikacje warto się postarać?

Euronews Business przyjrzał się najwyższym wynagrodzeniem w Niemczech. Jakie są zatem najlepiej płatne zawody w tym kraju?

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Berlin znosi zakaz noszenia chust. Rewolucja w szkołach

Władze Berlina zdecydowały o nowelizacji tzw. prawa neutralności, które zabraniało nauczycielkom prowadzenia lekcji w chustach zasłaniających włosy. Nowe przepisy to efekt wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 2023 roku, który jasno wskazał, że ogólny zakaz noszenia symboli religijnych przez urzędników państwowych narusza niemiecką konstytucję.

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Migranci oskarżają Polskę o przemoc i łamanie praw człowieka!

Migranci nie chcą wracać z Niemiec do Polski. Oskarżają nasz kraj o przemoc, pushbacki i łamanie praw człowieka. „Byliśmy bici, izolowani, traktowani jak zwierzęta”. Czy Polska łamie konwencje międzynarodowe, czy tylko odpiera hybrydowy atak Łukaszenki?

Przeczytaj także