Samolot EasyJet wypadł z pasa startowego przez oblodzoną nawierzchnię

Samolot EasyJet, który leciał z lotniska London Gatwick na Islandię, po wylądowaniu wypadł z pasa startowego podczas kołowania. Powodem były warunki pogodowe i oblodzenie nawierzchni.

Mroźne warunki pogodowe są niebezpieczne nie tylko dla kierowców i pieszych, ale także – jak się okazuje – pasażerów samolotów. Przykładem jest niedawne lądowanie samolotu pasażerskiego EasyJet.

- Advertisement -

Samolot EasyJet wypadł z pasa startowego

W czasie niedzielnego mrozu doszło do niebezpiecznej sytuacji na lotnisku w Keflavik na Islandii. Samolot EasyJet, który przyleciał z London Gatwick, wylądował wprawdzie bezpiecznie i zwolnił do prędkości kołowania, jednak przez oblodzoną nawierzchnię zjechał z pasa startowego.

Maszyna zatrzymała się przodem na trawiastym poboczu. Wszystkim pasażerom udało się wysiąść z samolotu, jednak zdecydowano się wycofać go na pewien czas z użytku. Linie lotnicze wysłały na Islandię samolot zastępczy na lot powrotny do Londynu. Wszczęto także dochodzenie w sprawie zdarzenia.

Winne są mrozy

Linia lotnicza EasyJet za wypadek obwinia warunki pogodowe, jednak odmówiła podania jakichkolwiek szczegółów dotyczących zdarzenia.

W niedzielę, kiedy doszło do wypadku, temperatura w Keflavik spadła do -5 stopni Celsjusza po opadach deszczu, które miały miejsce wcześniej. Dlatego grunt na obszarze lotniska był oblodzony.

Aby zmniejszyć ryzyko poślizgu na pasach startowych, lotniska nie mogą używać żwiru drogowego, gdyż może on spowodować uszkodzenie silników. Pracownicy lotniska powinni jednak używać chemicznych środków zapobiegających oblodzeniom.

Rzecznik EasyJet powiedział:

– Możemy potwierdzić, że lot EZY8843 z London Gatwick do Keflavik w dniu 14 stycznia, wypadł z drogi podczas kołowania na stanowisko, gdy poruszał się z małą prędkością. Wszyscy pasażerowie opuścili pokład normalnie. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby zminimalizować opóźnienie pasażerów związane z powrotem do Wielkiej Brytanii. I zorganizowaliśmy samolot zastępczy na lot powrotny do London Gatwick. Chcielibyśmy przeprosić klientów za wszelkie niedogodności.

Teksty tygodnia

Gotówka na stacji? Tylko do końca czerwca. Shell zmienia zasady

Od 1 lipca 2025 roku kierowcy w Niemczech nie będą mogli wypłacać gotówki kartą płatniczą na stacjach paliw koncernu Shell. Decyzja obejmuje aż 1300 punktów.

Młodzi są szczególnie dotknięci kryzysem zdrowia psychicznego

Z raportu Stada Health Report 2025 wynika, że ponad 60 proc. Niemców ocenia swoje zdrowie psychiczne jako dobre. To wyraźny wskaźnik pogarszającego się dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Dużym problemem jest wypalenie zawodowe.

Każde dziecko w UK przejdzie test DNA – rewolucja w NHS!

Zgodnie z planem NHS każde dziecko w UK przejdzie test DNA. Według ministra zdrowia, może pozwolić to na wcześniejsze wykrycie chorób.

Irlandzki Cork na nowych torach. Rusza druga faza kolejowej rewolucji

W centrum inwestycji znajduje się nowa 18-kilometrowa linia kolejowa, łącząca Ballincollig na zachodzie z Mahon Point na wschodzie Cork.

Imigranci w Holandii chcą pracować, ale nie mogą. Problemem zła edukacja

Około 331 tysięcy imigrantów w Holandii chce i może podjąć pracę, ale wciąż pozostaje bez zatrudnienia — wynika z raportu opublikowanego w czwartek przez Adviesraad Migratie.

Przeczytaj także