Śledztwo Ryanaira w sprawie niebezpiecznego lądowania Beinga 737 MAX

Trwa śledztwo w Ryanairze po niebezpiecznym lądowaniu Boeinga 737 MAX. Samolot podchodząc do lądowania „opadał” z wysokości 2000 stóp ze zbyt wysoką prędkością 321 mil na godzinę.

Podczas podchodzenia do lądowania na Stansted samolot Ryanaira Boeing 737 MAX wykonał „niestabilne podejście” – znacznie szybsze niż wynoszą dopuszczalne przepisy dotyczące prędkości zniżania.

- Advertisement -

Śledztwo w Ryanairze w sprawie Boeinga 737 MAX

Okazało się, że Ryanair wszczął dochodzenie po tym, jak Boeing 737 MAX podchodził do lądowania na lotnisku Stansted z zastraszającą prędkością. W czasie lotu FR1269 z Austrii do Londynu 4 grudnia ubiegłego roku, samolot irlandzkich linii „opadał” z wysokości 2000 stóp z prędkością 321 mil na godzinę.

Wydział Badania Wypadków Lotniczych (Air Accidents Investigation Branch – AAIB) przeanalizował zdarzenie i odnotował gwałtowne opadanie samolotu. Zauważył „dużą prędkość i wysokie nachylenie nosa” w czasie podejścia do lądowania.

Niestabilne podejście do lądowania

Przy tak dużej prędkości opadania pasażerowie byli przerażeni. Eksperci twierdzą, że to niewiarygodne, że z prawie 200 pasażerów i członków załogi nikomu nic się nie stało. Ryanair także potwierdził wystąpienie „niestabilnego podejścia” do lądowania. Poinformował też o współpracy z AAIB w śledztwie nad wyjaśnieniem problemu.

Rzecznik irlandzkich linii lotniczych podał w oświadczeniu:

– To był przypadek niestabilnego podejścia do lądowania. Załoga wykonała „odejście na drugi krąg” i wylądował normalnie podczas drugiego podejścia, zgodnie z procedurą. Ryanair zgłosił tę sprawę AAIB zgodnie z naszą procedurą. Przekazaliśmy szczegóły tego rutynowego dochodzenia AAIB i w pełni współpracujemy przy śledztwie. Nie możemy przekazać dalszych komentarzy do czasu, gdy AAIB zakończy analizę tej sprawy.

Natomiast AAIB z kolei podało: „Dochodzenie w sprawie poważnego zdarzenia jest nadal badane. Dlatego nie możemy w tej chwili podać żadnych dalszych szczegółów. Samolot wylądował bezpiecznie i nie zgłoszono żadnych obrażeń wśród pasażerów ani załogi. Dochodzenie dobiega końca i jego wyniki prawdopodobnie opublikujemy jesienią”.

Teksty tygodnia

Ceny nowych domów w Holandii wyższe o 9,3%. To największy wzrost od 2 lat

W ciągu pierwszego kwartału tego roku ceny domów w Holandii poszły w górę średnio o 9,3 procenta. To najsilniejszy wzrost cen nowych nieruchomości od ponad dwóch lat.

Uważaj na to oszustwo na lotnisku. Większość ludzi nawet nie wie, że została okradziona

Jeśli w tym roku planujesz wyjazd za granicę, zachowaj ostrożność wobec nowego oszustwa na lotnisku. Złodzieje polują na turystów, którzy właśnie przylecieli na wakacje, a ich celem są wartościowe przedmioty należące do podróżnych.

Wielkie zmiany w zbiórce śmieci! Szykuj się na cztery pojemniki

Ogłoszono datę wprowadzenia istotnych zmian w systemie zbiórki odpadów i recyklingu. Zgodnie z nową strategią, od 2026 roku w gospodarstwach domowych rozpocznie się cotygodniowa selektywna zbiórka odpadów spożywczych.

Uszkodzony bagaż w Ryanairze. Gdzie należy zgłosić?

Uszkodzony bagaż to problem, który może przytrafić się każdemu. Jednak nie wszyscy wiedzą, co zrobić, gdy akurat znajdziemy się w impasie.

Octopus Energy zapłaci za błędy w rachunkach. Ile odzyskają klienci?

Brytyjski regulator rynku energii – Ofgem – ujawnił niepokojące wyniki dochodzenia dotyczącego firmy Octopus Energy. Poszło o błędy w rachunkach. W wyniku śledztwa okazało się, że ponad 34 tys. klientów korzystających z liczników przedpłatowych nie otrzymało ostatecznych rachunków w wymaganym terminie sześciu tygodni od zamknięcia konta.

Przeczytaj także