Z programu łączenia rodzin korzysta wielu Polaków na Wyspach. Umożliwia on niektórym naszym krewnym osiedlenie się w Wielkiej Brytanii, jeśli posiadamy settled lub pre-settled status.
Posiadając status zasiedlenia możemy sprowadzić do Wielkiej Brytanii niektórych członków naszej rodziny, w ramach programu łączenia rodzin.
Program łączenia rodzin
Na brytyjskiej stronie rządowej czytamy, że, aby członek naszej rodziny mógł ubiegać się o pobyt w UK w ramach łączenia rodzin, muszą być spełnione pewne warunki. Nie każda relacja pokrewieństwa uprawnia nas do sprowadzenia krewnego do Wielkiej Brytanii.
Tak naprawdę z programu dotyczącego łączenia rodzin mogą skorzystać:
– nasz małżonek lub małżonka, albo partner/-ka cywilny/-a, jeśli zawarliśmy związek małżeński przed 31 grudnia 2020 roku,
– nasz stały partner – w przypadku, gdy mieszkaliśmy razem przez minimum dwa lata przed 31 grudnia 2020 roku, lub posiadamy inne dowody na istnienie związku,
– nasze dziecko, wnuk, prawnuk w wieku poniżej 21 lat,
– nasze dziecko, wnuk lub prawnuk będący na naszym utrzymaniu (lub utrzymaniu naszego partnera/-ki) w wieku powyżej 21 lat,
– rodzice lub dziadkowie pozostający na naszym utrzymaniu, pod naszą opieką.
Sprowadzenie dziecka do UK
Na jednej z grup na Facebooku pojawiło się pytanie zadane przez jedną z użytkowniczek. Dotyczy ono tematu łączenia rodzin:
„Mieszkałam w Anglii przez 11 lat. W sierpniu 2020 roku wyjechałam do Polski w celu nauki. Przyjechałam obecnie do Anglii i chciałam się ubiegać o status w ramach łączenia rodzin, ponieważ moja mama mieszka w UK i ma pre-settled status. Mam 18 lat i nie wiem, co wpisać, jeśli chodzi o podanie przyczyn opóźnienia w składaniu wniosku o status”.
Jak wynika z podanych wyżej informacji z brytyjskiej strony rządowej, 18-letnie dziecko bez konieczności spełnienia jakichkolwiek dodatkowych warunków może skorzystać z programu dotyczącego łączenia rodzin. Uprawnia go do tego zarówno stopień pokrewieństwa jak i wiek (poniżej 21. roku życia).