Sztuczna inteligencja Amazona skanowała i analizowała twarze tysięcy pasażerów

Kamery CCTV wspierane przez sztuczną inteligencję Amazona skanowały twarze tysięcy pasażerów w Wielkiej Brytanii. Z ujawnionych niedawno dokumentów wynika, że proceder trwał kilka lat, a AI analizowała wiek, płeć, emocje i inne cechy nieświadomych obserwacji ludzi.

Kamery CCTV w połączeniu ze sztuczną inteligencją Amazona miały – w założeniu – monitorować tłumy i wykrywać w nich kradzieże inne działania przestępcze. Niestety ich obserwacje wykraczały daleko poza nadzór nad bezpieczeństwem…

- Advertisement -

Sztuczna inteligencja Amazona analizowała wyrazy twarzy pasażerów

Nowe dokumenty ujawniają, że twarze tysięcy osób wsiadających do pociągów w Wielkiej Brytanii zostało przeskanowanych przez oprogramowanie Amazon w ramach szeroko zakrojonych testów sztucznej inteligencji.

Wykorzystano system rozpoznawania obrazu do przewidywania wieku, płci i potencjalnych emocji podróżnych, co oznacza, że dane te mogą zostać wykorzystane w systemach reklamowych.

W ciągu ostatnich dwóch lat na ośmiu stacjach kolejowych, w tym Euston i Waterloo w Londynie, czy Manchester Piccadilly – przetestowano technologię nadzoru AI przy użyciu kamer CCTV w celach bezpieczeństwa. Narzędzia te miały być wykorzystane do potencjalnej walki z przestępczością.

W szeroko zakrojonych badaniach nadzorowanych przez Network Rail wykorzystano rozpoznawanie obiektów, wykrywanie osób wkraczających na tory, monitorowanie i przewidywanie przepełnienia peronów, a także identyfikację zachowań aspołecznych.

Niepokojące wykorzystanie AI

Jak powiedział Jake Hurfurt, szef działu badań i dochodzeń w grupie zajmującej się wolnością obywatelską – Big Brother Watch, na wniosek której opublikowano dane:

– Wdrożenie i normalizacja nadzoru sztucznej inteligencji w przestrzeni publicznej bez większych konsultacji i rozmów, to dość niepokojący krok.

Jak wynika z ujawnionych dokumentów, które datowane są na kwiecień 2023 roku, na każdej stacji znajdowało się od pięciu do siedmiu kamer lub czujników.

Ponadto Hurfurt twierdzi, że najbardziej „niepokojący” element badań skupiał się na „demografii pasażerów”. Ta konfiguracja może wykorzystywać obrazy z kamer do tworzenia „statystycznej analizy przedziału wiekowego oraz danych demograficznych mężczyzn i kobiet”. Jest także w stanie „analizować emocje”, takie jak „radość, smutek i złość”.

Zwraca on uwagę na fakt, że pozyskane przez kamery „dane można wykorzystać w celu uzyskania maksymalnych przychodów z reklam i sprzedaży detalicznej”, zwłaszcza jeśli w proceder zaangażowana jest gigantyczna korporacja.

Nie jest jasne, jak szeroko zastosowano analizę wykrywania emocji.

Teksty tygodnia

Partia Pracy ogranicza wykup mieszkań komunalnych. Koniec marzeń tysięcy rodzin?

Obecnie Partia Pracy niemal niezauważenie przepycha przepisy, które sprawią, że wykup mieszkania będzie znacząco utrudniony. W efekcie lokale zamiast trafić do mieszkańców, pozostają w rękach władz lokalnych.

Darmowe samochody za zaparcia i łokieć tenisisty. Program Motability pod ostrzałem

Patologia programu Motability wkroczyła na nowy poziom. Opłacane przez podatników samochody z programu wsparcia i aktywizacji dla osób wykluczonych ze względu na zdrowie trafiały w ręce osób z diagnozą: łokieć tenisisty lub zaparcia.

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

Pracownicy lotnisk w UK dostają bonusy za wykrywanie nadbagażu

Pracownicy Swissport na siedmiu brytyjskich lotniskach otrzymują premie, gdy wykryją u pasażerów linii easyJet bagaż ponadwymiarowy.

Fałszywe ojcostwa, fikcyjne meldunki. System socjalny traci miliony przez cwaniaków!

Niemieckie urzędy pracy informują o coraz częstszych przypadkach wyłudzania świadczeń. Przybiera to formę zorganizowanych działań. System socjalny na cwaniactwie ludzi traci miliony rocznie.

Przeczytaj także