Theresa May przyleci dziś do Polski. O czym będzie rozmawiać z premier Beatą Szydło?

To już pewne! Theresa May przyleci dzisiaj do Polski, gdzie spotka się z premier Beatą Szydło. Tematem rozmów ma być „Brexit oraz relacje polsko-brytyjskie”.

Dla rządu PiS Wielka Brytania miała być najważniejszym partnerem Polski w Unii Europejskiej. Niestety od 23 czerwca sytuacja diametralnie się w tym względzie zmieniła. Teraz premier Beata Szydło będzie musiała zawalczyć o Polaków na Wyspach, tak żeby ich sytuacja (przynajmniej do czasu formalnego rozejścia się Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej) nie uległa pogorszeniu.

- Advertisement -

Temat numeru: Theresa May może dokręcić śrubę Polakom

Rzecznik rządu Rafał Bochenek mówi, że premier Beata Szydło będzie rozmawiać z Theresą May m.in. o tym, jak nowa premier widzi procedurę wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii oraz jakie będą według niej konsekwencje tego kroku dla Polski i Polaków. – Pani premier będzie chciała dowiedzieć się, jak Wielka Brytania zamierza przeprowadzić procedurę wyjścia z Unii Europejskiej. Poruszony zostanie również temat przyszłych relacji polsko-brytyjskich – powiedział w wywiadzie dla Wirtualnej Polski Bochenek. – Wielka Brytania, niezależnie od tego czy wystąpi z Unii Europejskiej, jest w Europie i pozostanie naszym bardzo ważnym partnerem. Polska będzie chciała utrzymywać ze Zjednoczonym Królestwem bardzo bliskie relacje, zarówno gospodarcze, jak i polityczne. Przypomnę, że oprócz UE, z Wlk. Brytanią współpracujemy również w ramach NATO i ONZ – dodał.

Nowa „Żelazna Dama” zrobi porządek z imigrantami

Polskiemu rządowi najbardziej zależałoby na utrzymaniu swobody przepływu osób pomiędzy Polską i Wielką Brytanią, ale jak wiemy premier Beata Szydło ma niewielkie szanse, żeby dogadać się w tej kwestii z Theresą May. Pamiętajmy, że to właśnie ta swoboda była solą w oku wielu Brytyjczyków i że to ona przyczyniła się w głównej mierze do Brexitu. Jak twierdzi rzecznik rządu, Beata Szydło będzie więc oczekiwała od Theresy May zapewnienia Polakom na Wyspach równego traktowania przynajmniej do czasu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

– Kwestia Polaków mieszkających na Wyspach jest dla nas bardzo ważna. Podczas rozmowy telefonicznej pani premier zwróciła uwagę na to, żeby utrzymać prawa nabyte przez naszych rodaków w Wielkiej Brytanii – powiedział Bochenek.

Pierwsze spotkanie Theresy May z Merkel: „Brexit oznacza Brexit, ale Niemcy zostaną naszym przyjacielem”

Teksty tygodnia

Dlaczego klasyczny adblocker to za mało w 2025 roku? Surfshark CleanWeb idzie o krok dalej

Surfshark CleanWeb to coś więcej niż blokada reklam. To zaawansowana ochrona prywatności i sposób na realne bezpieczeństwo w sieci w 2025 roku.

Toksyczne powietrze w Wielkiej Brytanii truje i kosztuje

Wielka Brytanie zmaga się nie tylko z dziurą budżetową, rzekami przypominającymi ścieki, ale także ze złą jakością powietrza. To zdaniem lekarzy truje mieszkańców UK każdego dnia.

Nowe przepisy na stare problemy. Rząd bierze się za wyłudzaczy zasiłków – nie odpuści

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) zapowiedziało, że od 2026 roku wprowadzi nowe przepisy mające na celu walkę z oszustwami w systemie świadczeń socjalnych. Jak zapowiada rząd, będzie to największa tego typu operacja od pokolenia.

Rodzice zarabiający do 60 tysięcy funtów mogą sporo zyskać przez nowe przepisy dotyczące Child Benefit

Brytyjski urząd skarbowy apeluje do rodziców, aby sprawdzili, czy przysługuje im zasiłek na dziecko. W związku ze zmianą przepisów, gospodarstwa domowe o rocznym dochodzie do 60 tysięcy funtów mogą teraz spełniać kryteria do jego otrzymania.

Przełomowe badania w Wielkiej Brytanii. Leczenie białaczki bez chemioterapii?

Ogólnokrajowe badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii doprowadziło do opracowania metody leczenia białaczki bez konieczności stosowania chemioterapii. W przypadku niektórych pacjentów nowa terapia może okazać się znacznie skuteczniejsza niż tradycyjne podejście. Wyniki badań zostały określone jako przełomowe.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie