To KONIEC wwożenia papierosów i alkoholu do UK bez płacenia cła

Wraz z Brexitem prawdopodobnie nie będzie już możliwe wwożenie pewnej ilości papierosów, innych wyrobów tytoniowych czy alkoholowych do Wielkiej Brytanii bez uiszczania cła.

Rząd Theresy May postawił sprawę jasno – po 2019 roku Wielka Brytania opuszcza wspólny unijny rynek. Przez długi czas wydawało się, że Londyn jest gotów pójść na duże ustępstwa w negocjacjach z Bruselą pod warunkiem zapewnienia sobie dostępu do unii celnej. Wszystko wskazywało na to, że jest to najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia brytyjskiego biznesu, dla którego nic w tej kwestii by się nie zmieniło, a jak wiadomo pieniądz lubi spokój.

- Advertisement -

Niestety, obrana przez premier May brexitowa strategia uderzy nie tylko w przedsiębiorców z londyńskiego City, ale również w Polaków. Do tej pory mogliśmy do Zjednoczonego Królestwa przywozić kupione w Polsce wyroby tytoniowe i alkoholowe. I robiliśmy to bardzo chętnie. Powód? Banalnie prosty – znacznie niższe ceny.

Zobacz także: Limity na przywóz towarów do Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021. Ile alkoholu i papierosów można zabrać z Polski do UK?

Właśnie dzięki temu, że zarówno Polska, jak i Wielka Brytania należały do Wspólnoty możliwe było wwożenie alkoholu i papierosów do UK bez płacenia cła. Oczywiście, w granicach wyznaczonych przez UK Border Agency. Otóż do tej pory na Wyspę mogliśmy wwieźć pewną ilość towarów przeznaczonych tylko do użytku osobistego z opłaconą akcyzą w jednym z krajów UE. Jeśli służby graniczne uznałyby, że wwożone przez nas towary są przeznaczone na sprzedaż mogłoby skończyć się nawet konfiskatą.

 

 

Do tej pory limity wyglądały następująco:

  • 800 sztuk papierosów (4 kartony)
  • 200 cygar
  • 1 kilogram tytoniu
  • 10 litrów alkoholu spirytusowego
  • 90 litrów wina
  • 110 litrów piwa
  • 20 litrów wina wysokoprocentowego

Jak to wszystko będzie wyglądało po Brexicie? Nie wiadomo. Ustawy regulujące te kwestie nie zostały jeszcze ustalone, ale nic nie wskazuje na to, żeby UK nie chciało zarabiać na unijnych obywatelach kupujących w innych krajach papierosy i alkohol.

Brexit Alert! - Nie daj się wyrzucić z UK!

Teksty tygodnia

Parking droższy niż mieszkanie? W Londynie to możliwe

Czy zastanawialiście się może, gdzie znajduje się najdroższe miejsce parkingowe w Londynie? Dłużej nie musicie nad tym myśleć, bo już wiemy.

Kto naprawdę korzysta z zasiłków w UK? Dane obalają mity

Universal Credit (UC) to zasiłek mający na celu pomoc w pokryciu kosztów życia. Trafia zarówno do osób pracujących, jak i bezrobotnych. Od momentu wprowadzenia go w 2013 roku liczba beneficjentów znacząco wzrosła.

500 milionów funtów na walkę z ubóstwem dzieci

Najmłodsi z problemami psychicznymi, adaptacyjnymi, trudnościami w szkole, zagrożeni przestępczością dostaną pomoc. Rząd UK i Rachel Reeves reagują na dane dotyczące ubóstwa dzieci w Wielkiej Brytanii.

Epidemia odry w UK? W Liverpoolu zmarło dziecko

NHS apeluje do rodziców, aby zaszczepili dzieci przeciwko odrze, śwince i różyczce, jeśli nie mają aktualnych szczepień. To reakcja na tragiczny przypadek śmierci dziecka z powodu odry w szpitalu Alder Hey w Liverpoolu.

Eksperci ostrzegają: popularny lek zwiększa ryzyko demencji nawet o 40%

Niepokojące wyniki badań wskazują, że popularny lek stosowany na ból dolnej części pleców może zwiększać ryzyko problemów z pamięcią nawet o 40 procent. Chodzi o Neurontin – preparat zawierający gabapentynę, którą NHS zatwierdziła na początku lat 90. do leczenia bólu neuropatycznego i padaczki.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie