UK pierwszym krajem w Europie, który zatwierdził „sztuczne” mięso do spożycia dla zwierząt

Wielka Brytania stanie się pierwszym krajem w Europie, w którym legalnie i oficjalnie będzie można kupić mięso wyhodowane w laboratorium. Brytyjskie organy regulacyjne zatwierdziły „sztuczny” drób, który jest przeznaczony do spożycia dla zwierząt hodowlanych oraz domowych.

Brytyjska Agencja Zdrowia Zwierząt oraz odpowiednik ministerstwa rolnictwa zatwierdziły wyroby produkowane przez firmę Meatly, jak podaje „Guardian”. Jest nim pasta przypominająca pasztet, który został „wyhodowany” z kurczaka w warunkach laboratoryjnych. A ściślej powstaje ona poprzez pobranie próbki komórek z jaja kurzego, hodowanie jej z witaminami i aminokwasami. Komórki „wzrastają” w pojemnikach podobnych do tych, w których fermentuje się piwo.

- Advertisement -

Jak w laboratorium powstaje sztuczne mięso?

W tym przypadku mamy do czynienia z produkowaniem mięsa metodą komórkową, polegająca na pobraniu kilku komórek ze zwierzęcia, a następnie rozmnożenie i „hodowanie” ich w warunkach laboratoryjnych. Zakład oraz proces produkcyjny otrzymały zielone światło ze strony rządu UK. Jeszcze w tym roku „sztuczne mięso” wytwarzane przez Meatly pojawi się w brytyjskim obrocie handlowym.

Jak czytamy na łamach „Guardiana” kolejnym krokiem przedsiębiorstwa będzie skupienie się na redukcji kosztów i rozpoczęciu skalowania produkcji, w taki sposób, aby odbywała się ona w skali przemysłowej. Do tej pory Meatly pozyskało 3,5 mln funtów w ramach wsparcia od inwestorów i spodziewa się pozyskać 5 mln funtów w kolejnej rundzie finansowania.

Sztuczne mięso do spożycia dla ludzi „korzyścią z Brexitu”

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż poprzedni rząd kierowany przez Partię Konserwatywną mocno rozważał przyspieszenie zatwierdzenia do spożycia „sztucznego” mięsa, ale nie w przypadku zwierząt, tylko ludzi. Brytyjskie Food Standards Agency szukało sposobów na ominięcie długiego procesu zatwierdzania produktu spożywczego i wprowadzenia go na rynek. Władze torysów chciały, aby w ramach „korzyści z Brexitu” na półkach sklepowych pojawiły się tego typu artykuły spożywcze.

UK liderem innowacji w zakresie sztucznego mięsa

– Wielka Brytania jest światowym liderem w rozwijaniu technologii mięsa hodowanego w laboratorium – komentuje Linus Pardoe, brytyjski kierownik ds. polityki w Good Food Institute Europe.

– Zatwierdzenie karmy dla zwierząt hodowlanych jest kamieniem milowym w tym procesie. Podkreśla to potencjał innowacji, które pomogą zmniejszyć negatywny wpływ intensywnej hodowli zwierząt. Pierwsze wnioski dotyczące mięsa przeznaczonego do spożycia dla ludzi są nadal rozpatrywane przez Food Standards Agency – dodaje Pardoe, jak cytujemy za „Guardianem”.

Teksty tygodnia

Jaka czeka nas pogoda w lipcu po rekordowo gorącym czerwcu?

Po najcieplejszym czerwcu w historii Anglii synoptycy ujawnili, jaka czeka nas pogoda w lipcu. Zdecydowanie nie jest to koniec upałów.

Nielegalni kurierzy w UK. Tysiące imigrantów pracuje na czarno

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Pracujesz z domu? Uważaj na fałszywe agencje oferujące zwrot podatku

HMRC wydało ostrzeżenie skierowane do wszystkich pracujących z domu. Urząd apeluje o ostrożność przy składaniu wniosków o zwrot podatku. Chodzi o internetowe reklamy, które mogą wprowadzać w błąd i przysporzyć wielu problemów.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie