Do UK tylko za opłatą. “To możliwe” – mówi minister spraw wewnętrznych

Obywatele Wielkiej Brytanii będą musieli płacić za pozwolenie wjazdu na teren Unii Europejskiej – to, zdaniem brytyjskiej minister spraw wewnętrznych – Amber Rudd – jeden z możliwych scenariuszy rozwiązania kwestii ruchu granicznego po Brexicie. Minister zaznaczyła jednak, że tego typu rozwiązania mogą obowiązywać w obie strony.

Rudd, która objęła stanowisko minister spraw wewnętrznych w lipcu, przyznała że podczas negocjacji warunków Brexitu wypłynął temat ruchu wizowego. Jak twierdzi minister, Komisja Europejska rozważa jego zniesienie w zamian za opłatę, jaką obywatele UK musieli by wnosić chcąc dostać się na teren UE.

- Advertisement -

Czy w obliczu Brexitu Wielka Brytania stanie się “rajem podatkowym”?

“Nie jest to rozwiązanie preferowane, ale nie można wykluczyć takiej opcji” – potwierdziła Rudd w wywiadzie dla BBC. Na pytanie, czy jej zdaniem Brytyjczycy liczą się z takim scenariuszem, minister odpowiedziała: “Myślę, że mogą być zaskoczeni. Nie uważam, żeby było to najrozsądniejsze wyjście, ale z drugiej strony nie wykluczamy takiego rozwiązania. Musimy się liczyć z taką opcją, jeśli chcemy mieć wolną rękę w negocjacjach” – uzasadniła Rudd, dodając: “Chcę przypomnieć, że negocjacje to proces dwustronny. Komisarze europejscy rozważają różne sprawy, alternatywy. Proponują swoje rozwiązania, tak jak my swoje. Zapewniam jednak, że zrobię wszystko, aby upewnić się, że wynik tych rozmów jest w jak najlepszym interesie Wielkiej Brytanii” – stwierdziła minister.

Komisja Europejska pracuje obecnie nad projektem ustaw dotyczących działania systemu ETIAS, regulującego zasady ruchu granicznego na terenie Unii. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, Francja i Niemcy opowiedziały się za wprowadzeniem rozwiązań stosowanych przez USA. Działający tam system ESTA zakłada, że obywatele niektórych krajów nie muszą ubiegać się o wizę do USA, ale zamiast tego są zobowiązani do uiszczenia oplaty w wysokości 14 dolarów (ok. 10 funtów), co najmniej 72 godziny przed planowanym przekroczeniem granicy.

Temat numeru: Czy Anglicy wiedzą, co oznacza dla nich Brexit?

Słowa minister skrytykowała opozycja. Andy Burnham, jej odpowiednik z gabinetu cieni, stwierdził, że słowa Rudd to kolejny przykład “porażki, jaką poniósł obecny rząd w kwestii planowania warunków opuszczenia Unii Europejskiej”.

“Rudd najwyraźniej niema nic przeciwko temu, żeby przeciętna brytyjska rodzina płaciła 50 funtów za możliwość wyjazdu na wakacje do Europy. Dla ministrów z Partii Konserwatywnej to pewnie żaden wydatek, ale dla Brytyjczyków – kolejny powód aby odmówić sobie wakacyjnego wyjazdu” – podsumował Burnham.

Kim jest typowy Brexitowiec? Prawdopodobnie masz z nim wiele wspólnych cech…

Teksty tygodnia

Ostrzeżenie przed upałami. Temperatury przekroczą 30 stopni Celsjusza

Od godziny 12.00 w piątek do godziny 18.00 we wtorek będą obowiązywać ostrzeżenia dotyczące upałów w UK. Wydano bursztynowe alerty.

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie