UK zapłaci za wejście Turcji do Unii?

Według polityków związany z obozem Vote Leave Brytyjczycy za pomoc we włączeniu Turcji do struktur unijnych oraz rozpoczęcie procedur pre-akcesyjnych Albanii, Macedonii, Serbii i Czarnogóry zapłacą, jak za zboże.

Budżet państwa już został uszczuplony o 640 mln funtów w zamian za pomoc w radzeniu sobie z kryzysem migracyjnym, który zaoferowała Turcja, a to dopiero początek. Kolejne 1.2 miliarda (!!!) funtów wydane zostanie do 2020 roku na preocesy mające na celu rozszerzenie Wspólnoty.

- Advertisement -

1.8 miliarda funtów w ciągu zaledwie czterech lat. Będzie to olbrzymie obciążenie zarówno dla budżetu państwa, jak i przeciętnego obywatela. Co, którzy zachęcają do powiedzenia „nie” podczas referendum 23 czerwca na przykładzie budżetu NHS Cancer Care Drugs Fund, który wynosi „ledwie” 170 mln funtów, pokazują z jakimi ogromnymi pieniędzmi mamy do czynienia.

Oprócz tego otwarcie granic Zjednoczonego Królestwa na imigrantów z Albanii, Turcji, Serbii zachwieje nie tylko gospodarką, ale i bezpieczeństwem państwa. Pilnowanie granic będzie jeszcze trudniejsze, nie mówiąc już o tym, że 77 milionów Turków otrzyma prawo podróżowanie bez wizy i paszportu po całej Europie.

Do referendum pozostały 2 miesiące, a nowy sondaż daje przewagę zwolennikom Brexitu

„To nie tylko marnowanie naszych pieniędzy – to wydawanie ich na coś, co sprawie, że będziemy jeszcze mniej bezpieczni” – mówi torys Iain Duncan Smith.

Cały pomysł z dołączeniem Turcji do Wspólnoty wydaje się kuriozalny. Choćby pod względem geograficznym – zaledwie 3% powierzchni kraju leży na kontynencie europejskim, oddzielona od azjatyckiej części Morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Kulturowo państwo ze stolicą w Ankarze są bardzo dalecy od szeroko pojętego źródło naszej tożsamości bijącego między Atenami, a Jerozolimą.

Religą dominującą jest sunnicki islam, prawa człowieka traktowana są dość swobodnie, obowiązuje kara śmierci, a urzędująca administracja zdradza ciągotki ku autokratyzmowi i religijnemu radykalizmowi. Czy aby na pewno chcemy, aby taki kraj dołączył do Unii?

Teksty tygodnia

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Życie w Wielkiej Brytanii coraz cięższe. Ludzie nie mogą związać końca z końcem

Coraz więcej osób ma trudności z utrzymaniem się przy obecnych zarobkach. Z najnowszych badań wynika, że jedynie jedna trzecia ankietowanych ocenia swoją sytuację jako komfortową.

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie