Unia szuka domów dla uchodźców: UK ich nie chce, Polska przyjmie 2 tys.

Na czwartkowym posiedzeniu Komisji Europejskiej nie udało się rozwiązać problemu 40 tysięcy uchodźców z rejonu Morza Śródziemnego, przebywających obecnie na terenie Włoch i Grecji. Unia szuka domów dla uchodźców.

„Poczyniliśmy pewne postępy, ale sprawa nie została jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta” – powiedział po spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych komisarz Dimitris Avramopoulos.
Początkowe plany zakładały, że kraje członkowskie rozdzielą pomiędzy siebie dwie trzecie z ogółu 60 tysięcy nielegalnych uchodźców, którzy ubiegają się o prawo azylu na terenie UE. 40 tysięcy z nich przebywa już w Grecji albo we Włoszech, pozostałe 20 tysięcy zostanie relokowanych bezpośrednio z państw, z których pochodzą.
Niemcy i Francja wspólnie zaoferowały schronienie 20 tysiącom uchodźców. Władze Polskie ogłosiły natomiast, że są w stanie zapewnić dom liczbie dziesięciokrotnie niższej i przyjmą dwa tysiące imigrantów. Niektóre kraje – Austria, Słowacja i Hiszpania, również zobowiązały się pomóc, ale nie ujawniły, ilu uchodźców dostanie u nich azyl.
„Konkretne liczby podamy w nadchodzących dniach” – zapowiedział szef francuskiego MSZ – Bernard Cazeneueve. Z kolei jego odpowiednik z Luksemburga – Jean Asselborn dodał, że ostateczne decyzje zapadną na kolejnym ministerialnym spotkaniu, które odbędzie się 20 lipca w Brukseli.
Zdaniem Komisji Europejskiej nowe domy udało się zapewnić już 20 tysiącom imigrantów, których jeszcze na terenie Europy fizycznie nie ma. Problem stanowi 40 tysięcy z tych, którym udało się już przedostać na greckie i włoskie wyspy.
Wielka Brytania i Dania od początku odmawiały udziału w procesie relokacji uchodźców i swoje stanowisko podtrzymują.

Teksty tygodnia

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Kanclerz skarbu we łzach… co wydarzy się w Wielkiej Brytanii po blokadzie reform systemu socjalnego?

Zarówno z perspektywy politycznej jak i ekonomicznej. Partia Pracy traci poparcie. Skokowo zyskuje Reforma UK. Dziura budżetowa się rozrasta, a stabilność finansów maleje. Co się wydarzy w Wielkiej Brytanii?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie