Unijną politykę emigracyjną czeka rewolucja? KE zapowiada radykalne zmiany

Wygląda na to, że trwający kryzys imigracyjny zmusi Brukselę do całkowitej zmiany podejścia w kwestiach przyznawania azylu. Komisja Europejska planuje prawdziwą rewolucję w tej materii.

Do tej pory Europejski Urząd Wsparcia w dziedzinie Azylu (EASO), który zajmował się sprawami imigrantów, cieszył się statusem „zwykłej” unijnej agencji, w potężną, scentralizowaną instytucję, której filie działałyby we wszystkich państwach członkowskich.

- Advertisement -

Nadrzędnym celem KE jest zbudowanie jednolitego systemu przyjmowania (bądź też nie) azylantów dla całej Wspólnoty. Nowy urząd miałby większe, niż EASO kompetencje i kontrolowałby przepływ imigrantów w całej Unii. Jednym słowem – prawo poszczególnych państw do decydowania o tym komu dane zostanie pozwolenia na pobyt stały lub czasowy byłoby mocno ograniczone, a w wielu przypadków po prostu odebrane.

Nowa propozycja ma być alternatywą dla obowiązującego obecnie systemu dublińskiego. Zgodnie z jego ustaleniami imigrant musi złożyć wniosek o azyl w pierwszym kraju UE, do którego przybył. Trudno nie dostrzegać wad takiego rozwiązania, co doskonale widać na przykładzie Grecji i Włoch.

Czy będzie porozumienie na linii Londyn-Bruksela? Ostatnie dni negocjacji

Ale czy proponowane rozwiązanie polegająca na oddaniu władzy w tej kwestii w ręce Brukseli będzie na pewno lepsze? Unia zapewnia, że klucz, który zostanie opracowany na potrzeby rozdziału azylantów będzie przejrzysty i sprawiedliwy, ale wielu polityków bardzo niechętnie odnosi się do pomysłu stworzenie nowego ośrodka władzy, który będzie decydował za nich w tak istotnej materii…

I jak tu nie dążyć do Brexitu, skoro eurokraci zagarniają sobie coraz więcej władzy?

Teksty tygodnia

Tajemnicze morderstwo w Niemczech. Zwłoki kobiety i dziecka znalezione przy cmentarzu

29. czerwca na ścieżce leśnej prowadzącej na cmentarz kobieta natknęła się na zwłoki ukryte niezdarnie w krzakach. Natychmiast wezwała służby. Policja z czasem dokonała jeszcze bardziej dramatycznego odkrycia.

Młodzi są szczególnie dotknięci kryzysem zdrowia psychicznego

Z raportu Stada Health Report 2025 wynika, że ponad 60 proc. Niemców ocenia swoje zdrowie psychiczne jako dobre. To wyraźny wskaźnik pogarszającego się dobrostanu psychicznego społeczeństwa. Dużym problemem jest wypalenie zawodowe.

Nowe zasady zasiłku pogrzebowego w Irlandii. Kto dostanie 8 tys. euro?

Zasiłek pogrzebowy w Irlandii przechodzi wiele zmian. Jak zapowiedziano rok temu, zamiast jednego świadczenia pojawiły się dwa. Jak wygląda obecnie system świadczeń pogrzebowych i pomocy po śmierci najbliższej osoby?

Gospodarka ma się dobrze. Rozwój, pomimo globalnej recesji

Czy istnieje jeszcze miejsce w Europie, gdzie gospodarka ma się dobrze, stabilnie i wykazuje wzrosty. Po serii niepokojących informacji z Wielkiej Brytanii i Niemiec, Holandia niespodziewanie wyrasta na lidera.

Uważaj na to oszustwo booking.com. Możesz stracić tysiące funtów

Sezon letni w pełni, a wiele osób planuje wakacyjne wyjazdy. Niestety, oszuści nie próżnują i próbują to wykorzystać, narażając nas na duże straty finansowe. Na czym polega nowe oszustwo związane z booking.com i na co powinniśmy szczególnie uważać?

Przeczytaj także