Urzędnicy będą rejestrować imigrantów – w tym Polaków – przez… 140 lat!

W Wielkiej Brytanii mieszkają obecnie ponad 3 miliony imigrantów z Unii Europejskiej. Z najnowszego raportu Migration Observatory wynika, że gdyby w jednym momencie wszyscy unijni imigranci zdecydowali się wystąpić o stałą rezydenturę, to proces ich rejestracji zająłby, bagatela, 140 lat!

Raport Migration Observatory wskazał na bardzo ważny i w zasadzie całkowicie pomijany problem związany z Brexitem – na problem administracyjny. Powszechnie wiadomo, że imigranci z Unii Europejskiej oraz ze Szwajcarii, którzy żyją na Wyspach nieprzerwanie od przynajmniej 5 lat, prawo do stałej rezydentury uzyskują automatycznie. Proces oficjalnej rejestracji stałego rezydenta trochę jednak zajmuje, a każdego roku brytyjskie urzędy rozpatrują średnio 25 tys. takich aplikacji.

- Advertisement -

Brexit – jak starać się o brytyjski paszport?

W raporcie Migration Observatory zauważono, że Wielka Brytania nie jest obecnie przygotowana administracyjnie na zarejestrowanie tak dużej liczby imigrantów z Unii, których status po Brexicie ulegnie zmianie i będzie wymagał jakiegoś dodatkowego usankcjonowania. Z analizy ekspertów wynika, że gdyby wszyscy, żyjący obecnie na Wyspach imigranci z Unii, wystąpili jednocześnie o przyznanie stałej rezydentury albo obywatelstwa, to proces ten, przy obecnej wydajności administracji, zająłby nawet 140 lat.

[QUIZ] Sprawdź czy zdałbyś test na brytyjskie obywatelstwo!

Oczywiście nawet w 2019 r. (gdy spodziewane jest wyjście Wielkiej Brytanii z Unii) nie każdy z ponad 3 milionów imigrantów będzie miał prawo lub ochotę pozostać na Wyspach, ale nawet gdyby była to połowa z 3 milionów, to rozpatrywanie ich aplikacji i tak zajęłoby kilkadziesiąt lat.

Madeleine Sumption – dyrektorka projektu Migration Observatory wprost przyznaje, że zarejestrowanie imigrantów z Unii, biorąc pod uwagę skomplikowany wymiar całego procesu, byłoby naprawdę „ogromnym zadaniem”. Sumption dodaje zatem, że w obliczu chaosu organizacyjnego proces rejestrowania unijnych imigrantów i nadawania im stałej rezydentury, musiałby zostać maksymalnie uproszczony.

Teksty tygodnia

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie