W UK przepaść pomiędzy biednymi a bogatymi największa ze wszystkich krajów UE

Wielka Brytania jest krajem największych nierówności społecznych w całej Unii Europejskiej. Wyniki badań przeprowadzonych przez fundację Improvement for Living and Working Condotions wykazały, że UK ma najgorszy współczynnik Giniego ze wszystkich krajów członkowskich.

Współczynnik Gianiego to najpopularniejszy wskaźnik dystrybucji bogactwa wśród mieszkańców danego kraju.

- Advertisement -

Zgodnie z wyliczeniami, współczynnik Gini dla Wielkiej Brytanii wzrósł drastycznie od 2008 roku i wynosi obecnie 0,404. Średnia dla UE to 0,346. Wynik UK jest alarmująco wysoki nawet w skali świata – niższy współczynnik Giniego mają nawet Stany Zjednoczone (0,400).

Innymi krajami UE, w których różnice pomiędzy biednymi a bogatymi pogłębiają się równie szybko są państwa do tej pory zmagające się ze skutkami ostatniego załamania ekonomicznego – Grecja, Austria i Węgry oraz Portugalia, która osiągnęła współczynnik najbliższy brytyjskiemu.

W raporcie czytamy: „Konwergencję wysokości zarobków w poszczególnych krajach przed 2008 rokiem motywowały głównie starania nowych państw członkowskich, aby wysokość zarobków zrównać z unijną średnią, oraz stagnacja wzrostu płac dwóch największych krajach UE”.

Analitycy twierdzą, że, pomijając szybkie tempo powiększania się nierówności finansowej w UK, na terenie reszty UE współczynnik Giniego utrzymuje się na stałym poziomie.

Teksty tygodnia

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Jak pachnie w Birmingham? Pół roku strajku śmieciarzy

Pół roku strajku śmieciarzy w Birmingham boleśnie obnaża problemy, jakie są codziennością w Wielkiej Brytanii i, na co dzień, sprytnie ukrywają się pod płaszczykiem zgrabnej narracji.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie