Fot. Getty
Od 6 kwietnia 2020 roku wejdzie w życie kilka zmian w przepisach dotyczących sposobu obliczania liczby dni i wysokości wynagrodzenia wypłacanego pracownikom w okresie urlopu. Kogo obejmą zmiany, czy będą korzystne i jak się do nich przygotować – podpowiada Agniszka Moryc z Admiral Tax.
Zmiany w przepisach będą dotyczyły tzw. okresu referencyjnego. Nowe reguły naliczania wynagrodzenia urlopowego obejmą osoby pracujące w nieregularnym wymiarze godzin, a więc będą to przede wszystkim osoby zatrudnione na kontraktach zero-hours.
Okres referencyjny w naliczaniu wynagrodzenia za urlop
Zgodnie z brytyjskimi przepisami dotyczącymi czasu pracy z 1998 roku, każdemu pracownikowi przysługuje co najmniej 5,6 tygodnia urlopu rocznie. Przeliczając na dni, oznacza to, że osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze godzin przysługuje minimum 28 dni płatnego urlopu w ciągu roku – pracodawca może do tej liczby włączyć bank holidays. Osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin otrzymują proporcjonalnie krótszy urlop.
Z kolei osobom, które nie mają stałych godzin pracy, do tej pory naliczano okres urlopowy na podstawie ostatnich 12 tygodni pracy, czyli na podstawie tzw. okresu referencyjnego. „Biorąc pod uwagę wysokość należnego wynagrodzenia, pracodawca obliczał ile wypłacić pracownikowi za dni wziętego urlopu na podstawie średniej jego zarobków jedynie z ostatnich 12 tygodni” – wyjaśnia dyrektor zarządzająca Admiral Tax.
>>>PROWADZISZ FIRMĘ W UK? ZOBACZ JAK POPRAWNIE ROZLICZYĆ PAYROLL<<<
Zmiany w sposobie naliczania wynagrodzenia za urlop
Od 6 kwietnia zmianie ulegnie właśnie okres referencyjny dla osób pracujących w nieregularnym wymiarze godzin. Według nowych przepisów okres ten zostanie wydłużony z 12 do 52 tygodni. Inne reguły naliczania wynagrodzenia za urlop pozostaną bez zmian, a główne z nich to:
- pracodawca przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop musi wziąć pod uwagę ostatnie 52 tygodnie, w których pracownik pracował i otrzymywał wynagrodzenie – oznacza to, że tygodnie, w których nie otrzymałeś żadnej wypłaty, nie będą wliczane do średniej z 52 tygodni;
- jeśli nie przepracowałeś jeszcze 52 tygodni, pracodawca powinien obliczyć Ci wynagrodzenie urlopowe biorąc pod uwagę jak najwięcej pełnych tygodni pracy;
- nadgodziny obowiązkowe wynikające z umowy i przepracowane w okresie referencyjnym, muszą być również uwzględnione w naliczaniu wynagrodzenia urlopowego.
Jak pracodawca powinien przygotować się do zmian w przepisach?
Agnieszka Moryc, dyrektor firmy Admiral Tax, radzi, by pracodawcy, zatrudniający osoby w nieregularnym wymiarze godzin, zwrócili szczególną uwagę na trzy kwestie: „Po pierwsze, należy zadbać o to, by wprowadzić procedury rejestrowania dobrowolnie wziętych nadgodzin. Po drugie, pracodawca musi samodzielnie ocenić, które składniki wynagrodzenia mają zostać wzięte pod uwagę w okresie referencyjnym. I po trzecie, dobry pracodawca musi zadbać o to, by jego pracownicy zapoznali się z nowymi i starymi przepisami prawa pracy – oszczędzi to z pewnością wielu nieporozumień”.