Większość Brytyjczyków popiera paszporty covidowe. W jakich miejscach chcieliby je wprowadzić?

Fot. Getty

Paszporty covidowe to temat bardzo aktualny i bardzo kontrowersyjny. Jak mocno Brytyjczycy są podzieleni w kwestii wprowadzenia certyfikatów szczepień? W których miejscach najchętniej widzieliby paszporty covidowe?

- Advertisement -

Paszporty covidowe to pomysł, który aktualnie rozważany jest przez całą Unię Europejską, a także przez wiele innych państw na świecie – w tym przez Wielką Brytanię, a kilka krajów już wprowadziło takie rozwiązanie. Wiąże się ono jednak z określonymi kontrowersjami zarówno natury moralnej, jak i prawnej. Jakie zdanie na ten temat mają sami Brytyjczycy?

 

Większość Brytyjczyków popiera paszporty covidowe

Opinie Brytyjczyków na temat paszportów covidowych są nieco podzielone, chociaż – jak pokazało badanie YouGov – poparcie dla certyfikatów szczepień jest bardzo wyraźne. Ogółem aż 58 proc. Brytyjczyków poparłoby wprowadzenie systemu paszportów covidowych tak szybko, jak to możliwe – nawet już teraz, w momencie, gdy program szczepień dopiero trwa. Z drugiej strony, około 34 proc. badanych jest przeciwnych tak szybkiemu wprowadzeniu certyfikatów szczepień. Około 9 proc. ankietowanych nie ma zdania w tym temacie.

Odsetek zwolenników paszportów covidowych znacząco rośnie jednak przy założeniu, że certyfikaty miałyby być wprowadzone dopiero po całkowitym zakończeniu rządowego programu szczepień. W tym przypadku za paszportami szczepień opowiedziałoby się aż 70 proc. Brytyjczyków, a przeciwnych byłoby zaledwie 20 proc.


Źródło: YouGov. Grafika: Polish Express.

Gdzie paszporty covidowe powinny obowiązywać?

W najnowszej ankiecie YouGov zapytał także o to, w jakiego rodzaju miejscach powinny obowiązywać paszporty covidowe – jeśli zostałyby wprowadzone dopiero wtedy, gdy zakończy się rządowy program szczepień. Zdecydowanie najczęściej wybieraną odpowiedzią było wprowadzenie certyfikatów szczepień jako warunku wstępu do domów opieki (72 proc. za certyfikatom). Z kolei najwięcej sprzeciwu wbudziło wprowadzenie paszportów covidowych w centrach ogrodniczych oraz supermarketach (59 proc. przeciw certyfikatom). Szczegółowe wyniki prezentuje powyższy wykres.

Czy opinie Brytyjczyków na temat paszportów szczepień są spójne?

Co jednak ciekawe, jak zauważa YouGov, opinie Brytyjczyków na temat certyfikatów szczepień nie są zbyt spójne – biorąc pod uwagę rónież wcześniejsze ankiety na ten temat. Przypomnijmy, że wprowadzenie paszportów szczepień miałoby się wiązać się z tym, że osoby zaszczepione będą inaczej traktowane niż osoby niezaszczepione, podlegając mniejszym ograniczeniom pandemicznym – choć szczepienia wcale nie są obowiązkowe. Jak w związku z tym zauważają analitycy z YouGov, opinie Brytyjczyków na temat przywilejów, które miałyby być związane z certyfikatami szczepień, wydają się dosyć rozbieżne w czasie, ponieważ w innej ankiecie, w której zapytano Brytyjczyków, czy ich zdaniem osoby zaszczepione powinny podlegać takim samym ograniczeniom, jak osoby niezaszczepione, zdecydowana większość badanych (79 proc.) odpowiedziała, że wszyscy powinni być traktowani tak samo.

Skąd więc teraz takie poparcie dla paszportów covidowych? Jak zwracają uwagę badacze z YouGov, duże znaczenie może tu mieć kontekst postawienia pytania oraz samo sformułowanie pytania ankietowego.

Teksty tygodnia

Czujesz się chory? Najpierw porozmawiasz ze sztuczną inteligencją od NHS

Zgodnie z nowym rządowym planem dotyczącym służby zdrowia, pacjenci będą omawiać swoje problemy zdrowotne ze sztuczną inteligencją opracowaną przez National Health Service.

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Każde dziecko w UK przejdzie test DNA – rewolucja w NHS!

Zgodnie z planem NHS każde dziecko w UK przejdzie test DNA. Według ministra zdrowia, może pozwolić to na wcześniejsze wykrycie chorób.

Cichy drenaż kieszeni. Jak rosną podatki w UK bez nowych ustaw?

Jeśli nie oszczędności w obszarze zasiłków i świadczeń, to podniesienie podatków. Choć oficjalnych zapowiedzi jeszcze nie ma, to zamrożone progi podatkowe sprawiają, że w praktyce obciążenie podatkowe w Wielkiej Brytanii rośnie w zastraszającym tempie.

Alarm na Wyspach. Każdy mieszkaniec otrzyma ważny SMS

Jeszcze w tym roku rząd Wielkiej Brytanii przeprowadzi ogólnokrajowy test nowego systemu ostrzegania ludności. Zrobi to po to, aby sprawdzić sygnał alarmowy, który w razie realnego zagrożenia natychmiast poinformuje mieszkańców o niebezpieczeństwie.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie