Wielka Brytania stoi w obliczu niedoboru kierowców autobusów – ci masowo przesiadają się do lepiej opłacanych tirów!

Fot. Getty

Jak donosi dziennik „The Independent”, pojawiają się pierwsze sygnały, że w UK już wkrótce mogą wystąpić niedobory kierowców autobusów. Dlaczego? Dlatego, że kierowcy autobusów zaczynają się masowo przesiadać do znacznie lepiej płatnych samochodów ciężarowych. 

- Advertisement -

The Confederation of Passenger Transport UK (CPT) szacuje, że obecnie w całym kraju brakuje 4000 kierowców autobusów i autokarów. W ostatnim czasie na skutek niedoborów kierowców ucierpiały usługi transportu publicznego m.in. w Derby, Stockton-on-Tees, Nottingham i Loughborough. – Operatorzy mają plany rekrutacyjne, a my rozmawiamy z rządem i jego agencjami, aby upewnić się, że proces rekrutacji i szkolenia jest jak najbardziej sprawny i wydajny. Teraz musi nastąpić zniesienie wymogu wydania tymczasowego prawa jazdy, aby rozpocząć szkolenie, (…) a testy dla [kierowców] samochodów ciężarowych nie mogą być traktowane priorytetowo w celu rozwiązania problemu w tym sektorze kosztem autobusów i sektora autokarowego –  zaznaczył rzecznik CPT na antenie Sky News.

Praca dla kierowcy ciężarówki w UK znacznie bardziej opłacalna

Bobby Morton odpowiedzialny za transport pasażerski w związku zawodowym Unite nie ma wątpliwości, że wielu kierowców nie będzie teraz chciało pracować za kółkiem autobusu/autokaru, biorąc pod uwagę, że tam mogą zarobić £10 za godzinę pracy, a kierując samochodem ciężarowym – £20 za godzinę. – Wiele rzeczy, które kierowcy ciężarówek dzielą z kierowcami autobusów, to bardzo długie godziny pracy, ogromny poziom zmęczenia oraz brak podstawowych udogodnień, takich jak toalety czy umywalnie. Kierowcy autobusów myślą w tej chwili, że w branży transportowej pracodawcy rzucili pieniądze tam, gdzie jest problem, gdzie są niedobory. Tak więc nastawienie jest teraz takie, że jeśli musimy pracować w tych wiktoriańskich warunkach, to równie dobrze możemy dostać 20 funtów za godzinę jazdy ciężarówką, w przeciwieństwie do 10 funtów za godzinę jazdy autobusem. Dlatego kierowcy autobusów tłumnie odchodzą, aby przejść do innej branży – zaznaczył Morton. 

Teksty tygodnia

Pożar w Londynie. Nie żyją kobieta i troje dzieci

W sobotnią noc, 25 maja 2025 roku, londyńska dzielnica Stonebridge w Brent pogrążyła się w żałobie. W wyniku ogromnego pożaru, który objął dwa połączone domy szeregowe przy Tillett Close, życie straciły cztery osoby

Monika Clark – Polka, która odmieniła swoje życie i inspiruje innych do zmiany

Od eBay’a po luksusowe retreaty w Szkocji. Monika Clark opowiada, jak pomogła sobie i teraz pomaga kobietom zmienić życie od wewnątrz.

Limit zasiłków na dwoje dzieci. Rząd wycofa kontrowersyjne przepisy?

Brytyjski rząd rozważa zniesienie limitu zasiłków na dwoje dzieci. Minister edukacji twierdzi, że celem jej partii jest zmniejszenie liczby dzieci wychowujących się w ubóstwie. Jednocześnie zaznaczyła, że realizacja tego planu wiązałaby się z dużymi kosztami.

Chodnik to nie parking. Londyńska policja bezwzględnie ściga kierowców

Londyn, z jego wąskimi, historycznymi ulicami, nie został zaprojektowany z myślą o współczesnym ruchu samochodowym. Kierowcy często stają przed dylematem, jak jednocześnie zaparkować, nie zablokować przejazdu i uniknąć kary. Częstą pokusą jest częściowe wjechanie na chodnik. Niestety, to zły pomysł.

Dziura budżetowa w Wielkiej Brytanii uderzy we wszystkich

Jak wygląda sytuacja ekonomiczna w UK i w kogo najbardziej uderzy dziura budżetowa, a dokładniej jej “łatanie”?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie