Wielka Brytania została uznana „strefą mutowania wariantów koronawirusa” – Niemcy wprowadzają zakaz dla podróżnych z Wysp

W dniu wczorajszym, w piątek 21 maja 2021 roku instytut Roberta Kocha uznał Wielką Brytanię jako "strefę mutowania wariantów koronawirusa". Oznacza to w praktyce zakaz wjazdu dla osób z UK do Niemiec.

Brytyjczycy z zakazem wjazdu do Niemiec. Tamtejszy instytut ochrony zdrowia imienia Roberta Kocha określił UK, jako "strefę mutowania wariantów koronawirusa", zwracając przede wszystkim uwagę na szybkie rozprzestrzenianie się indyjskiego wariantu. W związku z tym niemieckie władze podjęły decyzję, aby od niedzieli, 23 maja 2021 roku do Niemiec będą mogły wjechać bez żadnych przeszkód osoby podróżujące z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej tylko wtedy, jeśli są obywatelami lub rezydentami Niemiec. Małżonkowie i dzieci poniżej 18. roku życia obywatela lub rezydenta Niemiec również mogą przekroczyć granicę, o ile członkowie gospodarstwa domowego podróżuje razem.

- Advertisement -

Niemcy uznali UK za "strefę mutowania wariantów koronawirusa"

Jednak nawet oni zostaną zobowiązani do poddania się kwarantannie, która ma trwać przez dwa tygodnie. Co istotne, okres trwania kwarantanny nie ulegnie skróceniu nawet jeśli dana osoba podróżująca przedstawi negatywny wynik testu. Pozostałe osoby nie będą mogły przekroczyć brytyjskie granicy (od tej reguły będa funkcjonować jednak pewne nieliczne wyjątki). Z kolei osoby, które przesiadają się z jednego lotu na inny, będą nadal wpuszczane, ale muszą pozostać w strefie tranzytowej lotniska.

W dniu wczorajszym niemiecki minister zdrowia Jens Spahn wyraził zaniepokojenie sytuacją w Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem konieczne jest "zapobieżenie rozprzestrzenianiu się indyjskiego wariantu" w Niemczech.

Na podróżowanie z Wysp do Niemiec nałożone zostaną dodatkowe ograniczenia

Indyjski wariant B.1.617.2 jest uważany za szczególnie zaraźliwy i właśnie z tego względu niezwykle niebezpieczne. Odpowiada on za wysoki wzrost zakażeń w Indiach w ostatnim czasie. Z kolei w Wielkiej Brytanii odnotowano 2967 przypadków zakażenia B1.617.2. Występuje one głównie w północno-zachodniej Anglii i Londynie.

Dodajmy również, że Niemcy znajdują się na brytyjskiej "amber list". Przylatując z tego kraju do Anglii obowiązuje 10-dniowa kwarantanna domowa po przyjeździe, jeden test przed podróżą do UK (może być test antygenowy) oraz dwa testy PCR po przekroczeniu granicy UK (zabukowane i opłacone przed podróżą; wykonane do 2. i od 8. dnia kwarantanny).

Teksty tygodnia

Nielegalny imigrant, który zgwałcił 15-latkę broni się tym, że nie był świadomy „różnic kulturowych”

Sadeq Nikzad, nielegalny imigrant z Afganistanu, który przedostał się do Wielkiej Brytanii bez zezwolenia, został oskarżony o gwałt na 15-letniej dziewczynce. W trakcie procesu twierdził, że nie był świadomy „różnic kulturowych”, jednak sąd odrzucił tę argumentację i skazał go na 12 lat więzienia.

Polski kierowca bohaterem w Irlandii. Uratował życie ofiary pożaru!

Pożar, jaki wybuchł w Dublinie mógł zakończyć się tragicznie, gdyby nie kierowca ciężarówki, Tomasz Zareba. Polski kierowca bohaterem w Irlandii po tym, jak udzielił nietypowej pomocy mężczyźnie uciekającemu z pożaru.

Dlaczego klasyczny adblocker to za mało w 2025 roku? Surfshark CleanWeb idzie o krok dalej

Surfshark CleanWeb to coś więcej niż blokada reklam. To zaawansowana ochrona prywatności i sposób na realne bezpieczeństwo w sieci w 2025 roku.

Lepszy zasięg dla użytkowników. Na fuzji Vodafone i Three skorzystają miliony ludzi

Fuzja dwóch gigantów rynku telekomunikacyjnego w Wielkiej Brytanii – Vodafone i Three – przynosi realne zmiany dla użytkowników. Po zatwierdzeniu transakcji o wartości 15 miliardów funtów nowo powstała sieć VodafoneThree zapowiedziała szereg korzyści dla klientów, które mają być wprowadzone w najbliższych tygodniach.

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Przeczytaj także