Wielkiej Brytania jedynym krajem w Europie, który w ogóle nie kontroluje stanu zdrowia podróżnych. Dlaczego?

Fot. Getty

W całej Europie, podobnie jak w kilkudziesięciu innych krajach na świecie, rządy wprowadziły szeroko zakrojone środki zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania koronawirusa przez osoby przekraczające granicę. Tymczasem w Wielkiej Brytanii, na której terytorium każdego dnia wjeżdżają tysiące osób, stan zdrowia podróżnych nie jest w żaden sposób kontrolowany. 

- Advertisement -

Państwa na całym świecie wprowadziły różnorodne środki kontroli zdrowia osób wjeżdżających na ich terytorium. Niektóre (i tu znalazła się m.in. Polska) całkowicie zamknęły granice da obcokrajowców (Polska wprowadziła także dla wszystkich swoich obywateli powracających do kraju 14-dniową, przymusową kwarantannę), a inne wprowadziły zakaz wjazdu dla obywateli państw najmocniej dotkniętych epidemią (tutaj znalazły się chociażby Niemcy i Stany Zjednoczone). Jeszcze inne wreszcie kraje (w Europie są to m.in. Włochy i Irlandia) wprowadziły przymusową kwarantannę dla obywateli państw z najwyższym wskaźnikiem zakażeń. 

Wielka Brytania wciąż się opiera i nie kontroluje stanu zdrowia podróżnych

Tymczasem Wielka Brytania konsekwentnie nie monitoruje stanu zdrowia osób wjeżdżających na jej terytorium – i nie chodzi tu tylko np. o pomiar temperatury podróżnych na lotniskach, ale też o sprawdzanie, co się z nimi dzieje w ciągu 2 tygodni od przyjazdu do kraju. Rząd Borisa Johnsona stoi na stanowisku, że wirus i tak szaleje już wewnątrz kraju, w związku z czym osoby przekraczające granicę są niewielkim ryzykiem epidemiologicznym dla reszty obywateli. Dane pokazują, że na 73 kraje (badanie restrykcji wjazdowych zostało przeprowadzone przez ekspertów Blavatnik School of Government – podyplomowej szkoły rządzenia przy Uniwersytecie Oksfordzkim), tylko Wielka Brytania i Jordania nie kontrolują stanu zdrowia podróżnych wjeżdżających na ich terytorium. 

Oczywiście stan ten może się jeszcze zmienić, zwłaszcza dlatego, że Wielka Brytania wysunęła się kilka dni temu na czoło w Europie pod względem liczby osób zmarłych na Covid-19 (liczba zgonów przekroczyła już 31 000). Krok w kierunku sprawdzania stanu zdrowia podróżnych podjęło lotnisko Heathrow, które lada dzień rozpocznie testy wysoce zaawansowanych systemów do pomiaru temperatury ludzkiego ciała. 

 

 

Teksty tygodnia

Obniżka rachunków za energię. O ile mniej zapłacimy?

Dzięki obniżce limitu cenowego, zmniejszą się rachunki za energię, co odczuje 21 milionów gospodarstw domowych w Anglii, Szkocji i Walii.

Ceny żywności w UK gwałtownie rosną. Wszystkiemu winne upały

Najwięksi detaliści w Wielkiej Brytanii alarmują, że wysokie temperatury negatywnie wpływają na plony, co powoduje wzrost cen żywności. Ostatnia fala upałów w kraju przyniosła rekordowe temperatury. Jak poinformowało British Retail Consortium (BRC), roczna inflacja cen żywności w czerwcu wyniosła 3,7 procent.

Zimno, wilgoć i pleśń. Tak mieszka ponad milion Brytyjczyków

Dane z analizy przeprowadzonej przez niezależnych badaczy Biblioteki Izby Gmin ujawniają, że ponad 1 milion prywatnie wynajmowanych domów w Wielkiej Brytanii nie spełnia standardu Decent Homes. To ponad jedna piąta prywatnego rynku najmu.

Botoks w publicznej toalecie, wypełniacze z internetu, fatalne warunki. Rosyjska ruletka w UK

Zabiegi kosmetyczne w typie wstrzykiwania botoksu są coraz częściej...

Ukraińcom odmówiono azylu w UK. Według Home Office mogą wrócić do domów

Home Office odrzuca wnioski Ukraińców o azyl w UK twierdząc, że mogą już bezpiecznie wrócić do swojego kraju. Niektórzy jednak mówią, że nie mają do czego wracać.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie