Artykuł powstał we współpracy z naszym partnerem
Przyszli małżonkowie zapewne nie myślą o zakończeniu małżeństwa. Rozważanie takiej możliwości nie jest zbyt romantyczne, ale ma praktyczny wymiar. Jednak w obliczu sakramentalnego „tak”, warto zastanowić się nad korzyściami płynącymi z umowy przedślubnej.
Czym jest umowa przedmałżeńska? W jaki sposób pojęcia to funkcjonuje w brytyjskim systemie prawnym? Jakie płyną korzyści ze spisania takiego dokumentu? Kto i dlaczego powinien zastanowić się nad takim właśnie rozwiązaniem? Na te i inne pytania specjalnie dla czytelników „Polish Express” odpowie Clara Burns z kancelarii prawnej Optimal Solicitors.
Zapraszamy do lektury!
Czy mogłaby Pani jasno wyjaśnić, czym jest umowa przedmałżeńska? Jaki jest zamierzony cel podpisania takiego dokumentu?
Clara Burns (Optimal Solicitors): Umowa przedmałżeńska to pisemna umowa między stronami, przed zawarciem przez nie małżeństwa. Mimo że strony mają nadzieje, że małżeństwo będzie kontynuowane i będzie trwać przez resztę ich wspólnego życia, jeśli nastąpi trwały rozpad małżeństwa, nie chcieliby angażować się w proces sądowy, w celu rozwiązania ewentualnych roszczeń finansowych, względem siebie nawzajem.
W związku z tym zawierają umowę przedmałżeńską, w celu zapisania swoich odpowiednich, wzajemnych i uzgodnionych intencji w przypadku rozpadu małżeństwa, opartych na tym, co każde z nich uważa za sprawiedliwy wynik w takim przypadku. Umowa przedmałżeńska może określić intencje stron, dotyczące podziału majątku, w przypadku rozpadu małżeństwa. Umowa może również ustalać prawo własności przedmiotów, oraz oferować ochronne dla spadków, majątku, nieruchomości, biznesu, pieniędzy i dzieci z poprzednich związków.
Warto zauważyć, że umowy przedmałżeńskie nie są prawnie wiążące w Anglii i Walii. Oznacza to, że zawierając umowę przedmałżeńską, nie można uchylić zdolności sadu do decydowania o podziale majątku w przypadku rozwodu. Jeśli sąd uzna, że umowa nie jest „uczciwa”, nie musi przestrzegać postanowień umowy. Jednakże, przy rozpatrywaniu wniosku o zadośćuczynienie finansowe, sąd musi odpowiednio uwzględnić umowę przedmałżeńską, która została zawarta swobodnie, i ze świadomością jej konsekwencji, jako istotny element sprawy. Sad będzie rozważać umowę przedmałżeńską w kontekście innych czynników, takich jak długość małżeństwa, zmianę sytuacji stron od czasu podpisania umowy, potrzeby stron, majątek i wkład każdej ze stron.
Umowę przedmałżeńską powinien sporządzić ekspert prawniczy, taki jak prawnik rodziny.
Powszechnie wiadomo, że umowy przedmałżeńskie są zawierane przed małżeństwem, ale czy możliwe jest zawarcie ich w trakcie małżeństwa? Jakie są powody, dla których małżonkowie decydują się na taki krok?
Clara Burns (Optimal Solicitors): Umowę poślubną można sporządzić, jeśli strony w małżeństwie nie podpisały umowy przedmałżeńskiej przed ślubem. Umowa poślubna może określać intencje stron dotyczące podziału majątku, w przypadku rozpadu małżeństwa.
Umowę poślubną można zawrzeć w dowolnym momencie po zawarciu małżeństwa, i może dotyczyć obecnej sytuacji finansowej, jak również zabezpieczenia się na przyszłość (np. jeżeli strony posiadają dzieci).
Umowa poślubną nie jest prawnie wiążąca w Anglii i Walii. Niemniej jednak sąd rozważy ją w kontekście innych czynników, takich jak długość małżeństwa, zmiana sytuacji stron od czasu podpisania umowy, potrzeby stron, majątek i wkład każdej ze stron.
Kiedy warto rozważyć podpisanie umowy przedmałżeńskiej? W jakich sytuacjach ta opcja jest warta rozważenia? Przed czym chroni nas umowa przedmałżeńska?
Clara Burns (Optimal Solicitors): Umowę przedmałżeńską należy podpisać co najmniej 21 dni przed ślubem, dlatego warto zasięgnąć porady prawnej u prawnika rodzinnego w odpowiednim czasie przed zawarciem związku małżeńskiego.
Umowa ta określa własność dobytku i może chronić spadek, majątek, nieruchomości, firmy, pieniądze i dzieci z poprzednich związków. Chroni obie strony przed niepewnością, zaoszczędza czas i stres związany z procesem sądowym w sprawie finansów, w przypadku ewentualnego rozstania lub rozwodu.
Jak umowa przedmałżeńska wpływa na dziedziczenie, w przypadku śmierci jednego z małżonków?
Clara Burns (Optimal Solicitors): Umowa przedmałżeńska może przedstawić, co ma się stać z majątkiem po śmierci jednego z małżonków. Może ona wspierać postanowienia zawarte w testamencie, i wyjaśniać, co powinno stać się z określonymi aktywami. Na przykład perspektywy dziedziczenia dzieci i wnuków mogą być chronione w umowie.
Czy podpisanie umowy przedmałżeńskiej przed ślubem to popularny wybór w Wielkiej Brytanii? Jakie osoby decydują się na ten krok?
Clara Burns (Optimal Solicitors): Umowa przedmałżeńska jest zazwyczaj kojarzona z bardzo zamożnymi osobami, lub ludźmi zamieszkującymi Stany Zjednoczone. Niemniej jednak, w ostatnim czasie umowę przedmałżeńską rozważają szersze grupy ludzi, z powodu kosztów życia i zwiększonych stresów finansowych. Takie pary biorą pod uwagę kwestie praktyczne małżeństwa i jego aspekt finansowy.
Jaki jest koszt sporządzenia umowy przedmałżeńskiej? Jak porównują się wydatki związane z przygotowaniem takiego dokumentu przed małżeństwem a w trakcie małżeństwa?
Clara Burns (Optimal Solicitors): Koszt sporządzenia umowy przedmałżeńskiej będzie uzależniony od stopnia złożoności umowy. Jeśli skontaktujesz się z prawnikiem rodzinnym, powinien on być w stanie przedstawić wycenę na podstawie twojej konkretnej umowy. Jeśli małżeństwo zakończy się rozwodem, a strony będą przestrzegać umowy przedmałżeńskiej, koszt sporządzenia takiej umowy może zaoszczędzić współmałżonkom tysiące funtów na opłatach prawnych.
Czy umowę przedmałżeńską można unieważnić, lub zmodyfikować w trakcie trwania małżeństwa?
Clara Burns (Optimal Solicitors): Umowę przedmałżeńską można zaktualizować na dowolnym etapie trwania małżeństwa. Wskazane jest dokonanie przeglądu warunków umowy po istotnej zmianie okoliczności, np. narodzinach dziecka. Im bardziej aktualne są informacje zawarte w umowie przedmałżeńskiej, tym większe jest prawdopodobieństwo, że sąd podtrzyma warunki umowy przedmałżeńskiej w przypadku rozpadu małżeństwa.
Umowa przedmałżeńska nie jest prawnie wiążąca, i dlatego, jeśli któraś ze stron małżeństwa uważa, że umowa nie jest sprawiedliwa, lub nie odzwierciedla jej obecnych okoliczności, może wystąpić do sadu o wszczęcie postępowania finansowego. Sad wówczas rozważy, jaka wagę powinna mieć umowa przedmałżeńska i czy powinna być uwzględniona jako czynnik przy wydawaniu nakazu finansowego.
Dziękujemy za rozmowę!