Wyspiarze przestają leczyć zęby. Nie są w stanie zapłacić za podstawowe usługi stomatologiczne

British Dental Association alarmuje, że coraz więcej Wyspiarzy nie stawia się w umówionym terminie do dentysty. Co czwarty mieszkaniec UK albo przekłada wizytę, albo w ogóle rezygnuje z leczenia u lekarza NHS ze względu na rosnące koszty usług dentystycznych. 

Mieszkańcy UK przestają leczyć zęby

Eksperci British Dental Association biją na alarm – blisko co czwarty mieszkaniec UK opóźnia albo w ogóle rezygnuje z leczenia dentystycznego z uwagi na coraz wyższe koszty tych usług. Właśnie dziś, 24 kwietnia, NHS w Anglii podnosi opłaty za leczenie stomatologiczne o 8,5 proc., co jeszcze tylko pogorszy problem i zdrowie jamy ustnej Wyspiarzy. Ankieta przeprowadzona przez YouGov wśród 1723 dorosłych w Anglii wykazała, że aż 23 proc. badanych przełożyło w ostatnim czasie lub w ogóle zrezygnowało z poddania się leczeniu dentystycznemu ze względu na jego wysokie koszty. 

- Advertisement -

Podwyżki, które dziś wchodzą w życie oznaczają, że koszt najbardziej podstawowej usługi u dentysty, takiej jak kontrolny przegląd zębów, wzrośnie z £23,80 do £25,80, a koszt nieskomplikowanego leczenia polegającego na usunięciu próchnicy i założeniu standardowej plomby wzrośnie z £65,20 do £70,70. Z kolei koszt bardziej skomplikowanych usług, takich jak na przykład wykonanie protezy, wzrośnie z £282,80 do £306,80. 

– Ta podwyżka nie dołoży ani grosza do stomatologii NHS, a tylko zmusi miliony ludzi do zastanowienia się dwa razy, czy jest im potrzebna opieka – krytykuje nowe podwyżki przewodniczący British Dental Association Eddie Crouch.

Usługi stomatologiczne powinny być w pełni finansowane z pieniędzy publicznych?

Usługi dentystyczne zawsze były i prawdopodobnie zawsze będą drogie. I to nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale też i w Polsce oraz innych krajach. Raczej niewiele się w tym względzie zmieni, pomimo tego, że aż 38 proc. Wyspiarzy jest zdania, że usługi stomatologiczne powinny być w pełni finansowane przez rząd z pieniędzy publicznych. 29 proc. badanych jest z kolei zdania, że niektóre opłaty dla pacjentów mogą zostać utrzymane, ale że jednocześnie powinno wzrosnąć finansowanie usług dentystycznych ze strony rządu. Natomiast 16 proc. Brytyjczyków uważa, że opłaty na obecnym poziomie i sposób finansowania leczenia zębów powinny pozostać niezmienione.

Obecnie leczenie zębów jest finansowane wspólnie przez rząd, z podatków, jak i przez samych pacjentów, z ich indywidualnych środków. Niektórzy dorośli są zwolnieni z opłat, ale według British Dental Association jest ich zwyczajnie za mało. Ludzie osiągający skromne dochody również muszą płacić za wizytę u dentysty, a są wśród nich także Wyspiarze otrzymujący różnego typu świadczenia, takie jak na przykład Universal Credit. 

Wizyta u dentysty to generalnie problem

Ankieta YouGov przyniosła jeszcze kilka ciekawych (a może lepiej byłoby powiedzieć – alarmujących) wniosków. 26 proc. badanych osób odpowiedziało, że zrezygnowało z potrzebnego leczenia w NHS z uwagi na zbyt wysokie koszty, a 19 proc. przyznało się do tego, że przełożyło wizytę na późniejszy okres. 53 proc. uczestników badania stwierdziło, że leczenie kosztuje zbyt wiele, 34 proc. zaznaczyło, że nie jest w stanie umówić się na wizytę. Z kolei 13 proc. rezygnuje z leczenia, bo boi się bólu. Wreszcie 82 proc. ankietowanych uważa, że zwolnienie z opłat powinno przysługiwać pacjentom z rakiem, którzy mogą mieć poważniejsze problemy z zębami z uwagi na sposób leczenia. 

 

 

 

Polacy mieszkający w UK często przyjeżdżają do dentysty w Polsce

Co ciekawe, wielu Polaków z UK, o ile nie zostanie zaskoczonych jakąś nagłą sytuacją, na leczenie dentystyczne decyduje się w Polsce. Wynika to nie tylko ze znacznie niższych cen takich usług, ale też z faktu posiadania nad Wisłą zaufanego lekarza. 

Wśród najczęściej wymienianych zalet leczenia dentystycznego w Polsce są:

  • możliwość swobodnego załatwienia wszelkich spraw w języku polskim;
  • łatwiejsze znalezienie dobrego specjalisty (np. z polecenia rodziny);
  • wysoki poziom usług – szczególnie tych wykonywanych prywatnie.

Ale Polacy wskazują też na wady leczenia zębów w Polsce. Są wśród nich następujące kwestie:

  • czas poświęcony na podróż do Polski w razie nagłej, koniecznej wizyty u dentysty;
  • dodatkowe pieniądze wydane na bilety lotnicze (jeśli na wizytę lecimy specjalnie, a nie przy okazji odwiedzin u kogoś w Polsce);
  • słabsza jakość lub brak możliwości korzystania z usług w ramach NFZ.

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Znalazłeś pieniądze na ulicy? Lepiej ich nie podnoś – możesz mieć kłopoty z prawem

HMRC potwierdziło wypłatę 301 funtów milionowi mieszkańców Wysp. Kto dostanie pieniądze?

Ryanair ostrzega podróżnych, którzy mają zaplanowane loty w tym tygodniu

Teksty tygodnia

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Duże zmiany w przepisach dotyczących alimentów. Wielu rodziców może stracić

W Wielkiej Brytanii nadchodzi reforma przepisów dotyczących alimentów. Setki tysięcy rodziców mogą być zaskoczone, gdy okaże się, że otrzymują mniej pieniędzy niż dotychczas.

Amazon stworzy tysiące nowych miejsc pracy w UK! Gdzie i kiedy powstaną nowe centra?

Amazon ogłosił plany rozszerzenia swojej działalności w Wielkiej Brytanii, zapowiadając utworzenie tysięcy nowych miejsc pracy. Technologiczny gigant zamierza zainwestować aż 40 miliardów funtów w ciągu najbliższych trzech lat.

Bunt w Partii Pracy. Czy rząd UK cofnie się w sprawie świadczeń?

Reformy systemu opieki socjalnej wywołują nie tylko liczne protesty i obawy wśród mieszkańców UK i ekspertów. Powodują również bunt w samym sercu rządzącej partii. “Nie dla reform w PIP i DWP” wyraźnie powiedziało 100 posłów Partii Pracy

Kanapka z samolotu może kosztować cię grzywnę

Planujesz wakacyjny lot z Wielkiej Brytanii do jednego z krajów Unii Europejskiej liniami Ryanair, Jet2, Easyjet lub TUI? Uważaj, co zabierasz ze sobą na pokład. Kością niezgody bywa... kanapka z samolotu.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie