Wyniki cenzusu 2021 w UK

Prawie jedna na sześć osób mieszkających w Anglii i Walii w zeszłym roku urodziła się poza Wielką Brytanią. Według Cenzusu 2021 hindusi stanowią na Wyspach największą grupę narodowościową inną niż brytyjska (1,5 proc. mieszkańców), a zaraz za nią plasują się Polacy.

Zgodnie z najnowszymi danymi uzyskanymi w spisie powszechnym w 2021 w Wielkiej Brytanii około 10 milionów ludzi mieszkających na Wyspach urodziło się poza UK, w porównaniu z 7,5 miliona w czasie wcześniejszego Cenzusu w 2011 roku, co stanowi wzrost o 33 proc. w ciągu 10 lat.

Polacy drugą najliczniejszą grupą w UK

Brytyjski Urząd Statystyczny (ONS) ustalił na podstawie Cenzusu 2021, że w ubiegłym roku Indie utrzymały się na pierwszym miejscu i nadal są najczęstszym krajem urodzenia poza Wielką Brytanią (920 000 osób), następnie Polska (743 000 osób lub 1,2 procent mieszkańców) i Pakistan (624 000 lub 1 procent).

Największy wzrost liczby urodzonych poza Wielką Brytanią odnotowano wśród osób z Rumunii, co stanowi sześciokrotny wzrost w porównaniu z 2021 rokiem. Rumunia znalazła się na czwartym miejscu wśród krajów wymienianych jako inne miejsce urodzenia poza UK w brytyjskim Cenzusie 2021. Ponadto język rumuński jest drugim najczęściej używanym językiem obcym w Anglii i Walii.

Włochy znalazły się również w pierwszej dziesiątce krajów urodzenia poza UK, co podwoiło liczbę włoskich obywateli w UK w ciągu 10 lat, z 135 000 do 277 000.

Liczba imigrantów z UE w Wielkiej Brytanii

Jeśli natomiast chodzi o osoby urodzone w Unii Europejskiej, to jest ich 3,6 milionów w UK, co stanowi jedną trzecią całej populacji urodzonej poza UK, głównie dzięki wzrostowi liczby rumuńskich imigrantów. To więcej niż 2,5 miliona w spisie z 2011 roku i 1,4 miliona zarejestrowanych w spisie z 2001 roku.

Spośród 10 milionów mieszkańców urodzonych poza Wielką Brytanią, czterech na dziesięciu przybyło w ostatniej dekadzie, a jedna trzecia przed 2001 rokiem.

Ponad cztery na dziesięć jednostek władz lokalnych w Anglii i Walii poinformowało, że ich populacja urodzona w UE wzrosła o dwa punkty procentowe lub więcej, w porównaniu ze średnią krajową wynoszącą 1,6 punktu.

Według danych spisu powszechnego okazało się, że najmniej imigrantów mieszka w Walii i na północnym-wschodzie kraju, gdzie jeden na 14 mieszkańców urodził się poza UK.

Rejonami, które odnotowały największy wzrost liczby mieszkańców urodzonych poza Wielką Brytanią, były Barking i Dagenham: populacja osób urodzonych poza Wielką Brytanią wzrosła o 10 punktów procentowych w ostatniej dekadzie, z 31% w spisie powszechnym z 2011 r. do 41% w 2021 r.

Z kolei w całej Anglii i Walii liczba rezydentów urodzonych poza UE wzrosła o 25% w ciągu ostatnich 10 lat, z 5,1 mln do 6,4 mln.

Chrześcijaństwo religią mniejszościową

Cenzus 2021 zostanie prawdopodobnie najbardziej zapamiętany jako ten, w którym chrześcijaństwo okazało się religią mniejszościową w Anglii i Walii. W dniu spisu powszechnego, 21 marca 2021 roku 46,2 proc. osób określiło się jako chrześcijanie, w porównaniu z 59,3 proc. populacji w spisie z 2011 roku, co oznacza spadek o 13 punktów procentowych w ciągu dekady.

Na ten wynik miał wpływ znaczny wzrost osób niewierzących, które nie identyfikują się z żadną religią. Liczba osób uważających się za chrześcijan spadła w ostatniej dekadzie o 5,5 miliona. Podczas gdy wszystkie inne główne religie odnotowały wzrost liczby wyznawców. Deficyt chrześcijan wynika ze wzrostu o 8,5 miliona osób, które nie deklarowały żadnej religii, do 22,2 miliona. To więcej niż jedna trzecia populacji Anglii i Walii, w porównaniu z jedną czwartą zaledwie dziesięć lat temu.

Coraz więcej pogan na Wyspach

Prawie wszystkie władze lokalne w UK odnotowały wzrost liczby osób nie wyznających żadnej religii. Chociaż niewielka – bo wynosząca 0,6% populacji w Anglii i Walii – liczba osób należących do kategorii „inna religia” (religia inna niż chrześcijańska, buddyjska, hinduska, żydowska, muzułmańska lub sikhijska) wzrosła o ponad 100 tys. w ostatniej dekadzie.  Najczęstszą „inną religią” jest pogaństwo z blisko 74 000 wyznawców w Anglii i Walii, w tym trzech na 1000 mieszkańców Ceredigion, Kornwalii, Somerset, Isle of Wight, Powys i Gwynedd. Ponadto w pierwszej dziesiątce najpowszechniejszych religii znajdują się spirytualiści, spirytyści, Wicca i szamanizm.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Progi podatkowe zostaną zamrożone do 2028 roku? Wszyscy w UK będą musieli zrzucić się na ogromną dziurę w finansach publicznych

Jak często Brytyjczycy zmieniają pościel? Zobacz zaskakujące wyniki badania YouGov

Od wiosny 2023 r. Wyspiarze poczekają na wjazd do UE nawet cztery razy dłużej niż obecnie. Zostaną poddani zwiększonym kontrolom

Teksty tygodnia

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Zamieszkaj tam, gdzie inni jeżdżą tylko na wakacje – 7 zalet mieszkania w Hiszpanii

Marzysz o słońcu, plaży i własnym apartamencie nad Morzem Śródziemnym? Przekonaj się, dlaczego coraz więcej osób wybiera Hiszpanię jako swój drugi dom – i jak Casa Playa pomaga to marzenie spełnić.

Jeden funt z 2016 roku może być unikatem?

Numizmatyka i filatelistyka poszukują obiektów unikatowych. Na liście poszukiwanych jest niezwykła moneta. Jeden funt wybity w 2016 roku może być wart nawet 60 Funtów. Czy masz monetę we własnym portfelu?

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie

Mieszkańcy Hebrydów skarżą się na tajemnicze buczenie. Dźwięk o niskich częstotliwościach niewiadomego pochodzenia słychać w dzień i w nocy.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie