Wyniki cenzusu 2021 w UK

Prawie jedna na sześć osób mieszkających w Anglii i Walii w zeszłym roku urodziła się poza Wielką Brytanią. Według Cenzusu 2021 hindusi stanowią na Wyspach największą grupę narodowościową inną niż brytyjska (1,5 proc. mieszkańców), a zaraz za nią plasują się Polacy.

Zgodnie z najnowszymi danymi uzyskanymi w spisie powszechnym w 2021 w Wielkiej Brytanii około 10 milionów ludzi mieszkających na Wyspach urodziło się poza UK, w porównaniu z 7,5 miliona w czasie wcześniejszego Cenzusu w 2011 roku, co stanowi wzrost o 33 proc. w ciągu 10 lat.

- Advertisement -

Polacy drugą najliczniejszą grupą w UK

Brytyjski Urząd Statystyczny (ONS) ustalił na podstawie Cenzusu 2021, że w ubiegłym roku Indie utrzymały się na pierwszym miejscu i nadal są najczęstszym krajem urodzenia poza Wielką Brytanią (920 000 osób), następnie Polska (743 000 osób lub 1,2 procent mieszkańców) i Pakistan (624 000 lub 1 procent).

Największy wzrost liczby urodzonych poza Wielką Brytanią odnotowano wśród osób z Rumunii, co stanowi sześciokrotny wzrost w porównaniu z 2021 rokiem. Rumunia znalazła się na czwartym miejscu wśród krajów wymienianych jako inne miejsce urodzenia poza UK w brytyjskim Cenzusie 2021. Ponadto język rumuński jest drugim najczęściej używanym językiem obcym w Anglii i Walii.

Włochy znalazły się również w pierwszej dziesiątce krajów urodzenia poza UK, co podwoiło liczbę włoskich obywateli w UK w ciągu 10 lat, z 135 000 do 277 000.

Liczba imigrantów z UE w Wielkiej Brytanii

Jeśli natomiast chodzi o osoby urodzone w Unii Europejskiej, to jest ich 3,6 milionów w UK, co stanowi jedną trzecią całej populacji urodzonej poza UK, głównie dzięki wzrostowi liczby rumuńskich imigrantów. To więcej niż 2,5 miliona w spisie z 2011 roku i 1,4 miliona zarejestrowanych w spisie z 2001 roku.

Spośród 10 milionów mieszkańców urodzonych poza Wielką Brytanią, czterech na dziesięciu przybyło w ostatniej dekadzie, a jedna trzecia przed 2001 rokiem.

Ponad cztery na dziesięć jednostek władz lokalnych w Anglii i Walii poinformowało, że ich populacja urodzona w UE wzrosła o dwa punkty procentowe lub więcej, w porównaniu ze średnią krajową wynoszącą 1,6 punktu.

Według danych spisu powszechnego okazało się, że najmniej imigrantów mieszka w Walii i na północnym-wschodzie kraju, gdzie jeden na 14 mieszkańców urodził się poza UK.

Rejonami, które odnotowały największy wzrost liczby mieszkańców urodzonych poza Wielką Brytanią, były Barking i Dagenham: populacja osób urodzonych poza Wielką Brytanią wzrosła o 10 punktów procentowych w ostatniej dekadzie, z 31% w spisie powszechnym z 2011 r. do 41% w 2021 r.

Z kolei w całej Anglii i Walii liczba rezydentów urodzonych poza UE wzrosła o 25% w ciągu ostatnich 10 lat, z 5,1 mln do 6,4 mln.

Chrześcijaństwo religią mniejszościową

Cenzus 2021 zostanie prawdopodobnie najbardziej zapamiętany jako ten, w którym chrześcijaństwo okazało się religią mniejszościową w Anglii i Walii. W dniu spisu powszechnego, 21 marca 2021 roku 46,2 proc. osób określiło się jako chrześcijanie, w porównaniu z 59,3 proc. populacji w spisie z 2011 roku, co oznacza spadek o 13 punktów procentowych w ciągu dekady.

Na ten wynik miał wpływ znaczny wzrost osób niewierzących, które nie identyfikują się z żadną religią. Liczba osób uważających się za chrześcijan spadła w ostatniej dekadzie o 5,5 miliona. Podczas gdy wszystkie inne główne religie odnotowały wzrost liczby wyznawców. Deficyt chrześcijan wynika ze wzrostu o 8,5 miliona osób, które nie deklarowały żadnej religii, do 22,2 miliona. To więcej niż jedna trzecia populacji Anglii i Walii, w porównaniu z jedną czwartą zaledwie dziesięć lat temu.

Coraz więcej pogan na Wyspach

Prawie wszystkie władze lokalne w UK odnotowały wzrost liczby osób nie wyznających żadnej religii. Chociaż niewielka – bo wynosząca 0,6% populacji w Anglii i Walii – liczba osób należących do kategorii „inna religia” (religia inna niż chrześcijańska, buddyjska, hinduska, żydowska, muzułmańska lub sikhijska) wzrosła o ponad 100 tys. w ostatniej dekadzie.  Najczęstszą „inną religią” jest pogaństwo z blisko 74 000 wyznawców w Anglii i Walii, w tym trzech na 1000 mieszkańców Ceredigion, Kornwalii, Somerset, Isle of Wight, Powys i Gwynedd. Ponadto w pierwszej dziesiątce najpowszechniejszych religii znajdują się spirytualiści, spirytyści, Wicca i szamanizm.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: polishexpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez polishexpress.co.uk:

Progi podatkowe zostaną zamrożone do 2028 roku? Wszyscy w UK będą musieli zrzucić się na ogromną dziurę w finansach publicznych

Jak często Brytyjczycy zmieniają pościel? Zobacz zaskakujące wyniki badania YouGov

Od wiosny 2023 r. Wyspiarze poczekają na wjazd do UE nawet cztery razy dłużej niż obecnie. Zostaną poddani zwiększonym kontrolom

Teksty tygodnia

Zmiany, które musisz zgłosić brytyjskiemu ministerstwu, aby uniknąć kary

Ministerstwo Pracy i Emerytur (DWP) przypomina: nawet pozornie drobne zmiany w życiu mogą skutkować koniecznością zgłoszenia. W przeciwnym razie grozi nie tylko kara finansowa, ale także oskarżenie o nadużycie świadczeń.

Weganie vs. BBQ. Kto ma rację w sąsiedzkim konflikcie?

W jednej z dzielnic mieszkaniowych, na pozór spokojnych i zielonych, wybuchł konflikt, który rozgrzał nie tylko grille, ale i opinię publiczną. W roli głównej: wegańska rodzina, której przeszkadzał zapach smażonego mięsa z ogrodu sąsiadów, oraz miłośnicy BBQ.

Inflacja w Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy poziom od ponad roku

Wzrost składek na ubezpieczenie społeczne i rachunków sprawił, że inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła do najwyższego poziomu od ponad roku.

Wojna w Szkocji trwa! Atak maczetą i spalone auto

W poniedziałek dwóch mężczyzn trafiło do szpitala po brutalnym ataku maczetą. W tym samym dniu znaleziono spalone doszczętnie auto. Wojna w Szkocji trwa, gangi nadają rytm codziennemu funkcjonowaniu Glasgow.

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie