Zadzwoniła pod 999 i udała, że zamawia pizzę. Policja zorientowała się, że kobieta znajduje się w zagrożeniu

Fot. Getty

Kobieta będąca w zagrożeniu, używał techniki „zamawiania pizzy”, aby skontaktować się policją. Jak dokładnie przebiegło całe zdarzenie?

Pewna kobieta, jadąc autobusem w North Yorkshire, przestraszyła się zachowania jednego z pasażerów i poczuła się zagrożona. Niewiele myśląc, chwyciła za swój telefon komórkowy i wykręciła numer alarmowy 999. Nie chciała jednak dodatkowo rozjuszać mężczyzny, więc udała, że dzwoni zamówić pizzę.

 

Nietypowy telefon na numer alarmowy 999

Na całe szczęście, operator, który odebrał nietypowy telefon, domyślił się, że kobieta może potrzebować pomocy, ale nie ma warunków, żeby otwarcie o tym poinformować. Zamiast więc pouczyć kobietę, że pod numerem 999 nie zamawia się pizzy, ale jest to numer alarmowy, operator zaczął zadawać kobiecie pytania, na które mogła odpowiedzieć tylko „tak” lub „nie” – dzięki temu mógł zorientować się w sytuacji i dowiedział się, że kobieta jest w autobusie i czuje się zagrożona przez jednego z pasażerów.

Ponadto, personel linii alarmowej zaczął też komunikować się z kobietą za pośrednictwem smsów, aby zebrać więcej informacji. Następnie policja użyła lokalizacji internetowej w telefonie kobiety, aby znaleźć autobus, w którym kobieta się znajduje. Po zidentyfikowaniu autobusu, policja zatrzymała pojazd i aresztowała 40-letniego mieszkańca Leeds, a kobiecie zaoferowano ochronę i wsparcie. Do sytuacji doszło we wtorek 5 kwietnia 2022 i od tego czasu mężczyzna został zwolniony z aresztu bez dalszych działań.

Inspektor Dan Spence, cytowany przez portal Metro, powiedział: „To było naprawdę dobre działanie wszystkich zaangażowanych osób, które pozwoliło nam podjąć natychmiastową interwencję w celu ochrony bezbronnej kobiety. Zdaję sobie sprawę, że ludzie używają techniki „zamawiania pizzy” za granicą, aby skontaktować się z policją, ale nie przypominam sobie podobnego telefonu w North Yorkshire”.

Teksty tygodnia

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Pogrzeb papieża Franciszka. Jakie utrudnienia w lotach w Europie?

W związku z pogrzebem papieża Franciszka, który odbędzie się...

Czy kontrole na granicach wewnątrz UE zmniejszają przemyt ludzi?

Kontrowersyjne kontrole na granicach wewnątrz UE miały zapewnić bezpieczeństwo i spokój. Jak na razie jedynie utrudniają życie mieszkańców. Czy realnie zmniejszają przemyt ludzi?

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Imigranci w Irlandii są bardziej pracowici od Irlandczyków

Jak wynika z raportu „Monitoring Report on Integration 2024”...

Przeczytaj także