Zasady przewożenia leków w Ryanairze i innych liniach lotniczych

Wybierając się w podróż osoby przyjmujące medykamenty zastanawiają się, czy przy obowiązujących obostrzeniach w liniach lotniczych, mogą naruszyć zasady przewożenia leków. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto zapoznać się z zasadami.

Pasażerom zaleca się, aby mieli przy sobie, czyli w bagażu podręcznym, przepisane im leki przynajmniej w ilości, która wystarczy im na czas lotu i ewentualne opóźnienia.

Zasady przewożenia leków samolotem

Wprawdzie wszystkie linie lotnicze zezwalają pasażerom na podróżowanie z niezbędnymi lekami, jednak istnieją przepisy dotyczące ilości i rodzajów leków, które można przewozić. Podróżni powinni o nich wiedzieć.

Ponadto pasażerowie powinni mieć przy sobie leki w bagażu podręcznym, aby ich nie zgubić. Należy mieć na uwadze, że personel lotniska może poprosić o otwarcie pojemników z medykamentami. Może też prześwietlić płyny w punkcie kontroli bezpieczeństwa. Z kolei sprzęt medyczny podlega osobnej kontroli.

Podróżnym zaleca się także, aby zapoznali się z wytycznymi ambasady dotyczącymi miejsca docelowego. Aby być na bieżąco z obowiązującymi przepisami w danym kraju.

Regulacje w Ryanairze

Ryanair pozwala pasażerom na bezpłatne wnoszenie na pokład leków w bagażu podręcznym. Pod warunkiem wcześniejszej odprawy przez Zespół ds. Pomocy Specjalnej (Special Assistance Team).

Regulacje dotyczące leków w Ryanairze
Regulacje dotyczące leków w Ryanairze / fot. pixabay

W ten sposób podróżny może wnieść na pokład tyle płynnych leków, ile mu potrzeba na czas lotu. Nie musi ich umieszczać w przezroczystej torbie przeznaczonej na płyny, ale powinny być gotowe do kontroli.

Natomiast pasażerowie, którzy chcą zabrać na pokład lub korzystać ze specjalnego sprzętu medycznego, muszą się skontaktować z Ryanairem w celu uzyskania zgody i autoryzacji.

Przepisy w easyJet

Zgodnie ze swoją polityką dotyczącą leków easyJet poinformowało, że nie ma potrzeby przedstawiania zaświadczenia lekarskiego, jeśli leki są pakowane w bagażu rejestrowanym.
Linia lotnicza zaleca jednak pakowanie leków do bagażu podręcznego, zwłaszcza gdy mogą być potrzebne w trakcie lotu.

Radzi również pasażerom skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli w ich recepcie znajduje się lek kontrolowany. Ze względu na surowe przepisy obowiązujące w niektórych krajach. Leki kontrolowane obejmują leki takie jak diazepam, lorazepam, kodeinę lub tramadol.

Regulacje w Jet2

Linie Jet2 pozwalają na przewożenie niezbędnych leków w bagażu podręcznym. Jednak płynne leki o pojemności powyżej 100 ml wymagają zaświadczenia lekarskiego i powinny znajdować się w oryginalnym opakowaniu.

Natomiast igły, strzykawki i wstrzykiwacze insuliny należy zgłosić personelowi ochrony i personelowi pokładowemu.

Ponadto Jet2 także zaleca przewożenie niezbędnych leków w bagażu podręcznym. Powinny być one wyraźnie opisane pełnym imieniem i nazwiskiem, nazwiskiem lekarza, nazwą generyczną i markową oraz dokładną dawką.

Teksty tygodnia

O ile wzrośnie podatek Vehicle Excise Duty od kwietnia 2025?

Od 1 kwietnia 2025 roku wrosną stawki „podatku samochodowego” w Wielkiej Brytanii. O ile więcej posiadacze czterech kółek zapłacą ramach Vehicle Excise Duty (VED)?

Płaca minimalna w UK – stawki National Living Wage i National Minimum Wage w 2025

Na jaki wzrost wynagrodzenia mogą liczyć pracownicy, którzy zarabiają „najniższą krajową” na Wyspach?

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

Cięcia w Met Police – 1700 osób do zwolnienia

Zwolnienia w londyńskiej policji. W przyszłym roku Met Police...

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.

Zakaz smartfonów w szkołach w Niemczech

Niemcy są kolejnym krajem, który eksperymentuje z wprowadzaniem zakazu używania smartfonów w szkołach. Niekontrolowany kontakt najmłodszych z Internetem, social media i nagrywanie siebie nawzajem są poważnymi problemami.

Zajmował mieszkanie socjalne, a dwa domy wynajmował imigrantom

Mężczyźnie, który zajmował mieszkanie socjalne w Amsterdamie, grozi eksmisja. Okazało się, że posiada on dwie prywatne nieruchomości.

Samotni rodzice ucierpią najbardziej na podwyżkach rachunków

Podwyżki rachunków w kwietniu najbardziej dotkną samotnych rodziców. Organizacje charytatywne mówią, że grozi to poważnym kryzysem.

Nowe mieszkania w Glasgow

Co stanie w miejscu wyburzonych niedawno wyburzonych bloków? Kontrolowane eksplozja zmieniła panoramę miasta. Czy zmieni też coś w życiu mieszkańców? Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?

Podwyżka cen biletów w Ryanairze na lato

Klienci Ryanaira zapłacą za bilety na tegoroczny sezon wakacyjny więcej niż w ubiegłym roku. Szef firmy zachęca do skorzystania z programu Ryanair Prime.