Zasady przewożenia leków w Ryanairze i innych liniach lotniczych

Wybierając się w podróż osoby przyjmujące medykamenty zastanawiają się, czy przy obowiązujących obostrzeniach w liniach lotniczych, mogą naruszyć zasady przewożenia leków. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto zapoznać się z zasadami.

Pasażerom zaleca się, aby mieli przy sobie, czyli w bagażu podręcznym, przepisane im leki przynajmniej w ilości, która wystarczy im na czas lotu i ewentualne opóźnienia.

Zasady przewożenia leków samolotem

Wprawdzie wszystkie linie lotnicze zezwalają pasażerom na podróżowanie z niezbędnymi lekami, jednak istnieją przepisy dotyczące ilości i rodzajów leków, które można przewozić. Podróżni powinni o nich wiedzieć.

Ponadto pasażerowie powinni mieć przy sobie leki w bagażu podręcznym, aby ich nie zgubić. Należy mieć na uwadze, że personel lotniska może poprosić o otwarcie pojemników z medykamentami. Może też prześwietlić płyny w punkcie kontroli bezpieczeństwa. Z kolei sprzęt medyczny podlega osobnej kontroli.

Podróżnym zaleca się także, aby zapoznali się z wytycznymi ambasady dotyczącymi miejsca docelowego. Aby być na bieżąco z obowiązującymi przepisami w danym kraju.

Regulacje w Ryanairze

Ryanair pozwala pasażerom na bezpłatne wnoszenie na pokład leków w bagażu podręcznym. Pod warunkiem wcześniejszej odprawy przez Zespół ds. Pomocy Specjalnej (Special Assistance Team).

Regulacje dotyczące leków w Ryanairze
Regulacje dotyczące leków w Ryanairze / fot. pixabay

W ten sposób podróżny może wnieść na pokład tyle płynnych leków, ile mu potrzeba na czas lotu. Nie musi ich umieszczać w przezroczystej torbie przeznaczonej na płyny, ale powinny być gotowe do kontroli.

Natomiast pasażerowie, którzy chcą zabrać na pokład lub korzystać ze specjalnego sprzętu medycznego, muszą się skontaktować z Ryanairem w celu uzyskania zgody i autoryzacji.

Przepisy w easyJet

Zgodnie ze swoją polityką dotyczącą leków easyJet poinformowało, że nie ma potrzeby przedstawiania zaświadczenia lekarskiego, jeśli leki są pakowane w bagażu rejestrowanym.
Linia lotnicza zaleca jednak pakowanie leków do bagażu podręcznego, zwłaszcza gdy mogą być potrzebne w trakcie lotu.

Radzi również pasażerom skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli w ich recepcie znajduje się lek kontrolowany. Ze względu na surowe przepisy obowiązujące w niektórych krajach. Leki kontrolowane obejmują leki takie jak diazepam, lorazepam, kodeinę lub tramadol.

Regulacje w Jet2

Linie Jet2 pozwalają na przewożenie niezbędnych leków w bagażu podręcznym. Jednak płynne leki o pojemności powyżej 100 ml wymagają zaświadczenia lekarskiego i powinny znajdować się w oryginalnym opakowaniu.

Natomiast igły, strzykawki i wstrzykiwacze insuliny należy zgłosić personelowi ochrony i personelowi pokładowemu.

Ponadto Jet2 także zaleca przewożenie niezbędnych leków w bagażu podręcznym. Powinny być one wyraźnie opisane pełnym imieniem i nazwiskiem, nazwiskiem lekarza, nazwą generyczną i markową oraz dokładną dawką.

Teksty tygodnia

Policjant strzelił do 21-latka. Czy 4 strzały w plecy były uzasadnione?

Tragiczne zdarzenie z nocy z 19 na 20 kwietnia roznieciło w Niemczech gorącą dyskusję o nadużywaniu broni przez policję. Policjant strzelił do 21 lata. 4 strzały okazały się śmiertelne. Czy postępowanie policjanta było uzasadnione?

Czy Polska staje się nowym rajem dla Niemców? Trend migracyjny rośnie!

Spadające poczucie bezpieczeństwa, kryzys gospodarczy i rosnące koszty życia sprawiają, że Niemcy coraz częściej wybierają Polskę jako miejsce do życia i pracy. Co ich przyciąga?

Pogrzeb papieża Franciszka. Jakie utrudnienia w lotach w Europie?

W związku z pogrzebem papieża Franciszka, który odbędzie się...

48% ankietowanych odejdzie z pracy, jeśli stracą home office

Pracodawcy na Wyspach „ryzykują utratę najlepszych talentów”, jeśli całkowicie...

Wyższe wykształcenie, wyższe zarobki

Chociaż często podkreśla się, że najlepiej zarabiają “fachowcy”, najnowszy raport z rynku pracy w Niemczech wskazuje, że wyższe wykształcenie oznacza wyższe zarobki. Zatem jaką pensją mogą cieszyć się osoby z magistrem, a jaką technicy?

Przeczytaj także