Zegarek z Titanica sprzedany za rekordową kwotę

Za rekordową kwotę 1,56 mln funtów (1,97 mln dolarów) sprzedano złoty zegarek kieszonkowy podarowany brytyjskiemu kapitanowi statku, który uratował ponad 700 pasażerów Titanica.

Kapitan statku pasażerskiego RMS Carpathia, Sir Arthur Rostron w 1912 roku uratował ponad 700 rozbitków z Titanica. Gdy dowiedział się o katastrofie, zmienił kurs swojego statku płynącego z Nowego Jorku do Europy. I ruszył z pełną prędkością w kierunku liniowca.

Rekordowa kwota za zegarek z Titanica

W podziękowaniu za szybką i odważną decyzję kapitana Arthura Rostrona trzy wdowy po bogatych biznesmenach, które ocalały z katastrofy, podarowały mu złoty grawerowany zegarek.

Na odwrocie zegarka wygrawerowano: „Wręczony kapitanowi Rostronowi z serdeczną wdzięcznością i uznaniem trzech ocalałych z Titanica 15 kwietnia 1912 roku: pani John B Thayer, pani John Jacob Astor i pani George D Widener”.

Prasę obiegła właśnie wiadomość o sprzedaży zegarka. Dom aukcyjny Henry Aldridge and Son w Wiltshire powiadomił, że była to najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek zapłacono za pamiątki z Titanica. Wiadomo, że grawerowany złoty zegarek kupił prywatny kolekcjoner z USA.

Dom aukcyjny dodał też, że taka sprzedaż jest dowodem „nieustającej fascynacji” tym pechowym statkiem transatlantyckim.

Organizator aukcji, Andrew Aldridge powiedział:

– Podarowano go głównie w podziękowaniu za odwagę Rostrona w ratowaniu tych ludzi. Ponieważ bez pana Rostrona, te 700 osób nie przeżyłyby.

Niesłabnące zainteresowanie pamiątkami z Titanica

Poprzedni rekord sprzedanych pamiątek z Titanica ustanowiono w kwietniu. Wtedy złoty zegarek kieszonkowy, który należał do pana Astora, sprzedano za 1,175 mln funtów.

Wcześniej z kolei sprzedano skrzypce, na których grano w czasie wieczoru, w którym doszło do zatonięcia statku. Przez 11 lat były rekordzistami najwyższej kwoty, którą zapłacono za artefakt z Titanica. Ich cena wyniosła 1,1 mln funtów w 2013 roku.

Pan Aldridge powiedział, że fakt, iż rekord pobito dwa razy w tym roku, dowodzi „stale malejącej podaży i stale rosnącego popytu” na pamiątki związane ze statkiem.

Teksty tygodnia

Wybuch w domu w Worksop. Zginął mężczyzna

Zginął 50-letni mężczyzna, a dziesiątki osób ewakuowano po eksplozji domu w Worksop. Policja stara się ustalić przyczynę tragedii.

Zakaz przywożenia tych produktów do UK. Uważnie pakujcie walizki

Wielka Brytania wprowadza zakaz przywożenia produktów mięsnych i serów z Unii Europejskiej. Za jego złamanie grożą kary do 5 tys. funtów.

Tragiczna śmierć Polki zabitej przez 13-latkę – nowe ustalenia

Sprawa Polki zabitej przez 13-latkę do dziś budzi wiele emocji. Szczególnie, że motywacje i powód ataku dotąd nie są znane. W sprawie pojawiły się jednak nowe fakty.

Zakłócenia w podróży przed świętami. Loty, kolej i korki na drogach

Jeśli planujemy wyjazd na Bank Holidays, musimy liczyć się z tym, że przed świętami pojawią się zakłócenia w podróży. Czego możemy się spodziewać?

Narkotykowy punkt dystrybucji na High Street w Slough

Slough, określane mianem najsmutniejszego miasta w UK boryka się z wieloma problemami. Jednym z większych jest handel nielegalnymi substancjami.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie