Zmiana pre-settled status na settled status. Jak udowodnić lata pobytu?

Zmiana pre-settled status na settled status po wymaganych latach pobytu w Wielkiej Brytanii powinna być formalnością. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest…

Zgodnie z programem EU Settlement Scheme posiadając pre-settled status po upływie 5 lat pobytu na Wyspach należy złożyć wniosek o przyznanie settled status. Jak zatem i kiedy powinniśmy aplikować o status stały?

- Advertisement -

Zmiana pre-settled status na settled status

Przypomnijmy, że pre-settled status przyznawany był tym imigrantom z UE, którzy nie spełniali warunków do uzyskania settled status, czyli nie mieli za sobą pełnych 5 lat pobytu na Wyspach.

Natomiast warunkiem otrzymania pre-settled status była jedynie konieczność zamieszkania w Wielkiej Brytanii przed końcem 2020 roku. Trzeba to było jednak udowodnić odpowiednimi dokumentami. Należały do nich np. rachunki za energię, payslipy, dokumenty z councilu itp.

Po pięciu latach posiadania pre-settled status, imigranci z UE nabywają praw do złożenia wniosku o settled status. Jeśli tego nie zrobią, mogą stracić prawo pobytu na Wyspach.

Wniosek o status zasiedlenia musimy złożyć do Home Office jeszcze przed wygaśnięciem pre-settled status. Należy to zrobić za pośrednictwem strony rządowej: gov.uk

Jak udowodnić swój pobyt w UK?

Przy składaniu wniosku o settled status, Home Office może nas poprosić o udokumentowanie swojego pobytu w Wielkiej Brytanii przez konkretny okres. Taka sytuacja przydarzyła się jednej z użytkowniczek grupy na FB. Ta opisała swoją sytuację:

Mam pre-settled status od 2026 roku. Próbowałam aplikować o settled status, ale dostałam odmowę, a jestem w UK od 2019 roku. W odpowiedzi poproszono mnie o udokumentowanie tego, że mieszkałam na Wyspach od 2021 do 2023 roku. Jakie dokumenty mam przedstawić? Czy wystarczy 6 miesięcy z każdego roku np. rachunek za telefon?

Zgodnie z tym, co radzą inni użytkownicy grupy, którzy mieli podobną sytuację, można przedstawić P60 na każdy rok. Będzie to najprostszym dowodem na to, że dana osoba pracowała na Wyspach w wymaganych latach.

Ponadto w ramach dowodu można załączyć roczne wyciągi bankowe, w których jest co najmniej 6 miesięcy otrzymywanych płatności lub wydatków w Wielkiej Brytanii.

Może to być także list od pracodawcy potwierdzający zatrudnienie w danym okresie. Dobrym dowodem może być także rachunek za Council Tax. A w przypadku osoby studiującej może być to list lub zaświadczenie z uczelni lub innej akredytowanej organizacji edukacyjnej. Honorowane będzie także pismo od lekarza rodzinnego potwierdzające umówione wizyty.

Teksty tygodnia

10 razy wyższy podatek dla właścicieli aut spalinowych

Rząd Wielkiej Brytanii znalazł kolejne, efektywne źródło dochodu -...

Holandia ma najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów

Z najnowszych badań wynika, że Holandia oferuje najwyższe ulgi podatkowe dla właścicieli domów. To z kolei prowadzi do nierówności i podbija ceny mieszkań w kraju.

Alarmujący wzrost ubóstwa wśród dzieci w UK. Lekarze ostrzegają przed kryzysem

Ponad 75 procent pediatrów potwierdza, że w ciągu ostatnich dwóch lat zauważalnie wzrosła liczba przypadków chorób związanych z ubóstwem. Lekarze ostrzegają również przed „nieznośnym poziomem” biedy wśród dzieci w Wielkiej Brytanii.

Notting Hill Carnival w tym roku finansowane z pieniędzy lokalnych

Jedna z największych imprez ulicznych nie tylko w WIelkiej...

Rośnie bezrobocie w UK. Bardziej niż się spodziewano

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy się pogarsza. Bezrobocie w UK wzrosło do 4,7 proc., a wzrost płac spowolnił. Bank Anglii znajdzie się pod presją w sprawie obniżki stóp procentowych.

Przeczytaj także