Zmiana pre-settled status na settled status. Jak udowodnić lata pobytu?

Zmiana pre-settled status na settled status po wymaganych latach pobytu w Wielkiej Brytanii powinna być formalnością. Okazuje się jednak, że nie zawsze tak jest…

Zgodnie z programem EU Settlement Scheme posiadając pre-settled status po upływie 5 lat pobytu na Wyspach należy złożyć wniosek o przyznanie settled status. Jak zatem i kiedy powinniśmy aplikować o status stały?

- Advertisement -

Zmiana pre-settled status na settled status

Przypomnijmy, że pre-settled status przyznawany był tym imigrantom z UE, którzy nie spełniali warunków do uzyskania settled status, czyli nie mieli za sobą pełnych 5 lat pobytu na Wyspach.

Natomiast warunkiem otrzymania pre-settled status była jedynie konieczność zamieszkania w Wielkiej Brytanii przed końcem 2020 roku. Trzeba to było jednak udowodnić odpowiednimi dokumentami. Należały do nich np. rachunki za energię, payslipy, dokumenty z councilu itp.

Po pięciu latach posiadania pre-settled status, imigranci z UE nabywają praw do złożenia wniosku o settled status. Jeśli tego nie zrobią, mogą stracić prawo pobytu na Wyspach.

Wniosek o status zasiedlenia musimy złożyć do Home Office jeszcze przed wygaśnięciem pre-settled status. Należy to zrobić za pośrednictwem strony rządowej: gov.uk

Jak udowodnić swój pobyt w UK?

Przy składaniu wniosku o settled status, Home Office może nas poprosić o udokumentowanie swojego pobytu w Wielkiej Brytanii przez konkretny okres. Taka sytuacja przydarzyła się jednej z użytkowniczek grupy na FB. Ta opisała swoją sytuację:

Mam pre-settled status od 2026 roku. Próbowałam aplikować o settled status, ale dostałam odmowę, a jestem w UK od 2019 roku. W odpowiedzi poproszono mnie o udokumentowanie tego, że mieszkałam na Wyspach od 2021 do 2023 roku. Jakie dokumenty mam przedstawić? Czy wystarczy 6 miesięcy z każdego roku np. rachunek za telefon?

Zgodnie z tym, co radzą inni użytkownicy grupy, którzy mieli podobną sytuację, można przedstawić P60 na każdy rok. Będzie to najprostszym dowodem na to, że dana osoba pracowała na Wyspach w wymaganych latach.

Ponadto w ramach dowodu można załączyć roczne wyciągi bankowe, w których jest co najmniej 6 miesięcy otrzymywanych płatności lub wydatków w Wielkiej Brytanii.

Może to być także list od pracodawcy potwierdzający zatrudnienie w danym okresie. Dobrym dowodem może być także rachunek za Council Tax. A w przypadku osoby studiującej może być to list lub zaświadczenie z uczelni lub innej akredytowanej organizacji edukacyjnej. Honorowane będzie także pismo od lekarza rodzinnego potwierdzające umówione wizyty.

Teksty tygodnia

Chaos w południowym Londynie. Ogromna awaria wodociągów

Poważna awaria wodociągowa sparaliżowała działalność firm w południowym Londynie. W pobliżu Mitcham Common doszło do pęknięcia jednej z głównych rur, co spowodowało szeroko zakrojone przerwy w dostawie wody.

Octopus Energy zapłaci za błędy w rachunkach. Ile odzyskają klienci?

Brytyjski regulator rynku energii – Ofgem – ujawnił niepokojące wyniki dochodzenia dotyczącego firmy Octopus Energy. Poszło o błędy w rachunkach. W wyniku śledztwa okazało się, że ponad 34 tys. klientów korzystających z liczników przedpłatowych nie otrzymało ostatecznych rachunków w wymaganym terminie sześciu tygodni od zamknięcia konta.

Wstajesz pierwszy – wysiądziesz ostatni. Ryanair i lekcja kultury w podróży

Samolot wylądował, pasy odpięte, a tu nagle wszyscy zaczynają wstawać jak na komendę. Wstajesz pierwszy, myślisz: „Będę pierwszy przy wyjściu!”. Tylko że… nic z tego!

Najpierw obowiązki, potem przywileje. Polityka Niemców wobec obcokrajowców

W niemieckim powiecie St. Wendel w Saarland testowany jest specjalny program integracyjny dla osób ubiegających się o azyl. Inicjatorem projektu jest starosta Udo Recktenwald. Lokalny polityk postanowił wprowadzić zasadę „najpierw obowiązki, potem przywileje”.

Pasożyty i gronkowce. Jak bezpieczne są publiczne baseny?

Baseny istnieją w UK i USA od 19-tego wieku. Od tamtej pory istnieją problemy z utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Nawet teraz, kilkaset lat później, wciąż jest to wyzwanie. Zarówno publiczne baseny, jak i te prywatne mogą być wylęgarnią dla bakterii.

Przeczytaj także