30 tys. „łatwopalnych” budynków w UK. Powtórka z Grenfell Tower to kwestia czasu?

Na terenie Wysp są dziesiątki tysięcy budynków, pokrytych taką samą, łatwopalną elewacją, co Grenfell Tower. 

Osłony zrobione ze stopów aluminium znajdują się na co najmniej 87 budynkach w samym zachodnim Londynie. Jak informują władze, we wszystkich odbywają się aktualnie inspekcje bezpieczeństwa. 

„Dziękujemy wam za wszystko” – Przejmujący telefon Włochów uwięzionych w płonącym Grenfell Tower do rodziców

Zabudowa stolicy to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Jak twierdzi Daily Mirror, w całej Wielkiej Brytanii można znaleźć dziesiątki tysięcy przykładów tego rodzaju zabudowy. Eksperci ostrzegają, że aluminium stosowane w charakterze zewnętrznych paneli stanowi poważne zagrożenie bezpieczeństwa. 

Mike Penning, były minister ds. straży pożarnej stwierdził: „Musimy jak najszybciej sprawdzić wszystkie podobne budynki. Ten rodzaj elewacji jest rozpowszechniony nie tylko u nas, ale i na terenie całej Europy”.

Otwierał worki z ciałami ofiar pożaru Grenfell Tower, robił im zdjęcia i publikował na Facebooku!

Architekt Sam Webb w wypowiedzi dla MailOnline stwierdził, że tragedia w Grenfell Tower nie wydarzyłaby się gdyby do budowy użyto innych materiałów. „Ten, kto za to odpowiada, powinien skończyć w więzieniu. Rozwiązania, które tam zastosowano, były niezgodne z miejskimi regulacjami. Budynek powinno się dokładnie sprawdzić, jeszcze zanim wprowadzą się pierwsi mieszkańcy”  – tłumaczył.

Zdaniem architekta, wszystkie skonstruowane na podobnej zasadzie budynki, powinny zostać natychmiast rozebrane. „Jeszcze kilka lat temu nikt nie wydałby pozwolenia na ich budowę” – twierdzi. 

Zanim doszło do tragicznego pożaru, Grenfell Tower zostało zmodernizowane. Remont kosztował łącznie 8,6 mln funtów. Zastosowanie ognioodpornych paneli pokrywających elewację, kosztowałoby zaledwie… 5 tys. funtów więcej.

Piekło w Grenfell Tower zaczęło się od jego lodówki! Taksówkarz z Etiopii jako pierwszy podniósł alarm

Teksty tygodnia

W Irlandii znów spadła liczba mieszkań socjalnych

System mieszkań socjalnych w Irlandii kuleje pomimo prób usprawnienia go przez system HAP. System HAP (Housing Assistance Payment) to irlandzki program wsparcia mieszkaniowego, w ramach którego lokalne władze opłacają część czynszu najmu bezpośrednio właścicielowi nieruchomości.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Ludzie chorują po wejściu do wody. Zanieczyszczenie rzek w UK przeraża

Pomimo zapewnień brytyjskiego rządu stan wód w rzekach i kąpieliskach w UK jest coraz gorszy. Zrzut ścieków sprawia, że woda staje się niebezpieczna.

Najtańszy supermarket w UK w marcu 2025

Gdzie w minionym miesiącu opłacało się najbardziej robić codzienne zakupy? Prezentujemy ranking najtańszych marketów w Wielkiej Brytanii za marzec 2025 roku.

Klasa średnia – jakie zarobki?

Czym jest klasa średnia? Ile trzeba zarabiać miesięcznie by się do niej zaliczać? Jakie zarobki i widełki wyznaczają jej ramy ekonomiczne? I czy tylko pieniądze decydują o przynależności do tej grupy? 

Przeczytaj także