Organizacja konsumencka Which? przeprowadziła szeroko zakrojone badanie dotyczące wzrostu kosztów używania podstawowego sprzętu AGD. Okazuje się, że w ciągu zaledwie 18 miesięcy korzystanie z sześciu urządzeń, które znajdują się w każdym niemal gospodarstwie domowym, podrożało o 58 proc.
Sprzęt AGD – korzystanie z niego w UK jest coraz droższe
Z badania przeprowadzonego przez ekspertów Which? wynika, że w okresie między październikiem 2021 r. a kwietniem 2023 r. średni koszt eksploatacji sześciu popularnych urządzeń AGD wzrósł z £283 do £447. To podwyżka rzędu £164, czyli aż o 58 proc. A eksperci Which nie wzięli pod uwagę żadnego wyszukanego sprzętu AGD, tylko sześć podstawowych urządzeń takich jak pralka, suszarka,zmywarka, piekarnik, lodówka i telewizor.
Jednym z najczęściej używanych urządzeń jest pralka, której średni roczny koszt eksploatacji (w badaniu uwzględniono pralkę o pojemności 9 kg) wzrósł z £49 w październiku 2021 r. do £77,47 w kwietniu 2023 r.
Nie lepiej sytuacja przedstawia się także w przypadku suszarki bębnowej (również o pojemności 9 kg), której używanie kosztuje obecnie £69,49, a nie £43,95, jak w październiku 2021 r.
Jeśli chodzi o zmywarki, to są one obecnie jednymi z droższych urządzeń gospodarstwa domowego. Roczny koszt „puszczania” zmywarki wynosił £60 w październiku 2021 r., a w kwietniu 2023 r. wzrósł on do £94,86.
Z kolei eksploatacja piekarnika elektrycznego do zabudowy to obecnie koszt średnio £77,02 rocznie – znacznie więcej niż £48,71 GBP w październiku 2021 r.
Tania w eksploatacji nie jest także lodówka, za którą średnio rocznie płacimy obecnie £39,90, podczas gdy w październiku 2021 r. płaciliśmy jeszcze „tylko” £62,19. W UK podwoił się też wreszcie koszt użytkowania 40-43-calowego telewizora – z £19,07 rocznie w październiku 2021 r. do £30,15 obecnie.
Czy z urządzeń AGD można korzystać oszczędniej?
Przy gwałtownie rosnących kosztach eksploatacji urządzeń AGD jedynym sposobem na ograniczenie domowych rachunków pozostaje racjonalne i oszczędne korzystanie z nich. Eksperci Which? radzą, by na przykład unikać prania małej ilości rzeczy (poniżej 80 proc. ładowności pralki) i prać w niższej temperaturze. Pranie w temperaturze 30°C może zmniejszyć zużycie energii średnio o 38 proc. w porównaniu do prania w temperaturze 40°C.
Jeśli chodzi o piekarnik, to nierzadko nie da się zrezygnować z jego użycia, ale z pewnością można go na przykład zastąpić mikrofalówką w celu podgrzania pożywienia. Natomiast w przypadku lodówki warto się upewnić, czy jej drzwi są dobrze zamknięte i czy nie są uszkodzone uszczelki do drzwi. Dodatkowo należy pozostawić resztki do ostygnięcia zanim przystąpimy do ich schłodzenia.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:
Londyn został uznany za najlepsze miasto na świecie i w Europie w 2023
Znalazłeś pieniądze na ulicy? Lepiej ich nie podnoś – możesz mieć kłopoty z prawem